Chicago z wysoka czyli Willis Tower

Kolejnym punktem programu to zwiedzanie Willis Tower znanego kiedyś pod nazwą Sears Tower i niesamowity widok na miasto. Na zwiedzanie tej atrakcji musieliśmy poczekać kilka dni, aby powietrze się trochę oczyściło. Pierwszego dnia indeks jakości powietrza (air quality) był na poziomie 240. Kiedy nie było pożarów z Kanadzie indeks był na poziomie 40 – 60. My czekaliśmy finalnie 3 dni, aby było widać jak najwięcej – niestety pomimo czystego nieba zanieczyszczenie było na poziomie 140 i widoki nie były tak piękne jak powinny być.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / W drodze do Willis Tower

Stany Zjednoczone są krajem z największą na świecie liczbą budynków przekraczających 100 metrów wysokości. Jest ich tu około 2000. 32 budynki mają wysokość ponad 300 metrów. Na chwilę obecną najwyższym wieżowcem w USA jest znajdujący się w Nowym Jorku 1 World Trade Center o wysokości 541 metrów ( 105 pięter zbudowany w 2006r.) Oto pełna lista top 10 najwyższych wieżowców w USA – stan na rok 2023.

  1. 1 World Trade Center (541 metrów, 105 pięter, wybudowany w 2006 r. – Nowy Jork).
  2. Central Park Tower (472 metry, 98 pięter, wybudowany w 2020 r. – Nowy Jork).
  3. Willis Tower (442 metry, 108 pięter, wybudowany w 1974 r. – Chicago).
  4. 111 West 57th Street (435 metry, 84 piętra, wybudowany w 2020 r. – Nowy Jork).
  5. One Vanderbilt (427 metrów, 93 piętra, wybudowany w 2020 r. – Nowy Jork).
  6. 432 Park Avenue (426 metrów, 85 pięter, wybudowany w 2015 r. – Nowy Jork).
  7. Trump International Hotel & Tower (423 metry, 98 pięter, wybudowany w 2009 r. – Chicago).
  8. 30 Hudson Yards (387 metrów, 103 piętra, wybudowany w 2019 r. – Nowy Jork).
  9. Empire State Building (381 metrów, 102 piętra, wybudowany w 1931 r. – Nowy Jork).
  10. Bank of America (366 metrów, 54 piętra, wybudowany w 2008 r. – Nowy Jork).

Oto kilka faktów o tym budynku. Budynek został wybudowany w latach 1970–1973 kosztem 150 milionów dolarów dla korporacji handlowo-detalicznej Sears. Od momentu budowy do 15 lipca 2009 nosił nazwę Sears Tower. W marcu 2009 brytyjska firma Willis Group Holdings, Ltd. wykupiła prawa do nazwy budynku. Formalnie nowa nazwa zaczęła obowiązywać 16 lipca 2009, jednak zmiana spotkała się z powszechną dezaprobatą mieszkańców Chicago, którzy zamierzają używać oryginalnej nazwy. Przy jego budowie pracowało ponad 2400 robotników.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Willis Tower – ciekawostki

Jego projektantami byli Bruce Graham i Fazlur Khan z firmy Skidmore, Owings and Merrill. Willis/Sears Tower to budynek o unikatowej konstrukcji. Jego szkielet składa się z dziewięciu rur o kwadratowym przekroju, które tworzą kwadratową podstawę budynku. Cała konstrukcja opiera się na betonowych fundamentach wpuszczonych głęboko w skały znajdujące się pod ziemią. Dziewięć zespawanych razem rur wznosi się na wysokość 50 pięter, następnie budynek zaczyna się zwężać. Do 66 piętra dochodzi 7 rur, do 90 pietra – 5 rur. Ostatnie 20 pięter to już tylko 2 rury. Dwie anteny telewizyjne, ustawione na szczycie, sięgają 520 m.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z Willis Tower – rzeka Chicago

Budynek oferuje ciekawe atrakcje dla turystów, które na nas czekały na szczycie SkyDeck & The Ledge. Skydeck oferuje 30-60 min interaktywne zwiedzanie największych atrakcji Chicago, jak i bogatą historię najwyższego budynku w Chicago. W tym interaktywnym muzeum poznamy krótką historię miasta, jego główne atrakcje i punkty orientacyjne jak i historię. Jak to bywa z większością atrakcji w Chicago niestety trzeba rezerwować wizytę wcześniej i mamy wówczas opcję wyboru dnia i godziny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Chicago z góry – widok na jezioro Michigan (niestety tego dnia widoczność niezbyt dobra.

Bilety oczywiście można kupić już na miejscu – ale trzeba czasami długo poczekać – co może popsuć nasz plan zwiedzania. Bilety wstępu to 38,50 $ / dla dzieci do 11 roku życia 30,50 $. Z kartą CityPass Chicago – tą atrakcję mamy w cenie – jako jedną z głównych atrakcji na liście. Po przejściu krótkiej wystawy – (średnio 30 min), dostajemy się do windy, którą w niecałą minutę wjeżdżamy na 103 piętro. Wow. To była zawrotna prędkość.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Willis Tower i the Ledge

Widok z 103 piętra przy bezchmurnym niebie roztacza się na 4 stany. Dodatkową atrakcją turystyczną jest the Ledge czy szklany balkon o szerokości 4 stóp wychodzący poza budynek. Każdy ze zwiedzających ma możliwość wyjścia na ten szklany balkon i zrobienia niesamowitych zdjęć. To niezapomniane wrażenia i bardzo ładnie prezentuje się na zdjęciu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Syn stojący w szklanym balkonie….

W tym szklanym balkonie będąc indywidualnie – mamy do wykorzystania 1 minutę – obsługa włącza timer i pilnuje aby nie przekraczać tego czasu. Będąc rodziną – mamy do wykorzystania więcej czasu – my dostaliśmy 3 minuty. Wystarczyło. Wchodząc na tą szklaną podłogę mając pod sobą 400 metrów zanim dotkniemy stopami ulicy – niektórym dosłownie nogi się uginały. Czy warto spytacie? Z pewnością tak! Nie ma innej odpowiedzi. Widoki na miasto i szklany balkon – adrenalina skacze z radości.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Willis Tower w całej okazałości

Podsumowując – zobaczyłem miasto z jego najwyższego budynku, z trzęsącymi się nogami wyszedłem na szklaną podłogę balkonu aby poczuć wzrastającą w każdej sekundzie adrenalinę, poznałem historię miasta i budynku w pigułce – było warto. Polecam i zachęcam każdego, kto będzie w Chicago, aby odwiedził Willis Tower.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.