Szczecin – wypad na weekend

Szczecin (niem. Stettin i, łac. Sedinum lub Stetinum) – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Historyczna stolica księstwa pomorskiego; później w granicach Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec, od 1945 roku należy do Polski (tym samym stanowi część tzw. Ziem Odzyskanych). Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski.

Największe atrakcje Szczecina to:

Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Książąt Pomorskich

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza – ikona architektury w sercu miasta

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Filharmonia Szczecińska im. Mieczysława Karłowicza

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Największym muzeum w mieście jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Jest to muzeum wielodziałowe, gromadzące zbiory archeologii, sztuki dawnej i współczesnej, historyczne, numizmatyczne, nautyczne, etnograficzne. Muzeum mieści się w sześciu siedzibach (jednym współczesnym i czterech historycznych budynkach w centrum miasta i jednej ekspozycji w Gryficach):

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27 – Pałac Sejmu Stanów Pomorskich.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1 – Pałac pod Głowami w Szczecinie,
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Ratusz Staromiejski w Szczecinie,
Muzeum Narodowe W Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1.
Muzeum Narodowe W Szczecinie – Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Błonie 2, Gryfice.
Oprócz tego swoją działalność prowadzą:

Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Muzeum Literatury w Książnicy Pomorskiej
Muzeum Zamkowe w Zamku Książąt Pomorskich
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego
Muzeum Archidiecezjalne w Szczecinie, przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba

Jezioro Szmaragdowe – wyjątkowe jezioro w wyjątkowym miejscu. Mnie niestety nie udało się tam dotrzeć. Żałuję do dzisiaj.

Wały Chrobrego – jedne z najpiękniejszych tarasów widokowych w Europie i najwieksza wizytówka miasta. Wspaniałe miejsce. Tutaj odbywała się impreza Żagle 2021, które były z jednym z powodów dlaczego udałem się do Szczecina.

Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – monumentalna neorenesansowa siedziba państwowych władz województwa z pięknym parkiem za urzędem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Urząd Miasta Szczecina

W parku za budynkiem urzędu wojewódzkiego wznosi się Pomnik Czynu Polaków. Wizja artystyczna – Trzy Pokolenia – Trzy Orły to wykonany przez prof. Gustawa Zemłę pomnik o wysokości 22,5 i wadze orłów = 60 ton. Pomnik jest wyrazem szacunku, podziękowaniem za walkę, pracę i naukę dla ojczyzny 3 pokoleniom Polaków : Polonii Szczecińskiej sprzed II wojny światowej, Pionierom powojennego Szczecina, Pokoleniu rozbudowywującemu miasto.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pomnik Czynu Polaków

Za Pomnikiem Czynu Polaków rozpościera się Park im. Jana Kasprowicza, gdzie pomiędzy drzewami umiejscowiona została rzeźba Władysława Hasiora – Ogniste Ptaki.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rzeźba Ogniste Ptaki

Podzamcze i Rynek Starego Miasta

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kolorowe Kamienice na Starym Mieście

Bazylika Archikatedralna św Jakuba – druga najwyższa świątynia w Polsce z tarasem widokowym, pokazującym całe miasto. Taras widokowy usytuowany jest na wysokości 53 m. Widać z niego panoramę Szczecina, jego okolicę aż po Stargard Szczeciński, Gryfino i fragment Niemiec. Oczywiście jak pogoda jest słoneczna. Na górę wjeżdżamy 2 windami. Na szczycie są zdjęcia opisujące co widać z danej części tarasu widokowego. Wejście na taras widokowy jest po prawej stronie od głównego wejścia do katedry.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z wieży widokowej na Wały Chrobrego

Spacerując po mieście, podziwiałem piękne kamienice, które rozmieszczone są wzdłuż Alei Papieża Jana Pawła II. Przed jedną z nich widać wspaniały pomnik marynarza.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kamienice i Rzeźba Marynarza przy placu Grunwaldzkim

Łasztownia i Dźwigozaury – nowe serce miasta.

