Dolina Pałaców i Ogrodów – Karpniki

Zamek w Karpnikach

Kolejnym miejscem na mojej liście przepięknych budowli na terenie Doliny Pałaców i Ogrodów, którą sporządziłem podczas pobytu w Parku Miniatur w Kowarach jest Zamek w Karpnikach i Pałac w Mysłakowicach.

Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach jest położony we wsi Karpniki w województwie dolnośląskim w powiecie jeleniogórskim, w gminie Mysłakowice, u podnóża Krzyżnej Góry w Rudawach Janowickich, tylko 11 km od Jeleniej Góry. Dojazd nie stanowił problemu – nawigacja się sprawdza 😀. (ul. Łąkowa 1, 58-533 Karpniki). Jadąc drogą pomiędzy drzewami widać to okazałe zamczysko. Z zaparkowaniem nie było problemu. Jest duży bezpłatny parking.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Karpniki

Zamek w Karpnikach został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie przez Henryka Czirna, właściciela Płoniny i Sokolca. W kolejny wiekach zamek był kilkakrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd pochodzi z 1846 roku i jest zasługą architekta niemieckiego Friedricha Augusta Stülera z wykorzystaniem projektów jego nauczyciela, Karla Friedricha Schinkla z czasów jego pobytu w Karpnikach w 1832r. W 1978 zamek przystosowano do użycia jako ośrodek wypoczynkowy, a później sanatorium dla dzieci. Obecnie budowla jest własnością prywatną i działa jako hotel i restauracja.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Karpniki

Co możemy zatem zobaczyć w Karpnikach?

Obecnie odrestaurowany Zamek w Karpnikach nie prowadzi działalności muzealnej – a szkoda. Zwiedzanie a bardziej oględziny jego wnętrz jest możliwe tylko i wyłącznie dla gości hotelowych. Jego piękno mogłem więc podziwiać tylko z zewnątrz. Metaforycznie, średniowieczna fosa, tak jak w minionych wiekach, w dalszym ciągu strzeże prywatności Gości Hotelu. Zamek znajduje się nad wodą – co dodatkowo dodaje mu uroku. Przy ścieżkach znajdują się ławki, gdzie można odpocząć i podziwiać te strzeliste mury zamkowe. Przepięknie musi wyglądać przy zachodzie słońca….

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Karpniki – tabliczka informacyjna
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Karpniki – fosa

Z informacji, które znajdują się na stronie hotelu – posiada 20 pokoi zapewniających różnoraki poziom komfortu, w tym Apartamenty Królewskie urządzone w prywatnych pokojach Hohenzollernów. Aby dopełnić chwile relaksu i wyciszenia podczas pobytu w Zamku Karpniki Hotel zaprasza do skorzystania z oferty masaży. Masaże relaksacyjne wykonane przez profesjonalnych masażystów w połączeniu z pięknym otoczeniem parku wywołają stan głębokiego odprężenia i relaksu. Więcej o samym hotelu możemy znaleść bezpośrednio na jego stronie – oto link.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Karpniki – widok znad stawu

Z ciekawostek – Zamek Karpniki jest ogrzewany wodą termalną z odwiertu o głębokości 2 km. Ekologicznie, zdrowo i z szacunkiem dla środowiska.

Pałac w Mysłakowicach

Kolejnym miejscem na mojej liście, który znajdował się w pobliżu to Pałac w Mysłakowicach. Jest to przepiękna budowla, którą możemy niestety podziwiać również tylko z zewnątrz. W chwili obecnej w budynku mieści się szkoła podstawowa.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Mysłakowicach

Jak mówią karty historii, pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, i do XIX wieku był w stanie ciągłej przebudowy. W XIX wieku nowy właściciel wsi i dworu, zażyczył sobie przebudowy w stylu klasycystycznym, a kolejny delikatnie go odrestaurował, przebudował istniejący już park, dobudował kościół ewangelicki i sprowadził tyrolskich osadników, nadając Mysłakowicom niespotykany dotąd w Karkonoszach charakter. W rękach kolejnego właściciela pałac staje się przedstawicielem stylu neogotyckiego, którego pozostałości można zaobserwować na istniejącej fasadzie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Mysłakowicach – rycina z 1830 r.

Przy szkole znajduje się mały parking, tak więc można na chwilę zostawić samochód i zrobić kilka zdjęć. Niestety nie udało mi się wejść do budynku, bo szkoła była zamknięta.

Cóż. Trzeba ruszyć dalej. W odległości kilku kilometrów znajdują się dwa kolejne Pałace – w Wojanowie i w Łomnicy. Więcej informacji o nich w kolejnych moich wpisach na MojeWedrowki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.