A może w kosmos?

mozewkosmos-title

Kosmiczna Wystawa (Gateway to Space Exhibition) zawitała do Warszawy, tak więc po krótkim namyśle postanowiłem ją odwiedzić. Słońce już zachodziło, jak ruszyłem w niedzielne popołudnie na podbój kosmosu!


Kosmiczna wystawa została otwarta 19 listopada i będzie trwała do 19 lutego 2017. Zlokalizowana jest w hali na ulicy Mińskiej 65, wejście od Chodakowskiej 26.Booking.com

Jest to największa wystawa kosmiczna pod patronatem NASA, która zawitała do Polski. Jest otwarta codziennie, oprócz poniedziałku w godzinach od 10.00 do 20.00. Ceny biletów grupowych zaczynają się od 25 pln (dla osób indywidualnych ceny kształtują się następująco: od wtorku do piątku bilety od 30 do 50 pln, zaś w weekend od 40 do 60 pln). Wokół budynku, gdzie znajduje się wystawa można znaleść miejsce na bezpłatne zaparkowanie samochodu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Człowiek na Księżycu

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Człowiek na Księżycu

Wystawa podzielona jest na 7 sektorów, który każdy prezentuje w postaci eksponatów i krótkich filmów video jak wyglądała historia człowieka zafascynowanego podbojem kosmosu:

  • nauka latania
  • wyścig kosmiczny (1945 – 1969)
  • wielki skok (1969 – 1972)
  • po lądowaniu na Księżycu (1972 – 1980)
  • nowa flota (1989 – 2011)
  • wspólna wizja (1986 – do teraz)
  • trenuj jak astronauta czyli trening fizyczny i interaktywny dla wszystkich 🙂

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rakieta Saturn V w skali 1:10

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rakieta Saturn V w skali 1:10

Wśród ponad 100 kosmicznych eksponatów, zobaczyć można m.in. oryginalny moduł pochodzący ze stacji kosmicznej MIR ważącej 135 ton, międzynarodową stację kosmiczną ISS zajmującą powierzchnię prawie 200 metrów kwadratowych, modele rakiet m.in rakietę Sojuz o długości 46 metrów, promy kosmiczne jak Wostok czy Woschod, dwutonowy silnik rakietowy, Sputnik 1, kapsułę Apollo, łaziki kosmiczne wśród nich Lunar Rover, który uczestniczył w misji Apollo, autentyczne kokpity i elementy maszyn kosmicznych, oryginalne skafandry kosmonautów, w tym umundurowanie Gagarina, asteroidy i kamienie księżycowe. Tak więc mnóstwo atrakcji dla każdego. Wszystkie eksponaty można dotknąć i obejrzeć ze wszystkich stron, a także wejść do środka większości z nich.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta stacji kosmicznej MIR

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta stacji kosmicznej MIR

Dzieciom najbardziej podobały się interaktywne eksponaty takie jak symulator lądowania wahadłowcem na lotnisku – gdzie jest tylko jedna szansa na prawidłowe lądowanie, symulator strzelania z myśliwca F-18 do innych obiektów latających czy też możliwość dotknięcia skały z naszego naturalnego satelity czyli księżyca!!! W module stacji kosmicznej MIR, czułem się jak w przestrzeni kosmicznej. W sumie niezła zabawa i frajda dla najmłodszych, a przy okazji niesamowita lekcja historii i technologii w jednym.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Modele promów kosmicznych - Buran (ZSRR) i Atlantis (USA)

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Modele promów kosmicznych – Buran (ZSRR) i Atlantis (USA)

Jest możliwość zrobienia zdjęcia w skafandrze kosmonauty, a także spotkania się w oko w oko w Lordem Vaderem. Tak, zgadza się – Gwiezdne Wojny też były reprezentowane na tej wystawie.

Każdy eksponat na wystawie jest opisany i dodatkowo przy niektórych były pokazywane krótkie filmy wideo, co urozmaicało wystawę. Raz jeszcze można zobaczyć lądowanie na Księżycu misji Apollo z 1969 roku i usłyszeć jeden z najsłynniejszych zdań wypowiedzianych przez Neila Armstronga:

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.

Podsumowując – jest to bardzo ciekawa wystawa pokazująca historię podboju kosmosu w pigułce. Jest to solidna dawka informacji, przedstawiona w interesujący i fascynujący sposób drogę człowieka do wędrówki na Księżyc i dalej – w nieznane – kosmos. Więcej informacji na stronie WystawaSpace.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.