Wreszcie dotarliśmy do Nowego Jorku. Podróż z nad Niagary była szybka i tym razem bez opóźnień. Z samego rana, aby nie tracić czasu udaliśmy się od razu na Manhattan do Central Parku. Na liście TO DO mieliśmy, oprócz spaceru w tym olbrzymim zielonym sanktuarium zwiedzanie 2 muzeów – Muzeum Historii Naturalnej – wejście już przy metrze linii B lub C – 81 Street Museum of Natural History Station a następnie Muzeum Guggenheim’a po wschodniej stronie Central Parku – praktycznie vis-a-vis Muzeum Historii Naturalnej.
Wejściówki kupiłem za pomocą aplikacji, którą używałem już w Chicago, a mianowicie CityPass. Dzięki czemu zaoszczędziłem ok. 40% na biletach wstępu to 5 najsłynniejszych atrakcji w Nowym Jorku.
Cena za CityPass – 146 $ za osobę dorosłą i 124 $ za dziecko do 17 roku życia (ale radzę sprawdzić ceny w bieżącym roku).
CityPass zapewniał mi wejście do :
– American Muzeum of Natural History
– Empire State Building Observatory
Dodatkowo z poniższej listy mogłem wybrać 3 dodatkowe atrakcje:
– Top of the Rock Observation Deck
– Ferry Access to Statue of Liberty and Ellis Island
– 9/11 Memorial & Museum
– Circle Line Sightseeing Cruises
– Intrepid Museum
– Guggenheim Museum.
Na część atrakcji niezbędna jest wcześniejsza rezerwacja – ale dzięki aplikacji CityPass jest to łatwe i przyjemne.
Tak więc na początek skierowaliśmy się do Muzeum Historii Naturalnej. To Muzeum chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zagrało ono powiedzmy główną rolę w 2 częściowym filmie z Benem Stillerem – “Noc w muzeum”, “Noc w muzeum 2”. Ta komedia przygodowa opowiada o nocnym strażniku zatrudnionym właśnie w Muzeum Historii Naturalnej. W filmie tym po zmroku wszystkie eksponaty w/w muzeum ożywiają i jest mnóstwo przezabawnych przygód. Oglądałem pierwszą część tego filmu w 2007 r. i od tego czasu chciałem odwiedzić do muzeum.
Do muzeum jest kilka wejść – my weszliśmy bocznym wejściem tuż przy wyjściu z metra – krótsza kolejka i sprawniej dostaliśmy się do środka. Muzeum ma 4 piętra i jeden dzień to za krótko aby zapoznać się z każdym z eksponatów.
“Noc w muzeum” na pewno spopularyzowała to miejsce, założone w 1869 roku czyli półtora wieku temu. Ale i bez filmu odwiedzających byłoby 5 milionów rocznie, bo tyle osób tu przybywa. W 25. połączonych ze sobą budynków, na powierzchni 81 tys. metrów kwadratowych zgromadzono ponad 130 milionów eksponatów. Oczywiście tylko niewielka cześć udostępniona jest zwiedzającym.
Muzeum posiada swoją aplikację, która ułatwia zwiedzanie. Dodatkowo udostępnia bezpłatne WIFI dostępne w budynku o haśle AMNH-GUEST, co dodatkowo podnosi nam walory korzystania z aplikacji.
Muzeum zostało założone w 1869 roku z prostą misją – odkrywać, wyjaśniać i rozpowszechniać informacje o człowieku, naturalnym świecie i wszechświecie przy pomocy edukacji, badań naukowych i wystaw.
Oto główne tematyczne wystawy:
Parter – Wszechświat
1 Piętro – meteoryty, minerały, postanie człowieka, życie w oceanach, planetarium, ssaki Ameryki Północnej, lasy Ameryki Północnej, planeta Ziemia.
2 Piętro – ludzie Ameryki Południowej, owady, Meksyk i Ameryka Centralna, ptaki Świata, ludzie Afryki, ssaki Afryki, Ludzie Azji, Ssaki Azji i sala Wielkiego Wybuchu (Big Bang)
3 Piętro – Ludzie Oceanii, Niewidzialne Światy, Ptaki Ameryki Północnej, Ssaki Afryki, Gady i Płazy
4 piętro Dinozaury, historia ssaków.
Eksponatów co nie miara, tak więc na zwiedzanie należy zarezerwować sobie kilka godzin. W przewodnikach podają czas od 3 do 5 godzin aby spokojnie przejść przez każdą salę i zapoznać się z interesującymi nas eksponatami. Na pewno zarezerwujcie sobie trochę więcej czasu – aby w ogóle wejść do muzeum. Kolejki są naprawdę długie.
