Tajemnice Zamku Czocha

Już od dawna chciałem zobaczyć mury Zamku Czocha i moja ciekawość była pobudzana za każdym razem, kiedy oglądałem po raz kolejny odcinki serialu „Tajemnice Twierdzy Szyfrów” na motywach książki Bogusława Wołoszańskiego. I wreszcie się udało. Był to gorący sierpniowy dzień w 2018. Wróciłem do Karpacza. Termometr pokazywał > 30 C. Chłodne mury zamku tym bardziej były pożądane. Pojechałem więc na Zamek Czocha aby poczuć się jak kapitan Abwehry Johann Jorg, który został przydzielony do pracy na maszynie rozszyfrującej depesze radzieckie.. Urlop spędzałem w Karpaczu

, tak więc czekała mnie godzinna podróż do Leśnej.

Po drodze do Leśnej przypomniałem sobie trochę więcej szczegółów z filmu. A mianowicie – maszyna nie działała prawidłowo a zespół, którego członkiem był Jorg ma znaleść błąd w algorytmie maszyny deszyfrującej. W rzeczywistości Jorg był polskim kryptologiem, który w mundurze Abwehry, próbuje przechwycić niemiecką maszynę deszyfrującą zwaną „aparatem”. Akcja toczyła się od zimy 1944 do wiosny 1945. W rolę Jorga wcielił się Paweł Małaszyński. Ale dość już o filmie na tą chwilę – wróćmy do roku 2018.

Jak dojechać do Zamku Czocha? Autobusem – z dworca autobusowego we Wrocławiu z jedną z przesiadek w następujących miejscowościach : Mirsk, Lubań, Jelenia Góra, Zgorzelec, Gryfów i potem dojazd do miejscowości Sucha lub samochodem z Jeleniej Góry drogą nr 30 na zachód potem 360 z miejscowości Gryfów Śląski w kierunku Leśnej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Czocha


Przed Zamkiem jest duży parking. Może pomieścić naprawdę dużo samochodów. Był bezpłatny, chociaż stała budka parkingowego. Uff 😀 – zaoszczędziłem kilka złociszy. Po przekroczeniu bramy udałem się do kasy gdzie wykupiłem wejściówki na Zamek i wszystkie jego atrakcje. Płatność gotówką lub kartą.

Ceny wejściówek (dane z 2018 roku) na Zamek Czocha:

  • zwiedzanie zamku z przewodnikiem: ulgowy (dzieci do 15 lat) 12 zł, normalny 20 zł. Zbiórka przy wejściu do Zamku.
  • Zwiedzanie dziedzińców (bez przewodnika): normalny 8 zł, ulgowy 4 zł.
  • Multimedialna sala tortur: normalny 12 zł, ulgowy (dzieci do 15 lat) 8 zł – mieści się w podziemiach i naprawdę warto zobaczyć to widowisko światła i mrocznych opowieści
  • Gabinet osobliwości: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł – tutaj znajdziemy np. pamiątki z Japonii i inne ciekawe rzeczy. Kolekcja się powiększa z roku na rok.
  • BILET ŁĄCZONY (obejmuje wszystkie atrakcje powyżej): normalny 34 zł, ulgowy 21 zł – najbardziej opłacalny.
  • Można również pokusić się na nocne zwiedzanie zamku – cena 45 pln za osobę – konieczna jest rezerwacja telefoniczna. Nocne zwiedzanie zamku odbywa się kilkanaście razy w roku, tak więc trzeba to dobrze zaplanować. Kontakt do Zamku.

Zwiedzanie zamkowych pomieszczeń – obowiązkowo z przewodnikiem. Grupy średnio 20 osobowe – przewodnicy młodzi – ale przekazują w sposób ciekawy dużo wiedzy podczas zwiedzania. Pozdrawiam ich!.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sala Rycerska

Historia Zamku – Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. W 1253 roku przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow (Łużyce były wówczas częścią korony czeskiej). W 1319 roku jako posag wraz z okolicznymi ziemiami został włączony do księstwa jaworskiego, którym władał Henryk I Jaworski. Po śmierci krewnego w 1346 roku przejął go wraz z całym księstwem zmarłego Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski. Jednak największe tajemnice związane z zamkiem wiążą się z jego historią w XX wieku. Zakupiony w 1909 roku przez drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych (cygar) Ernsta Gütschowa za 1,5 mln marek, do 1912 roku został przebudowany przez znanego architekta berlińskiego Bodo Ebhardta zgodnie z wyglądem zachowanym na rycinie z 1703 roku. Podczas przebudowy zniszczono jednak wiele najstarszych fragmentów kompleksu. W dawnej fosie urządzono zwierzyniec. Ernst Gütschow utrzymywał dobre stosunki z dworem carskim, a po rewolucji z rosyjskimi emigrantami, od których skupował różne przedmioty o wysokiej wartości artystycznej. W zamku mieszkał do marca 1945 roku. Opuścił zamek, zostawiając najcenniejszą część wyposażenia. Przyjmuje się, że w latach II wojny w zamku mieściła się szkoła szyfrantów Abwehry, jednak brak na to dowodów. Po II wojnie światowej zamek przechodził różne koleje losu. Był wielokrotnie okradany z mebli i wyposażenia zarówno przez Rosjan, jak i rodzimych szabrowników. Część zbiorów bibliofilskich została zabrana w ramach akcji rewindykacyjnych do Wrocławia. W ostatnich latach dominowała sensacyjna teza, że największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej, Kazimierz Lech, wspólnie z Krystyną von Saurma, bibliotekarką zamkową, która odkryła zamkowy schowek, wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego: (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy), z którą udało mu się przedostać do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Ostatecznie teza ta została obalona, albowiem ikony zostały zabrane do składnicy rewindykacyjnej w Jeleniej Górze, a stamtąd trafiły do Warszawy. Następnie w zamku przez krótki czas mieszkali uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie, dopełniając tym samym dzieła dewastacji.

