Kazimierz Dolny – miasto artystów

kazimierzdolny1-title

Kazimierz Dolny to miasteczko położone nad Wisłą, około 140 km na południe od Warszawy. Bywam tam co jakiś czas i za każdym razem mnie trochę zaskakuje. A czym spytacie? Jest coraz bardziej zatłoczone turystami, przemierzającymi wąskie uliczki miasta, tłoczącymi się w knajpkach na Rynku, czy też na targu staroci na Małym Rynku. Ceny noclegów i w restauracjach rosną. Jednak to nie odstrasza tej rzeszy ludzi pragnących odwiedzić to miasto. Tak więc gdzie jest ta magia?

Dla mnie Kazimierz Dolny to niesamowite miasto przyciągające nie tylko zabytkami ale przede wszystkim atmosferą i krajobrazami (dolina Wisły plus lessowe wąwozy). Kazimierz Dolny zachęca do odwiedzin cały rok, ale chyba najpiękniejszy jest podczas pięknej kolorowej i słonecznej polskiej jesieni.

Ja tym razem wybrałem się w ostatni weekend sierpnia. Był to bardzo upalny weekend, ale pomimo korków i problemów z samochodem uważam za udany.

Moja trasa zwiedzania tym razem była krótka:

  • Rynek Główny z punktem orientacyjnym – Studnią i targiem staroci. Przy Rynku znajduje się Kamienica Przybyłów. Przyozdobiona jest wizerunkami patronów pierwszych właścicieli – Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów.
Kamienica Przybyłów

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kamienica Przybyłów

  • Drugą ciekawą kamienicą w Kazimierzu jest mieszcząca się przy ulicy Senatorskiej, Kamienica Celejowska. W niej mieści się oddział Muzeum Nadwiślańskiego – ze zbiorami malarstwa.
  • Szlak spichlerzy – a jest ich w Kazimierzu kilka. W jednym mieści się Muzeum Przyrodnicze, gdzie mogłem zwiedzić od wewnątrz sam spichlerz. Wewnątrz wspaniała kolekcja fauny i flory z okolic Kazimierza plus historia geologiczna tej części Polski. Innym rozpoznawalnym spichlerzem jest przeprojektowany na hotel – „Król Kazimierz”, czy też „Pod Żurawiem”.
hotelkazimierz

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Hotel Król Kazimierz – lobby

 

  • Wąwóz Korzeniowy Dół, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych kazimierskich wąwozów. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów są „oprawione” korzeniami i pniami drzew rosnącymi powyżej. Innym wąwozem jest Norowy Dół, ale on praktycznie jest zarośnięty.
  • Zamek i Baszta – z przepięknym punktem widokowym na całe miasto i dolinę Wisły. Zamek powstał za panowania Kazimierza Wielkiego w I połowie XIV w. Polecam się wspiąć na Basztę – wysoka na ok. 19 m. Z jej szczytu rozciąga się przepiękny widok na Kazimierz i dolinę rzeki.
zamekwkazimierz

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek

    • Spacer na wale Wiślanym. Idealne miejsce na długie spacery przy Wiśle. Znajduje się tam przystań żeglugi pasażerskiej, gdzie możemy udać się na rejs po Wiśle czy też skorzystać z restauracji mieszczącej się na jednym z przycumowanych statków.
    • Koncert organowy w Farze Kazimierskiej. Fara została odnowiona i wreszcie pokazuje swój urok. Kościół Farny jest najstarszą świątynią w Kazimierzu Dolnym. W Farze znajduje się przepiękny ołtarz – przedstawiający męczeńską śmierć patrona kościoła – św Bartłomieja, rokokowe tabernakulum czy świecznik w kształcie głowy jelenia – tzw meluzynę. Poniżej krótki film m.in z koncertu organowego w Farze.

  • Inne kościoły w Kazimierzu to kościół Św Anny czy Klasztor OO. Franciszkanów – Reformatów.

Ale to nie wszystko. Będąc w Kazimierzu Dolnym polecam rejs po Wiśle czy też przepłynięcie promem na drugą stronę Wisły do Janowca. W Janowcu na wzgórzu znajdują się ruiny Zamku częściowo odbudowane. Była to siedziba rodów magnackich Firlejów, Tarłów czy Lubomirskich.

zamekwjanowscu

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Janowcu

Atrakcją dla turystów są wielopoziomowe krużganki , z których rozciągają się przepiękne widoki na dziedziniec zamkowy i dolinę Wisły. Przy zamku zbudowany jest Dwór z Moniak, w którym można wynająć pokoik na noc czy też inne budynki, które można zwiedzać: Stodoła z Wyglądów czy Spichlerz z Podlodowa.

zamekwjanowcu2

Fot. Tomasz Jakubowski /MojeWedrowki.pl / Zamek w Janowcu

Zachęcam również do wypróbowania swoich sił w wędrówkach po wąwozach lessowych czy też jazdy po okolicy na rowerze czy dla bardziej odważnych – quadzie.

Baza noclegowa jest duża i można naprawdę wybrać to co lubi. Ja tym razem na nocleg wybrałem się do Willi Viola gdzie spędziłem romantyczny weekend tylko z ukochaną żoną. Z hoteli – bardzo przepięknie się prezentuje Hotel Król Kazimierz, trochę na uboczu, ale wnętrza wyglądają ciekawie… Tylko te ceny – powalają z nóg.


Booking.com

Baza gastronomiczna jest duża. Na Rynku czy też wzdłuż uliczek przy Wale Wiślanym można znaleść coś dla siebie. Na śniadanie polecam – albo udać się klasycznie do „U Fryzjera”, albo do piekarnio-cukierni – SARZYŃSCY. Można tam zakupić pieczywo czy inne wypieki. Oczywiście obowiązkowo należy zakupić Kazimierskiego Koguta – jedyny oryginalny wzór.

kogut_sarzynski

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kogut Sarzyńskich

Poza tym mieści się tam kawiarnia jak i restauracja. Zaś śniadania serwują już od 8:00. Polecam śniadanie sandomierskie – jajecznica na szyneczce. Palce lizać.
Na wieczór przypadła nam do gustu restauracja KWADRANS przy ulicy Sadowej 7A. Jednego wieczoru zajadaliśmy się rosołem z kaczki i sandaczem w sosie winnym, zaś innego dnia spróbowaliśmy grillowanych polędwiczek z warzywami. Do tego posiadają dobrze dobrane wina – serwowane na kieliszki, karafki czy butelki.

Kwadrans

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Restauracja KWADRANS

Co więcej? Jak wspomniałem Kazimierz Dolny to miasto artystów. Jest tu mnóstwo galerii sztuki. Można nabyć obrazy malowane przez lokalnych twórców.

kazimierzsztuka

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sztuka

Z pewnością każdy z Was znajdzie coś interesującego do zobaczenia. Tak więc zapraszam raz jeszcze do Kazimierza Dolnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.