Szczecin (niem. Stettin i, łac. Sedinum lub Stetinum) – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone na Pobrzeżu Szczecińskim, nad Odrą i jeziorem Dąbie. Historyczna stolica księstwa pomorskiego; później w granicach Szwecji, Brandenburgii, Prus i Niemiec, od 1945 roku należy do Polski (tym samym stanowi część tzw. Ziem Odzyskanych). Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski.
Największe atrakcje Szczecina to:
Zamek Książąt Pomorskich – renesansowa, dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza – ikona architektury w sercu miasta
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Największym muzeum w mieście jest Muzeum Narodowe w Szczecinie. Jest to muzeum wielodziałowe, gromadzące zbiory archeologii, sztuki dawnej i współczesnej, historyczne, numizmatyczne, nautyczne, etnograficzne. Muzeum mieści się w sześciu siedzibach (jednym współczesnym i czterech historycznych budynkach w centrum miasta i jednej ekspozycji w Gryficach):
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27 – Pałac Sejmu Stanów Pomorskich.
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Staromłyńska 1 – Pałac pod Głowami w Szczecinie,
Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, ul. Księcia Mściwoja II 8, Ratusz Staromiejski w Szczecinie,
Muzeum Narodowe W Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1.
Muzeum Narodowe W Szczecinie – Wystawa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, ul. Błonie 2, Gryfice.
Oprócz tego swoją działalność prowadzą:
Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie
Muzeum Literatury w Książnicy Pomorskiej
Muzeum Zamkowe w Zamku Książąt Pomorskich
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego
Muzeum Archidiecezjalne w Szczecinie, przy bazylice archikatedralnej św. Jakuba
Jezioro Szmaragdowe – wyjątkowe jezioro w wyjątkowym miejscu. Mnie niestety nie udało się tam dotrzeć. Żałuję do dzisiaj.
Wały Chrobrego – jedne z najpiękniejszych tarasów widokowych w Europie i najwieksza wizytówka miasta. Wspaniałe miejsce. Tutaj odbywała się impreza Żagle 2021, które były z jednym z powodów dlaczego udałem się do Szczecina.
Gmach Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego – monumentalna neorenesansowa siedziba państwowych władz województwa z pięknym parkiem za urzędem.
W parku za budynkiem urzędu wojewódzkiego wznosi się Pomnik Czynu Polaków. Wizja artystyczna – Trzy Pokolenia – Trzy Orły to wykonany przez prof. Gustawa Zemłę pomnik o wysokości 22,5 i wadze orłów = 60 ton. Pomnik jest wyrazem szacunku, podziękowaniem za walkę, pracę i naukę dla ojczyzny 3 pokoleniom Polaków : Polonii Szczecińskiej sprzed II wojny światowej, Pionierom powojennego Szczecina, Pokoleniu rozbudowywującemu miasto.
Za Pomnikiem Czynu Polaków rozpościera się Park im. Jana Kasprowicza, gdzie pomiędzy drzewami umiejscowiona została rzeźba Władysława Hasiora – Ogniste Ptaki.
Podzamcze i Rynek Starego Miasta
Bazylika Archikatedralna św Jakuba – druga najwyższa świątynia w Polsce z tarasem widokowym, pokazującym całe miasto. Taras widokowy usytuowany jest na wysokości 53 m. Widać z niego panoramę Szczecina, jego okolicę aż po Stargard Szczeciński, Gryfino i fragment Niemiec. Oczywiście jak pogoda jest słoneczna. Na górę wjeżdżamy 2 windami. Na szczycie są zdjęcia opisujące co widać z danej części tarasu widokowego. Wejście na taras widokowy jest po prawej stronie od głównego wejścia do katedry.
Spacerując po mieście, podziwiałem piękne kamienice, które rozmieszczone są wzdłuż Alei Papieża Jana Pawła II. Przed jedną z nich widać wspaniały pomnik marynarza.
Łasztownia i Dźwigozaury – nowe serce miasta.
