Zamek Bolków

Jadąc z Wrocławia do Karpacza nie sposób ominąć widocznego z oddali Zamku w Bolkowie. Jadąc zimą na narty, odpuściłem sobie zwiedzanie zamku. Jednak podczas letniej eskapady w Karkonosze – postanowiłem, że zobaczę i zwiedzę to zamczysko.

Zamek położony jest na górującym nad Bolkowem, widocznym z daleka wzgórzu. Został wzniesiony w XIII wieku przez księcia Bolesława II. Dawniej była to najpotężniejsza twierdza na Dolnym Śląsku, pełniąca rolę skarbca książęcego. Zamek był połączony z miejskimi murami, a jak głosi legenda, również z pobliskim zamkiem Świny – do którego miał prowadzić podziemny tunel.

Wejście na Zamek jest od strony parkingu przy ulicy Bolka 12. Parking jest płatny (bodajże 2 pln za godzinę). Nie ma parkometru – ale jak tylko zaparkowałem znikąd wyskoczyła babcia z kasą fiskalną!

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wejście na Zamek Bolków

Zamek można zwiedzać – zarówno dziedziniec, wspiąć się na mury czy na basztę. Dodatkowo polecam zobaczyć wystawę stałą – gdzie poznamy historię zamku i nie tylko.  Ceny biletów wstępu na zamek wynoszą:

  • normalny – 10 pln
  • ulgowy – 5 pln
  • plus honorowane są karty dużej rodziny.

Trochę o historii Zamku:

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne. W tym okresie powstaje wieża dziobowa. Jest ona jedynym przykładem tego typu budowli w Polsce. Jej wysokość wynosi dziś 25 m. W przyziemiu znajduje się tzw. loch głodowy, wejście na wyższe kondygnacje umożliwiają schody umieszczone wewnątrz grubego na 4,5 m. muru. Dalsza gotycka rozbudowa przypada na okres panowania Bernarda oraz Bolka II, doprowadziła ona do połączenia wcześniejszej zabudowy w jeden budynek mieszkalno-gospodarczy zwany dziś Domem Gotyckim. W tym czasie następuje rozbudowa umocnień bramnych oraz murów zewnętrznych zamku, dzięki czemu staje się on najpotężniejszą twierdzą na Śląsku, pełniącą również funkcję skarbca książęcego. Z tego okresu zachowało się niewiele elementów wystroju architektonicznego. Są to portale na parterze, dwudzielne okno wychodzące na dziedziniec na wysokości trzeciej kondygnacji, oraz wewnętrzne okienko w kształcie koniczyny.

Od 1994 roku na Zamku działa Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które swoimi działaniami przyczynia się do rozwoju i poprawy atrakcyjności Zamku, organizując turnieje rycerskie. W ostatnich latach na zamku odbywa się – Castle Party – czyli Dark Independent Festival – festiwal muzyki gotyckiej, który – odbywa się corocznie na przełomie lipca i sierpnia. Więcej szczegółów można znaleść na stronie zamku.

Co zwiedziłem na Zamku:

Wystawy stałe – budownictwo obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Tutaj możemy obejrzeć wspaniałe makiety 3D następujących zamków: Zamek Czocha, Zamek Gryf, Zamek Wleń, Zamek Grodno, Zamek Świny, Wieżę Rycerską w Siedlęcinie no i oczywiście Zamek Bolków. Przy każdej z makiet znajduje się krótka wzmianka o każdej z budowli.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta Zamku Bolków

Zamek jest częściowo w ruinie, natomiast polecam odbyć spacer po całym dziedzińcu, wspiąć się na wieżę dziobową. Jej wysokość to 25 metrów. Na szczyt wieży prowadzą stare, drewniane skrzypiące schody.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Schody na basztę zamkową

Z góry wieży rozpościera się widok na Bolków u podnóża zamku – ale to co najpiękniejsze widać w oddali. Z wieży roztacza się wspaniały widok na Karkonosze, wzgórza Parku Krajobrazowego Chełmy i Kotlinę Jeleniogórską. Na dziedzińcu znajduje się mała wystawa armat. Chodząc wzdłuż murów można podziwiać gotycki styl budowli, zrobić wspaniałe pamiątkowe zdjęcia.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z baszty zamkowej

Na zwiedzanie – jeśli nie ma grup zorganizowanych – wystarczy godzina. Zamek zwiedzamy sami. Nie potrzeba przewodnika.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Mury zamkowe – Bolków

Na zamku przyjemnie spędziłem czas i rozprostowałem nogi. W okolicy znajduje się kilka podobnych warowni, które też postanowiłem zobaczyć podczas mojego pobytu w Karkonoszach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.