W Olsztynie miałem zarezerwowany hotel. Nocleg staram się rezerwować przez stronę booking.com – w większości przypadków jest to tańsza oferta niż bezpośrednio w hotelu. (Zapraszam do korzystania z moich linków afiliacyjnych).
Tym razem wybrałem Warmiński Hotel & Conference zlokalizowany przy ulicy Kołobrzeskiej 1. Jest to przytulny hotel w samym centrum Olsztyna. 5 min od planetarium, 5 min od Centrum Handlowego Aura i około 15 min spacerkiem na Starówkę.
W pokojach jest telewizor z dostępem do kanałów kablowych, szybkie łącze internetowe WiFi. Wnętrza pokoi w hotelu Warmiński są tradycyjnie urządzone. Nie spodziewałem się jednak, że dostanę pokój z 2 sypialniami i przestronną łazienką pomiędzy nimi. Rodzice wyspali się więc w jednym pokoju, zaś dzieci w drugim. Uważam to za duży plus. W każdym pokoju znajdują się drewniane meble w ciepłych kolorach, biurko. Dla gości w pokojach czekała woda mineralna jak i czajnik.
Zaplecze odnowy biologicznej w hotelu Warmiński obejmuje centrum fitness i czynną przez całą dobę saunę. Do dyspozycji Gości jest także całodobowa recepcja.
O poranku można zjeść śniadanie w formie bufetu. Restauracja zaprasza na potrawy kuchni polskiej i międzynarodowej. Śniadania były bardzo obfite, pyszne i różnorodne. W hotelowym barze sportowym serwowane są drinki i przekąski. Przy hotelu znajduje się parking zewnętrzny i garaż podziemny.
Mój plan na Olsztyn wygląda następująco:
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.
W Planetarium można obejrzeć kilka seansów zróżnicowanych tematycznie. Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. W swej ofercie Planetarium zachowuje równowagę pomiędzy edukacją i rozrywką. Znajdziemy tu zatem seanse popularne, gdzie główny nacisk kładziony jest na wizualną atrakcyjność przekazu oraz prowadzone pod sztucznym niebem zajęcia edukacyjne prezentujące w przystępny sposób wiedzę astronomiczną stanowiącą element szkolnych programów nauczania.
Cennik na pokazy multimedialne:
- Bilet normalny 15 pln
- Bilet ulgowy 10 pln
Bilety można kupić przed seansem lub zarezerwować bezpośrednio na stronie planetarium.
W chwili obecnej można obejrzeć następujące pokazy:
Ziemia, Księżyc i Słońce Rosetta, Nasz wszechświat.
więcej na stronie planetarium.
Zamek krzyżacki.
W zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Wejście na dziedziniec zamku bezpłatnie. Pozostałe pomieszczenia są płatne. Polecam wspiąć się na wieżę, aby podziwiać przepiękną panoramę miasta. Przy zamkowych błoniach mieści się amfiteatr. Być może uda się Wam załapać na jakiś koncert.
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – Główna siedziba – Zamek Kapituły Warmińskiej. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej.
W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie – własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej.
Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.
Bilety wstępu:
- Normalny – 10 pln
- Ulgowy – 8 pln
- Rodzinnny od 20 do 25 pln
- Wstęp tylko na wieżę – 4 pln.
Na zwiedzanie należy przeznaczyć około 1 godziny. Sale zwiedzamy indywidualnie lub z przewodnikiem. Na wieżę wchodzimy zorganizowanymi grupami. Do pokonania mamy kilkadziesiąt schodów – ale warto odbyć tę krótką wspinaczkę. W kasie biletowej możemy nabyć pamiątki.
Starówka
Oficjalna nazwa to ulica Stare Miasto – główny plac olsztyńskiego Starego Miasta, który znajduje się w środku Starego Miasta. Znajdują się tam kamienice, które w większości zostały zniszczone przez Armię Radziecką w lutym 1945 roku po zdobyciu miasta. Dziś mieszczą się w nich liczne sklepy i restauracje. Na środku rynku znajduje się Stary Ratusz, w którym się mieści dzisiaj Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która przeszła również generalny remont wraz z Rynkiem otaczającym Stary Ratusz.
A to lista głównych atrakcji na Starówce:
- Stary Ratusz
- Dom Burmistrza
- Rodzinny dom Ericha Mendelsohna – niemieckiego architekta pochodzenia żydowskiego, przedstawiciela modernizmy i art deco.
- Galeria Rynek
Na rynku mieści się mnóstwo knajpek i restauracji. W sezonie letnim jest budka z lodami rzemieślniczymi. Bardzo pyszne. Ceny trochę wygórowane – 4,50 pln za gałkę.
Park Podzamcze – (zwany również Zamkowym) jest największym parkiem na terenie Olsztyna. Położony na Starym Mieście, nad Łyną, wokół części dawnych murów miejskich i – jak sama nazwa wskazuje – tuż koło zamku, ma niepowtarzalny klimat, który doceniają olsztynianie oraz turyści. Park dzieli się na trzy części: północną (między wiaduktami kolejowymi a ul. Nowowiejskiego), środkową (między ul. Nowowiejskiego a mostem św. Jana) i południową (między mostami św. Jana i św. Jakuba). Na spacer warto wybrać się tu o każdej porze roku – zarówno wiosną czy latem wśród kwiatów i bujnej zieleni kasztanowców, klonów, olch, jak i jesienią, gdy drzewa zachwycają bogactwem kolorowych liści. Spacerując wzdłuż rzeki Łyny dojdziemy do Browaru Warmia – po północnej stronie od Zamku. Tam mamy możliwość wypróbowania regionalnego piwa czy skosztowania przepysznych burgerów.
Pomnik Kopernika – znajduje się tuż przy wejściu do Muzeum Warmii i Mazur. Jest to punkt obowiązkowy. Każda wycieczka robi sobie selfie przy pomniku lub siadając na szanownych kolanach Mikołaja Kopernika 😀
Tak jak już wspomniałem – z Olsztyna udałem się do Lidzbarka Warmińskiego jak i Olsztynka – Muzeum Budownictwa Ludowego. Zapraszam do zapoznania się z wpisami o tych miejscach.
Pięknie, że ktoś spojrzał na Olsztyn nie tylko pod kątem jezior. To piękne miasto i fajnie, że mówi się o nim również w ten sposób.
Dziękuję za komentarz. Olsztyn jest pięknym miastem, a Starówka tętni życiem. Polecam każdemu, kto jeszcze się waha. Niedługo tam znowu wrócę…