Darłówko – wypoczynek nad Bałtykiem

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówek - zachód słońca nad

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówek – zachód słońca

Darłówko – ciekawie położone miasto u ujścia rzeki Wieprzy. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych polskiego wybrzeża. Niewątpliwy urok tej miejscowości to wspaniały mikroklimat, piękne widoki, czysta plaża. Latarnia morska i zabytki starego, średniowiecznego Darłowa  przyciągają jak magnes wszystkich polskich wczasowiczów.

Dwa lata temu wybrałem się do Darłówka z rodziną, dzięki rekomendacji Moniki i Mirka :).

Super miejsce – mówili – piękne plaże i okolica – będziecie zadowoleni. Nie zawiedziecie się. My tam często spędzamy wakacje z dziećmi. (Monika i Mirek W.)

No cóż, tam nas jeszcze nie było – trzeba sprawdzić to miejsce. Popatrzyłem na mapę – około 500 km z Warszawy – prawie 6 godzin jazdy. To będzie długa wyprawa. Po drodze znów będę mógł odwiedzić Toruń – przystanek na takiej trasie obowiązkowy. Po wybraniu terminu i zarezerwowaniu miejsca w ustronnym hotelu nastąpił oczekiwany dzień wyjazdu.

Jazda była przyjemna. Nawigacja nie zgubiła drogi, choć czasami zasięg sieci komórkowych był marny. Grunt, że dojechaliśmy szczęśliwie. Pobyt swój zaplanowaliśmy w ośrodku Jantar – Centrum Zdrowia i Wypoczynku przy ul. Józefa Muchy 4.

Oto krótka recencja tego obiektu. Ośrodek składa się z 3 budynków „Jantar, Bałtyk i Meduza” i jest położony tuż przy publicznej plaży – spacerkiem 2 min od Ośrodka.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówko – plaża

Jednym z dodatkowych atutów tego ośrodka jest aquapark Balticlandia, w skład którego wchodzi ogromny otwarty basen (25 * 12 m) z podgrzewaną wodą. Są tam i zjeżdżalnie, bicze wodne i tory do pływania. W okresie wakacyjnym ośrodek oferuje tygodniowe turnusy wypoczynkowe wraz z bogatym programem animacyjnym a także wiele niespodzianek dla dzieci:

  • występy artystów cyrkowych,
  • pokazy chodzenia na szczudłach,
  • spektakle Teatrzyku Krokodyl,
  • występy iluzjonistów i wiele innych,
  • gry, zabawy oraz warsztaty i konkursy plastyczne,
  • dmuchańce, mini disco.

Program jest bogaty i na pewno wypełni czas pobytu w ośrodku naszych milusińskich. Pogoda nad Bałtykiem jest zmienna, więc uważam że zawsze lepiej mieć alternatywę, na wypadek deszczu :). Co do kuchni, jedzenie smaczne i obfite. Menu składa się z typowo polskich dań i oczywiście mnóstwo ryb pod różną postacią – również na śniadanie. Było co wybierać – od klasycznych śledzików do łososia. Potrawy dostosowane również dla dzieci. Na terenie ośrodka znajdziemy też miejsce z przekąskami (na słodko – lody i przepyszne gofry, czy też pizza i frytki), a także bar z napojami, również alkoholowymi.

Booking.com

Ośrodek leży trochę na uboczu, przy wjeździe do Darłówka od strony zachodniej. A co najważniejsze, do plaży mamy tylko 50 metrów. Ośrodek ma własny parking, a w pobliżu też można znaleść miejsce dla naszych 4 kółek. Do „centrum turystycznego” miasteczka jest z 10-15 minut piechotką. Deptak w centrum to jak zwykle budki z typowymi pamiątkami z nad morza, a do tego punkty z jedzeniem (rybka rządzi!) oraz lodami i napojami.

Jak wspomniałem, miasteczko położone u ujścia rzeki Wieprzy. Most rozsuwany to jedyna tego typu atrakcja na terenie Polski. Każdego dnia turyści czekają na gwóźdź programu :moment rozsuwania i zsuwania mostu nad rzeką. Na wschodniej części Darłówka znajduje się duży park zabaw i rozrywki – z dużą ilością karuzeli i innych gier. No i oczywiście – cybergaj dla każdego. Po prostu raj dla dzieci, a rodzice: trzymajcie się za kieszeń!