Kiedyś Łasztownia odstraszała swoim industrialnym, nieprzyjaznym klimatem, a dziś miejsce to tętni życiem. Całą przestrzeń wyspy zrewitalizowano, pojawiły się chodniki i ścieżki rowerowe, a stare budynki fabryczne odremontowano i przemieniono w atrakcyjne lokale oraz centra kulturalne, a to nie koniec pomysłów i planów na zagospodarowanie Łasztowni. Jednym z nowo powstałych miejsc jest Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, gdzie odbywają się koncerty, wykłady, pokazy, konferencje, warsztaty, wystawy i inne duże eventy związane z kulturą, sztuką i edukacją. Centrum mieści się w odrestaurowanym, zabytkowym budynku Starej Rzeźni. Tuż obok znajduje się Wyspa Grodzka, gdzie w sezonie wiosenno-letnim aranżowana jest Miejska Strefa Letnia. To właśnie wtedy pojawia się tam beach bar i miejska plaża, a także organizowane są liczne koncerty i sety DJ-skie. To także doskonała lokalizacja sezonowych atrakcji, jak Holiday Park Szczecin (wesołe miasteczko z podświetlonym diabelskim młynem, który dopełnia łunę Dźwigozaurów), w którym można stracić fortuną chcąc oddać się wszystkim zabawom w wesołym miasteczku czy kina plenerowego. Tutaj też odpoczywałem po intensywnym dniu festiwalu żaglowców – Żagle 2021. Piaszczysta plaża, leżaki, prażące słońce, wyśmienita muzyka i oczywiście zimny chmiel gaszący pragnienie.
W Szczecinie znajduje się też mnóstwo murali. Poniżej jeden z nich, który bardzo dobitnie przypomina aby zdjąć nogę z gazu jeżdżąc po mieście ( i nie tylko).
Mnie do Szczecina ściągnęła coroczna największa atrakcja – festiwal żaglowców – Żagle 2021. W 2021 w związku z pandemią w ograniczonym zakresie odbył się zlot żaglowców – w okrojonym składzie ale i tak było warto tam pojechać.
Tego pamiętnego lata, chociaż odwołana została słynna impreza the TALL SHIP RACES, do Szczecina mimo to spłynęło kilkanaście jednostek takich jak : „Baltic Beauty”, „Dar Młodzieży”, „Shtandart” z Rosji, „Pogoria”, „Fryderyk Chopin”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”, „Brabander”, „Kapitan Borchardt”, „Krasotka” z Rosji, „Bonawentura”, „Atyla” z Vanuatu.
Dla wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji wejścia na jednostki organizatorzy stworzyli niesamowitą niespodziankę! WIRTUALNY SPACER udostępniony jest na stronie internetowej. Nie wychodząc z domu można stanąć na pokładzie Fryderyka Chopina, Zawiszy Czarnego, Atyli, Kapitana Borhardta, ORP Poznań, Daru Młodzieży, Brabandera i Shtandardta. Mnie nie udało się wejść na pokład każdej z jednostek – ale ten wirtualny spacer stanowi chociaż namiastkę.
Miasto i organizatorzy dla zwiedzających udostępnili Miejską Strefę Letnią, Strefę Food Trucków, Wesołe Miasteczka, Strefę Dziecięcą, Strefę Piw Kraftowych oraz Scenę Szantową. Tak więc naprawdę było co robić – tylko czasu było mało 🙁
Podsumowując, do Szczecina ściągnęła mnie wielka impreza TALL SHIP RACES. Niestety została odwołana ale rezerwacja w hotelu była opłacona – tak więc pojechałem. Zwiedziłem miasto, poznałem jego historię. Żagle 2021 były wisienką na torcie. Choć mniejsza impreza i tak przyjechało mnóstwo turystów, pogoda dopisała, wszyscy świetnie się bawili, również i ja. Czy mi się podobało – tak. Czy tam wrócę – tak – nie wszystko zobaczyłem.