Kolejnym ciekawym miejscem, do którego się udaliśmy się to Muzeum Guggenheima (ang. Solomon R. Guggenheim Museum) – muzeum sztuki współczesnej położone w Upper East Side na Manhattanie. Mieści się tutaj sławna kolekcja malarstwa impresjonistycznego, postimpresjonistycznego, wczesnego modernizmu i sztuki współczesnej, ponadto odbywają się tutaj różnego rodzaju czasowe wystawy sztuki. Obecny budynek muzeum został zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta i stanowi on jeden z ważniejszych obiektów XX-wiecznej architektury. Muzeum zostało otwarte 21 października 1959, jako drugie muzeum utworzone przez Fundację Solomona R. Guggenheima. W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku budynek przeszedł szeroką, trwającą trzy lata renowację.
Wnętrze muzeum ma kształt wznoszącej się spirali. Obrazy wystawiane są na ścianach spirali, a także na dodatkowych poziomach. że wnętrze oświetlone jest przez duży świetlik, nisze zacienione są przez przejście, co w dużej mierze powoduje konieczność oświetlania dzieł sztuki sztucznym światłem.
W roku 2023 w czasi mojego pobytu w NYC- to są następujące tematyczne wystawy w muzeum
- Młody Picasso w Paryżu
- Gego: Mierząc nieskończoność
- Sarah Sze: Timelapse – upływ czasu
I na koniec na odpoczynek udaliśmy na spacer po Central Parku. Central Park – park miejski w Nowym Jorku będący oazą zieleni. Położony w centrum Manhattanu, między 110. ulicą (Central Park North) na północy i 59. ulicą (Central Park South) na południu oraz Ósmą Aleją (Central Park West) na zachodzie i Piątą Aleją na wschodzie. Zajmuje 843 akry powierzchni (341 hektarów) będąc prostokątem o szerokości 850 m (w kierunku wschód-zachód) i długości 4120 metrów (północ-południe).
Z założenia park miał być miejscem wypoczynku dla nowojorczyków. Z biegiem czasu został także uznany za rodzaj społecznego eksperymentu mającego na celu asymilację nowojorczyków z niższych i wyższych warstw społecznych. Park jest utworzony w stylu angielskim. Posiada wiele rozległych łąk, kilkanaście wzgórz oraz ścieżki dla pieszych. Największym atutem parku jest duża liczba drzew (26 tysięcy), prawie całkowicie zasłaniających zabudowania miejskie. Park zagospodarowany jest atrakcyjnie pod względem sportowym i wypoczynkowym, dostępne są place zabaw dla dzieci. Znajduje się tu także wiele rzeźb oraz niewielki ogród zoologiczny, Central Park Zoo – to właśnie tam przebywały słynne Pingwiny z Madagaskaru z tej popularnej kreskówki.. Spośród kilkudziesięciu pomników najokazalszym i największym jest monument króla Władysława Jagiełły ustawiony w 1945 po wschodniej stronie Żółwiowego Stawu (Turtle Pond).
Przeszliśmy cały Central Park z północy na południe. Byliśmy na Wiśniowym Wzgórzu, Tarasach i Fontannie Bethesda, odpoczęliśmy na Truskawkowym Polu znaleźliśmy piękne rzeźby Alicji w Krainie Czarów, Obelisk – Igłę Kleopatry. W południowej części Central Parku przy Central Park S w ostatnich latach wybudowane zostały majestatyczne wysokie wieżowce, z których widok na Central Park jest prawie bezcenny. Prawie bezcenny, gdyż wszystko w USA ma swoją cenę. Mówię o drugim najwyższym budynku w USA – Central Park Tower – 472 metry, 98 pięter – wybudowany w 2020 r. Mieści się przy 225 West 57th Street na Manhatannie. Jest to budynek mieszkalny. Mieszkania są do nabycia – po kilkanaście mln $ z czynszem miesięcznym idącym w tysiące $. Oferty na stronie apartamentowca – jeśli jesteście zainteresowani 😀.
Przy Parku jest mnóstwo miejsc gdzie można się posilić czy napić. Tak więc po tak pełnym w emocje dniu i długich spacerach udaliśmy się na spoczynek. Jutro kolejny dzień ciekawych atrakcji do zobaczenia i tysiące kroków do przejścia 🙂