Łysica i Krajno – pomysł na weekend

Spacer po górach i rozrywka dla najmłodszych? Góry Świętokrzyskie to idealne miejsce na tak zdefiniowaną rozrywkę. Idealne miejsce dla dużych i małych. Spacer po najstarszych polskich górach – zawsze był w planach szkolnych wycieczek. Historia najstarszych polskich gór, gołoborza, zlot czarownic na Łysej Górze, Świętokrzyski Park Narodowy to tylko kilka słów opisujących to miejsce.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kierunkowkaz!

Mój plan na sobotnie spędzenie czasu był ciekawy i interesujący – najpierw spacer w lesie a potem wędrówka po świecie. Pierwszy etap to dojazd do Gór Świętokrzyskich – baza – Klasztor Św Katarzyny, gdzie w okolicy znajduje się kilka miejsc gdzie w spokoju można zaparkować. Potem zmiana obuwia – na bardziej wygodne – i ruszamy w krótką trasę na Łysicę i a potem do kapliczki Św Mikołaja. Trasa ta jest krótką przyrodniczą ścieżką edukacyjną, która łagodnie wspina się na szczyt Łysicy (614 m.n.p.m.) a potem prowadzi do kapliczki Św Mikołaja. Trasa częściowo utwardzona, potem przechodzi w gołoborza (rodzaj pokrywy stokowej lub wierzchowinowej (grzbietowej), składającej się z lekko redeponowanego rumoszu skalnego (gruzu, głazów lub bloków). Inaczej mówiąc – rumowiska skalne w górach.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Łysica zdobyta!

Gołoborze zbudowane jest wyłącznie z grubej frakcji, nie zawiera żwiru, piasku ani iłu.). Trasa nie jest zbyt trudna – idealna dla rodzin z dziećmi. Po godzinnej wędrówce docieramy do Łysicy, skąd rozpościera się super widok na okoliczne góry.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl /Widok z Łysicy.

Stamtąd ruszamy dalej przez las do kapliczki Św. Mikołaja, gdzie można odpocząć na ławeczkach i posilić się. Ścieżka dalej prowadzi na Łysą Górę – ale mój plan na ten dzień był inny, tak więc wróciliśmy z powrotem tą samą drogą do Klasztoru Świętej Katarzyny. (trasa wg znaków w jedną stronę zajmuje 1h 40 min) i średnio tyle trzeba zaplanować. Polecam ją na poranny trening.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kapliczka Św. Mikołaja

Po powrocie do auta rozpoczął się drugi etap mojego sobotniego planu – czyli wędrówka po świecie. Ale co gdzie i jak? W pobliżu znajduje się miejscowość Krajno z dużym parkiem rozrywki dla dzieci.

Sabat Krajno oferuje mnóstwo atrakcji takich jak:
Kino 6D, Lunapark, Park Linowy, Stacja narciarska (tylko zimą) i oczywiście przepiękny Park Miniatur.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta Katedry Notre Dame

Na terenie tego ośrodka jest też duży darmowy parking i restauracja. Mnie do tego miejsca przyciągnął park miniatur aby w kilkadziesiąt minut odbyć niesamowitą wędrówkę pośród największych i rozpoznawalnych atrakcji całego świata. Od europejskich pałaców, wieży Eiffela, egipskich piramid, Białego Domu, Dwóch Wież czy opery w Sydney po Tadź Mahal w Indiach. Nie sposób wszystkich wymienić. Miejsc z miniaturami jest dużo więcej i każda posiada krótką informację opisującą dany budynek/zabytek. Dla wtajemniczonych – przez Park Miniatur prowadzi ścieżka, która meandrując wspina się na górę skąd można podziwiać w całej rozciągłości całą atrakcję. Dodatkowo na samej górze tuż przy piramidach znajduje się mały bar, gdzie ciepłe i zimne napoje ukoją pragnienie zmęczonego turysty.

Sabat Krajno oferuje też nocne zwiedzanie, gdyż każda miniatura jest oświetlona i można je odkrywać z zupełnie innej strony. To też może być ciekawy sposób na spędzenie wieczoru.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Symbole Nowego Jorku – Statua Wolności i Dwie Wieże

Tak jak wspomniałem Sabat Krajno ma oferuje również coś dla ciała – czyli oferta gastronomiczna ze smaczną kuchnią. Było to ukoronowanie intensywnego dnia. Obiad był pyszny. Potem relaks i przy kawie i można było wracać do domu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Dubaj -Wyspa Palmowa i Nowy Jork – 2 w jednym!

Był to intensywny dzień – ale polecam dla każdej rodziny z dziećmi. Wędrówka w górach w ciszy, wśród zieleni a potem rozrywka dla dużych i małych. Polecam i zapraszam gorąco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.