/Za Wikipedia/

Zgodnie z informacją od przewodnika, którą uzyskałem – zamek jest własnością Agencji Mienia Wojskowego. Od 1952 r. Zamek pełnił rolę Wojskowego Domu Wczasowego i wtedy też zniknął z map. Od 1996. został udostępniony jako ośrodek hotelowo – konferencyjny, tak więc można sie tutaj zatrzymać i przeżyć niesamowitą i niezapomnianą noc. Główne sale w zamku mają surowy wystrój – związane jest to z przebytymi pożarami jak i gospodarką rabunkową po II wojnie światowej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pokój Superior ze wspaniałym łożem małżeńskim

I trochę tajemnicy na koniec. Wojsko polskie, które przejęło ten obiekt w 1952 r, zamurowało pancerną komnatę, która do tej pory owiana była tylko legendą. — patrz pancerne drzwi.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pancerne drzwi – Zamek Czocha

Na temat przeznaczenia tajemniczego pomieszczenia na zamku spekulacje nie ustawały. Jedną z nich mówiła, że znajdowała się tutaj tajne archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA). Cokolwiek chroniły mury tego zamku w podczas II wojnie światowej – ochrona zamku była wyjątkowa – miała go bronić także bateria artyleria przeciwlotnicza. Nie znaleziono żadnych dokumentów potwierdzających ten fakt, ale jest to jedna ciekawostek. Czekam – może w końcu jakieś dokumenty ujrzą światło dzienne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Biblioteczka z ukrytym przejściem

W zamku jest mnóstwo tajemnych przejść i właśnie tą drogą w większości zwiedzamy zamek. Wspomnienia przywołują kadry z wspomnianego filmu. Do chwili obecnej w podziemiach znajdują się oryginalne rekwizyty pozostałe po ekipie filmowej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Podziemia Zamku – centrum kryptograficzne
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Podziemne korytarze wraz z elementami dekoracji po filmie

Na koniec zwiedzania zamku – obowiązkowo należy udać się drewnianymi schodami na główną wieżyczkę zamku – aby podziwiać przepiękne okolice Leśnej… Po opuszczeniu Zamku, należy zwiedzić dziedziniec, udać się do Multimedialnego Gabinetu Tortur – gdzie światło i dźwięk przybliży nam średniowieczne metody uprzykrzania ludziom życia i zadawania bólu, a na koniec zwiedzania odnaleźć drzwi do Gabinetu osobliwości.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z wieżyczki na pobliskie jezioro

Na zamku znajduje się też restauracja jak i kawiarnia, tak więc można się posilić czy ugasić pragnienie. Zwiedzanie zamku trwa około godziny, może krócej – ale jest dużo schodów do pokonania, tak więc odpoczynek był wskazany. Po zwiedzeniu Zamku proponuję udać się 1 km za Zamek, aby zobaczyć przepiękną kamienną tamę o wysokości 35 m i długości 135 m oraz elektrownię wodną, a za tamą jezioro zwane Leśniańskim lub Czocha. Można tam udać się na piechotę lub podjechać samochodem. Jest parking – ale płatny – 5 pln. Jezioro może pomieścić 15 mln m3 wody. Lewy brzeg jeziora jest lepiej zagospodarowany. Prawy – gdzieniegdzie dziki. Jezioro wije się wśród zalesionych usianych skałkami wzgórz, wolne jest od tłumów, stwarzając fantastyczne warunki do wypoczynku. Można nawet wypożyczyć przyczepę kempingową i korzystać plażowania i zabaw nad wodą.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Tama w Leśnej
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Jezioro Czocha

To był udany wypad. Pozostawił niesamowite wrażenia i mnóstwo zdjęć. Sama budowla owiana jest legendami i tajemnicami, o których w ciekawy sposób opowiedział przewodnik. Mury starego zamczyska z pewnością posiadają jeszcze dużo tajemnic. Czekam więc na kolejne odkrycia historyków.

Po powrocie postanowiłem znów uruchomić DVD lub Audiobook z „Tajemnicą Twierdzy Szyfrów”. TVP również udostępniło serial na swoim kanale VOD , aby pozwiedzać okolicę Leśnej wraz Jorgiem po raz kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.