Kolejnym miejscem na mojej liście przepięknych budowli na terenie Doliny Pałaców i Ogrodów, którą sporządziłem podczas pobytu w Parku Miniatur w Kowarach jest Zamek w Karpnikach i Pałac w Mysłakowicach.
Zamek w Karpnikach
Zamek w Karpnikach jest położony we wsi Karpniki w województwie dolnośląskim w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich, tylko 11 km od Jeleniej Góry. Dojazd nie stanowił problemu – nawigacja się sprawdza 😀. (ul. Łąkowa 1, 58-533 Karpniki). Jadąc drogą pomiędzy drzewami widać to okazałe zamczysko. Z zaparkowaniem nie było problemu. Jest duży bezpłatny parking.
Zamek w Karpnikach został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832r. W 1978 zamek przystosowano do użycia jako ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci. Obecnie budowla jest własnością prywatną i działa jako hotel i restauracja.
Co możemy zatem zobaczyć w Karpnikach?
Obecnie odrestaurowany Zamek w Karpnikach nie prowadzi działalności muzealnej – a szkoda. Zwiedzanie a bardziej oględziny jego wnętrz jest możliwe tylko i wyłącznie dla gości hotelowych. Jego piękno mogłem więc podziwiać tylko z zewnątrz. Metaforycznie, średniowieczna fosa, tak jak w minionych wiekach, w dalszym ciągu strzeże prywatności Gości Hotelu. Zamek znajduje się nad wodą – co dodatkowo dodaje mu uroku. Przy ścieżkach znajdują się ławki, gdzie można odpocząć i podziwiać te strzeliste mury zamkowe. Przepięknie musi wyglądać przy zachodzie słońca….
Z informacji, które znajdują się na stronie hotelu – posiada 20 pokoi zapewniających różnoraki poziom komfortu, w tym Apartamenty Królewskie urządzone w prywatnych pokojach Hohenzollernów. Aby dopełnić chwile relaksu i wyciszenia podczas pobytu w Zamku Karpniki Hotel zaprasza do skorzystania z oferty masaży. Masaże relaksacyjne wykonane przez profesjonalnych masażystów w połączeniu z pięknym otoczeniem parku wywołają stan głębokiego odprężenia i relaksu. Więcej o samym hotelu możemy znaleść bezpośrednio na jego stronie – oto link.
Z ciekawostek – Zamek Karpniki jest ogrzewany wodą termalną z odwiertu o głębokości 2 km. Ekologicznie, zdrowo i z szacunkiem dla środowiska.
Pałac w Mysłakowicach
Kolejnym miejscem na mojej liście, który znajdował się w pobliżu to Pałac w Mysłakowicach. Jest to przepiękna budowla, którą możemy niestety podziwiać również tylko z zewnątrz. W chwili obecnej w budynku mieści się szkoła podstawowa.
Jak mówią karty historii, pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, i do XIX wieku był w stanie ciągłej przebudowy. W XIX wieku nowy właściciel wsi i dworu, zażyczył sobie przebudowy w stylu klasycystycznym, a kolejny delikatnie go odrestaurował, przebudował istniejący już park, dobudował kościół ewangelicki i sprowadził tyrolskich osadników, nadając Mysłakowicom niespotykany dotąd w Karkonoszach charakter. W rękach kolejnego właściciela pałac staje się przedstawicielem stylu neogotyckiego, którego pozostałości można zaobserwować na istniejącej fasadzie.
Przy szkole znajduje się mały parking, tak więc można na chwilę zostawić samochód i zrobić kilka zdjęć. Niestety nie udało mi się wejść do budynku, bo szkoła była zamknięta.
Cóż. Trzeba ruszyć dalej. W odległości kilku kilometrów znajdują się dwa kolejne Pałace – w Wojanowie i w Łomnicy. Więcej informacji o nich w kolejnych moich wpisach na MojeWedrowki.pl
Wyliczanka Pańskich obiektów jest niewielka. Wśród tych historycznych pałaców zapomniał Pan zorganizować się do małego chociażby wielce ciekawego obiektu p.n. pałac Bukowiec.
Tam na parterze pałacu zachwyciłem się wspaniałą sztukaterią w jednym z lokali pałacu.
Sztukateria jak mi się wydaje jest jedynym takim artystycznym dziełem w Kotlinie Jeleniog.
Pałac otoczony jest starym parkiem w którym znalazłem Herbaciarnię oraz Bibliotekę.
Miejsca pochówków właścicieli obiektu w parkowych niszach. Jeden z pomysłów ucznia sławnego Schinkla to zaistnienie osi parkowej, która pomyślana była jako udostępnienie pejzażu ze Śnieżką z przyległościami. Bukowiec czeka na przyjezdnych w miłej atmosferze. SC