Olsztynek – Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego

Kolejnym punktem zwiedzania okolic Olsztyna na mojej liście znalazł się skansen w Olsztynku – tuż przy trasie S7 na drodze Olsztyn – Ostróda. Skansen ten dokładnie nazywa się Muzeum Budownictwa Ludowego znajdujący się w Parku Etnograficznego w Olsztynku.

Bilety wstępu do muzeum kształtują się następująco:

  • bilet normalny 14,00 zł
  • bilet ulgowy 8,00 zł (młodzież szkolna, studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne, nauczyciele, karta Euro 26, dzieci z domów dziecka)
  • bilet rodzinny 37,00 zł
(dwie osoby dorosłe + 2 dzieci do lat 16)
  • Dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wóz cygański

Muzeum dysponuje obecnie terenem o powierzchni 94 ha. Posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 74 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 10 tys. egzemplarzy.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Chałupa ze wsi Burdajny – I poł XIX w. (kopia obiektu)

Pierwotnie planowałem poświęcić na zwiedzanie godzinę – ale chcąc zobaczyć większość zabytków – czyli domostw – niestety musiałem zrewidować swój plan. Czas płynął bardzo szybko, a z każdym kolejnym domem czy chałupą – moje zainteresowanie tym skansenem wzrastało. Bardzo dużo ciekawych informacji. Możliwość porozmawiania z obsługą skansenu, którzy w strojach ludowych starali się uzupełnić przekaz dot. danego eksponatu ciekawą konwersacją. W jednych z budynków znajdowała się ekspozycja dot. jak wyglądała kiedyś wiejska szkoła. Szkolne ławki wraz z kałamarzem – tego już nie zobaczymy. Jednak dla szkół są organizowane zajęcia kaligrafii, gdzie uczniowe mogą spróbować swoich sił pisząc piórami.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze chałupy zaadaptowane na wiejską szkołę

Przy pięknej pogodzie zwiedzanie skansenu pozwala na bliższe obcowanie z naturą. Można się po prostu położyć w trawie i odpocząć od zgiełku miasta.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wiatrak Holender ze wsi Dobrocin – 2 poł. XIX w. Obiekt oryginalny.

Po zakończeniu zwiedzania w skansenie działa karczma, gdzie serwowane są typowo polskie potrawy, tak więc można się posilić przed dalszą drogą. Rosół, karkóweczka w sosie własnym z młodymi ziemniaczkami i buraczkami czy pierożki – powraca smak dziedziństwa. Ceny umiarkowane a porcje naprawdę słuszne.

Przy skansenie jest też duży parking – niestety płatny – 4 pln.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Chałupa ze wsi Bartężek – I poł XIX w. (kopia obiektu).

Podsumowując – bardzo ciekawe miejsce – które przybliży każdemu jak wyglądało życie na wsi. Skansen oferuje mnóstwo atrakcji od ślubów po zajęcia edukacyjne dla szkół. Polecam to miejsce na szkolne wycieczki 😀.

Zapraszam jeszcze na krótką relację video poniżej.


Jednak zdjęcia czy film nie oddadzą w całości wrażeń. Polecam Wam odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.