Kiedyś Łasztownia odstraszała swoim industrialnym, nieprzyjaznym klimatem, a dziś miejsce to tętni życiem. Całą przestrzeń wyspy zrewitalizowano, pojawiły się chodniki i ścieżki rowerowe, a stare budynki fabryczne odremontowano i przemieniono w atrakcyjne lokale oraz centra kulturalne, a to nie koniec pomysłów i planów na zagospodarowanie Łasztowni. Jednym z nowo powstałych miejsc jest Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, gdzie odbywają się koncerty, wykłady, pokazy, konferencje, warsztaty, wystawy i inne duże eventy związane z kulturą, sztuką i edukacją. Centrum mieści się w odrestaurowanym, zabytkowym budynku Starej Rzeźni. Tuż obok znajduje się Wyspa Grodzka, gdzie w sezonie wiosenno-letnim aranżowana jest Miejska Strefa Letnia. To właśnie wtedy pojawia się tam beach bar i miejska plaża, a także organizowane są liczne koncerty i sety DJ-skie. To także doskonała lokalizacja sezonowych atrakcji, jak Holiday Park Szczecin (wesołe miasteczko z podświetlonym diabelskim młynem, który dopełnia łunę Dźwigozaurów), w którym można stracić fortuną chcąc oddać się wszystkim zabawom w wesołym miasteczku czy kina plenerowego. Tutaj też odpoczywałem po intensywnym dniu festiwalu żaglowców – Żagle 2021. Piaszczysta plaża, leżaki, prażące słońce, wyśmienita muzyka i oczywiście zimny chmiel gaszący pragnienie.

W Szczecinie znajduje się też mnóstwo murali. Poniżej jeden z nich, który bardzo dobitnie przypomina aby zdjąć nogę z gazu jeżdżąc po mieście ( i nie tylko).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrówki.pl / Mural – policjanci z fotoradarem – ku przestrodze

Mnie do Szczecina ściągnęła coroczna największa atrakcja – festiwal żaglowcówŻagle 2021. W 2021 w związku z pandemią w ograniczonym zakresie odbył się zlot żaglowców – w okrojonym składzie ale i tak było warto tam pojechać.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Dar Młodzieży – zlot żaglowców

Tego pamiętnego lata, chociaż odwołana została słynna impreza the TALL SHIP RACES, do Szczecina mimo to spłynęło kilkanaście jednostek takich jak : „Baltic Beauty”, „Dar Młodzieży”, „Shtandart” z Rosji, „Pogoria”, „Fryderyk Chopin”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”, „Brabander”, „Kapitan Borchardt”, „Krasotka” z Rosji, „Bonawentura”, „Atyla” z Vanuatu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Fryderyk Chopin – zlot żaglowców 2021

Dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji wejścia na jednostki organizatorzy stworzyli niesamowitą niespodziankę! WIRTUALNY SPACER udostępniony jest na stronie internetowej. Nie wychodząc z domu można stanąć na pokładzie Fryderyka Chopina, Zawiszy Czarnego, Atyli, Kapitana Borhardta, ORP Poznań, Daru Młodzieży, Brabandera i Shtandardta. Mnie nie udało się wejść na pokład każdej z jednostek – ale ten wirtualny spacer stanowi chociaż namiastkę.

Miasto i organizatorzy dla zwiedzających udostępnili Miejską Strefę Letnią, Strefę Food Trucków, Wesołe Miasteczka, Strefę Dziecięcą, Strefę Piw Kraftowych oraz Scenę Szantową. Tak więc naprawdę było co robić – tylko czasu było mało 🙁

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / okrętowanie na Dar Młodzieży

Podsumowując, do Szczecina ściągnęła mnie wielka impreza TALL SHIP RACES. Niestety została odwołana ale rezerwacja w hotelu była opłacona – tak więc pojechałem. Zwiedziłem miasto, poznałem jego historię. Żagle 2021 były wisienką na torcie. Choć mniejsza impreza i tak przyjechało mnóstwo turystów, pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili, również i ja. Czy mi się podobało – tak. Czy tam wrócę – tak – nie wszystko zobaczyłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.