Poza tym warto zobaczyć:

    • Latarnię morską – teraz muzeum. Latarnia wysoka na 22 metry. Można wspiąć się na górę i podziwiać widok na port i okoliczne plaże.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówko – port

    • Piaszczyste plaże – po dwóch stronach ujścia rzeki Wieprz. Naszych polskich piaszczystych plaż nie trzeba reklamować. Na plażach dostęp do wypożyczalni sprzętu wodnego.
    • Port w Darłówku obejmuje 3-kilometrowy odcinek Wieprzy.  Jest on  czynnym portem przeładunkowym, rybackim i turystycznym. Port wschodni – stąd wyruszają statki wycieczkowe stylizowane na łodzie Wikingów i starodawne galeony oraz wyprawy wędkarskie na kutrach. Dalsze wypady, na przykład rejs na Duńską wyspę Bornholm, są również dostępne dla turystów.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówko

  • W Darłówku Zachodnim zaś możemy podziwiać cumujące przy nabrzeżu jachty. Tramwaj wodny kursuje po kanale Wieprzy i łączy Darłówko z Darłowem. Taka wyprawa jest doskonała okazją do przyjrzenia się całemu pasowi portu morskiego.
  • Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych – odbywa się od 1999 roku. Dokładnym miejscem zlotu jest „Patelnia” w Darłówku Wschodnim. Entuzjaści pojazdów militarnych mogą oglądać liczne czołgi, transportery, samochody i motocykle wojskowe. Mnie niestety ominęła ta atrakcja. Ale nie wszystko można zobaczyć.

W pobliża Darłówka znajduje się Darłowo. Polecam również spędzić tam leniwe popołudnie. Co tam można zwiedzić:

    • Zamek Książąt Pomorskich – w Muzeum turyści mogą zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, zabytkowe rzeźby drewniane. W sali rycerskiej znajduje się ekspozycja sztuki sakralnej, znalazło się również miejsce dla sztuki współczesnych artystów. Należy pamiętać, by nie zwracać jedynie uwagi na eksponaty. Sam zamek stanowi bowiem nieoceniony zabytek, a odrestaurowane pomieszczenia mogą przenieść nas w klimat wieków średnich. Spacerując po korytarzach czy wspinając się na wieżę – czerwone mury zamczyska tworzą niesamowitą atmosferę. Wejście na zamek – bilety – 13 pln za osobę dorosłą i 11 pln za dziecko. Dodatkowo płatne jest wejście na wieżę – 5 pln.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłowo – Zamek Książąt Pomorskich

 

    • Kościół Mariacki,
    • Kościół Św. Gertrudy – jedyny taki na całym Pomorzu, perełka gotyku skandynawskiego,
    • Brama Wysoka – XIV- wieczna brama zwana też Bramą Kamienną – stanowiła część murów obronnych miasta,
    • Pomnik Rybaka, pełniący też funkcję fontanny – zdobi darłowski rynek. W sezonie wypełniony ogródkami piwnymi.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rynek w Darłowie

 

Podsumowując – ciekawe miejsce na wakacyjny pobyt nad Bałtykiem. Możecie tu przećwiczyć – bieg na czas,  aby zdobyć swój upragniony kawałek plaży, który można ogrodzić parawanem – ale nie tylko.

W Darłówku znajdziecie bowiem wszystko: słońce, nasz kochany Bałtyk, piaszczyste, długie plaże i oczywiście pyszne ryby.

Moniko, Mirku dziękuję raz jeszcze za polecenie mi tego miejsca:).

A na koniec – jeden z  przepięknych zachodów słońca w Darłówku!

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Darłówek – zachód słońca

 

2 odpowiedzi do artykułu “Darłówko – wypoczynek nad Bałtykiem

  1. Grzegorz

    Darłówek, pięknie miejsce. Swoją drogą, ładne zdjęcia, szczególnie ostatnie. A jeśli chodzi o samą miejscowość, to śmiało polecam każdemu. Byłem i wybieram się ponownie 🙂

    1. Tomek Autor

      Co do zdjęcia to fakt. Zachody słońca nad Bałtykiem to piękna sprawa. Polecam gorąco każdemu, kto spędza urlop nad Bałtykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.