Plaże Elafonisi – najpiękniejsze miejsce na Krecie.

ELAFONISSI_1018-460

Elafonisi to prawdopodobnie najpiękniejsza plaża na Krecie, uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Europy. Swą nazwę zawdzięcza malutkiej wyspie o tej samej nazwie, na którą można dostać się wyłącznie przez otaczającą plaże lagunę.

Wszyscy o niej wspominali w hotelu. No cóż postanowiłem sprawdzić to na własne oczy. Plaża ta znajduje się w południowo zachodniej części Krety, dlatego też dojazd z okolic Chanii nie był problemem. O plaży z charakterystycznym różowym piaskiem krążą legendy tłumaczący tak bajecznie różowy kolor. Jedną z legend twierdzi iż w Wielką Sobotę 24 kwietnia 1824 roku oddziały tureckie pod wodzą Ibrahima brutalnie wymordowały szukających tu schronienia 600 kobiet i dzieci – plaża spłynęła krwią i od tego czasu niegdyś zwykły piasek ma kolor różowy.

Fot. Tomasz Jakubowski

Fot. Tomasz Jakubowski

 

Kolejnym, bardziej realistycznym wytłumaczeniem koloru piasku jest obecność muszelek, które pokruszone dają ten niesamowity różowy kolor.

Fot. Tomasz Jakubowski

Fot. Tomasz Jakubowski

 

Na wyspie spotkać można szereg endemicznych (czyli występujących tylko w tym miejscu) gatunków roślin i zwierząt.

Oto krótki film przedstawiający to urokliwe miejsce.

Plaża jest obszarem chronionym Natura 2000, jako jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Europie.  Sam wstęp jest bezpłatny. Toalety płatne ( dają nawet paragony sic! ). Pomimo iż jest to obszar chroniony, na miejscu można wynająć miejsce pod parasolem z leżakami (cena 8 euro). Jest też bar z napojami. Oczywiście można się położyć bezpośrednio na piasku i podziwiać widoki i cieszyć się ciepłym morzem.

Wycieczka z biura podróży zapewnia około 3-4 godzinny pobyt na plaży. Przy organizacji dojazdu na własną rękę, można pobyć na tej urokliwej plaży dłużej.

Dojazd:
  • Wycieczki zorganizowane przez lokalne biura podróży  lub touroperatorów
  • Dojazd własny – samochód / autobus
Po drodze do Elafonissi odwiedziłem następuje atrakcje:
  • Przejazd przez malowniczy wąwóz Topolia – prawdziwą atrakcją jest sama droga znajdująca się na skalnych tarasach góry Levka Ori. Z jednej strony mamy prawie pionowe ściany, które wznoszą się na wysokość prawie 300 metrów, z drugiej strony stroma przepaść, oddzielona od drogi jedynie niewielkim murkiem, czasami balustradą Można tu podziwiać prawdziwy kunszt prowadzenia autokarów czy ciężarówek przez zawodowych kierowców. Dla mnie było to niesamowite przeżycie, gdyż przy każdym mijanym samochodzie z naprzeciwka czy też zakręcie miałem duszę na ramieniu. Dla osób lubiących szybką jazdę – szczerze sugeruję zdjęcie nogi z gazu!

 

Fot. Tomasz Jakubowski

Fot. Tomasz Jakubowski

 

  • Jaskinia Św Zofii – Agia Sophia – jedną z wielu w górach Levka Ori – czyli Gór Białych. Główną atrakcją tej jaskini są naturalnie uformowane stalaktyty i stalagmity.
  • Kościół ze Złotym Stopniem. Kościół Najświętszej Marii Panny ze Złotym Stopniem pochodzący z XVII wieku jest najdalej wysuniętą na zachód tego typu budowlą sakralną oddaloną 9 kilometrów od Elafonissi. Nie sposób przeoczyć zjazdu prowadzącego do tego klasztoru, gdyż Hrisoskalitissas oddalony jest o około pół kilometra od głównej drogi prowadzącej z Kissamos w kierunku Elafonisi.  Kościół jest malowniczo położony na szczycie skały i roztacza się z niego niesamowity widok. Z nazwą kościoła wiąże się legenda, iż tylko człowiek bez grzechu może dostrzec ten jedyny złoty stopień z pośród 90 stopni prowadzących do kościoła.
Fot. Tomasz Jakubowski

Fot. Tomasz Jakubowski

 

  • Najstarsze drzewo oliwkowe na Krecie / datowane na 2-3 tysiące lat/ – znajduje się w okolicach Rapaiany. Obok drzewa zlokalizowane jest prywatne muzeum i oczywiście taverna umilająca czas zimnymi napojami i smacznymi daniami lokalnej kuchni. Poniżej znajduje się obraz wykonany przez lokalnego malarza pokazujący to niesamowite cudo przyrody.
Fot. Tomasz Jakubowski

Fot. Tomasz Jakubowski

 

  • Wizyta w Winnicy Karavitakis połączona z degustacją.  Dla mnie wizyta w winnicy była niezwykle przyjemnym zakończeniem wyprawy na Elafonisi. Po degustacji mogłem zakupić kilka butelek wyśmienitego wina, dzięki któremu kosztując je już w Polsce, pozwala mi powrócić myślami to tego wspaniałego zakątka Grecji i Europy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.