Droga 66 i odpoczynek w Morton Arboretum

Chicago to początek słynnej Drogi 66. Chciałem więc dowiedzieć się więcej o tej słynnej autostradzie.

U.S. Route 66 lub też Route 66 (popularnie Mother Road pol. Droga-matka lub Autostrada Willa Rogersa) – otwarta została 11 listopada 1926 roku. Jest to trasa drogowa w USA o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Mural w Pontiac

W Chicago przy ulicy Jackson Street przy Starbucks (w pobliżu DePaul University) znalazłem 2 tabliczki z informacją, że tutaj znajduje się początek i koniec Drogi 66.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Mural Drogi 66 w Pontiac

Route 66 była inspiracją dla wielu twórców. Exodus osadników na zachód w latach 30. XX wieku opisał John Steinbeck w powieści Grona gniewu. W 1946 r. Bobby Troup napisał piosenkę Get Your Kicks on Route Sixty Six po swojej podróży tą trasą (swoje wersje tego standardu nagrały m.in. The Rolling Stones i Depeche Mode). Do legendy Route 66 nawiązuje też animowany film Auta z 2006 r. w reżyserii Johna Lassetera. Do filmów związanych z drogą należą również Urodzeni mordercy. Ostatnia z książek Carol O’Connell z cyklu powieści o detektyw Kathy Mallory, wydana w r. 2006 Find Me (brytyjski tytuł Shark Music), rozgrywa się niemal w całości na Route 66 i jej legenda odgrywa kluczową rolę w powieści. Logo Route 66 pojawia się również jako pionek w popularnej grze Monopoly: Świat. W latach 1960–1964 wyświetlany był również serial telewizyjny Route 66 o przygodach dwóch łowców przygód. Zaś w roku 1972 45-letni obywatel RPA John Ball przebiegł z Kalifornii do Chicago Route 66. Przebiegnięcie trasy zajęło 54 dni.

Kierunek Pontiac!!!

W pobliżu Chicago znajduje się miasto Pontiac. Zostało ono nazwane na cześć indiańskiego wodza z Pontiaca z plemienia Ottawa. Na początku XX w. zaczął rozwijać się tutaj przemysł samochodowy i największym pracodawcą był koncern General Motors. Do 2009 r. GM produkował tutaj sam samochody Pontiac, samochody ciężarowe czy autobusy GMC.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Drogi 66, Pontiac

Teraz Pontiac stał się popularnym kierunkiem również dla turystów i to z kilku powodów. Jest to miejsce wielu wspaniałych muzeów i interesujących wystaw. Wszystkie są bezpłatne – należy zostawić tylko małą darowiznę. W Pontiac znajdziemy też bajeczną kolekcję murali, 9 dotyczących miejsc dziedzictwa – “Looking for Lincoln”, 5 dotyczących dziedzictwa Drogi 66 i oczywiście 3 dotyczące wahadłowych mostów dla pieszych.

fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pamiątkowy VW, którym właściciel muzeum przejechał Drogę Matkę!

Po przybyciu do miasta zaparkowałem tuż przed muzeum (parking bezpłatny) – > Illinois Route 66 Hall of Fame – Museum.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pamiątkowe butelki Coca Cola

W tym muzeum znalazłem tysiące eksponatów dotyczących Drogi 66 w dniach jej największej sławy. Poznałem historię Drogi Matki w Illinois, podziwiałem zdjęcia z niesamowitej historii tej drogi, usłyszałem kilka wspaniałych historii o życiu w Ameryce, kiedy Droga 66 była najważniejszą autostradą w USA. Eksponatów jest bardzo dużo. Stare zdjęcia, tablice rejestracyjne, pamiątkowe figurki etc. Jest również sklepik z pamiątkami, gdzie można kupić naprawdę dużo rzeczy – od magnesów na lodówki, poprzez tablice rejestracyjne po zdjęcia i inne ciekawe rzeczy dla kolekcjonerów.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pamiątki dot. Drogi 66


Kolejnym punktem zwiedzania w Pontiac to Muzeum Samochodów. Kilkanaście metrów od muzeum przy rynku znalazłem największą kolekcję samochodów Pontiac. Muzeum to posiada historyczne i klasyczne samochody i mnóstwo samochodowych artefaktów. Biblioteka w tym muzeum posiada kilka tysięcy map autostrad, broszur, oryginalnych projektów jak i manual samochodowych. Wstęp – proponowana darowizna : Dorośli – $5 Dzieci – za darmo. Muzeum jest otwarte codziennie w godzinach 10:00 – 16:00.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pamiątkowe zdjęcie z restauracji przy Drodze 66

Pobyt w tym mieście pozwolił przenieść się do dawnych czasów, gdzie Pontiac FireBird, GTO czy Pontiac Trans Am przemierzały słynną Drogą 66.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pontiac 1970 FireBird – w kolekcji muzeum

Już wyjeżdżając z Pontiac na skrzyżowaniu pokochało mi 2 dziadków w swoim wypasionym aucie. Niesamowity samochód.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pontiac – historia spotyka się z nowoczesnością.

Wracając w kierunku Chicago, zajechaliśmy do ogrodu botanicznego „Morton Arboretum”. Mieści się on 4100 Illinois Route 53 Lisle, IL 60532.

Morton Arboretum jak dowiedziałem się z ulotki to uznany na całym świecie ogród botaniczny i centrum badawcze skupiające się na drzewach. Piękne, porośnięte drzewami krajobrazy o powierzchni 1700 akrów to miejsce rozrywki, tętniące życiem centrum edukacji przyrodniczej i światowej sławy ośrodek badań naukowych zajmujących się badaniem drzew i sposobów ich utrzymania. Jej wizja to bardziej ekologiczny, zdrowszy i piękniejszy świat, w którym ludzie i drzewa rozwijają się razem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / The Morton Arboretum

Bieżąca wystawa w tym arboretum to : pięć wielkoformatowych rzeźb autorstwa polsko-amerykańskiej artystki Olgi Ziemskiej powstałych wyłącznie na potrzeby wystawy Of the Earth w Morton Arboretum.
Wystawa eksploruje ekspresję i filozofię artystki, która jak mówi: „Jesteśmy naturą”. Ziemska powiedziała, że jej celem jest przypomnienie ludziom, że „wszystko w życiu wywodzi się z tych samych podstawowych elementów, które tworzą wszystko w przyrodzie, łącznie z nami samymi. Nie ma separacji.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / The Morton Arboretum – Ziemska

Praca artysty powstała z odzyskanych i przyciętych gałęzi drzew oraz innych naturalnych materiałów zebranych z różnych miejsc na powierzchni 1700 akrów Arboretum. „Daję odzyskanym naturalnym materiałom nowe życie i przekształcam je z natury w nowe formy” – powiedziała Ziemska.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / The Morton Arboretum – Ziemska

To największa jak dotąd wystawa Ziemskiej, która mieszka i pracuje w Cleveland w stanie Ohio. W swojej ponad 20-letniej karierze Ziemska wystawiała i tworzyła instalacje publiczne w Polsce, na Tajwanie, we Włoszech, w Korei Południowej, Meksyku i innych miejscach na całym świecie. Jej prace splatają i łączą ludzkie ciało z innymi naturalnymi formami, co, jak zauważa, „przypomina nam o naszej własnej fizyczności, połączonej z ziemią i naturą”.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / The Morton Arboretum – Ziemska Oculus

Pełne drzew krajobrazy Arboretum zainspirowały Ziemską, ponieważ tereny Arboretum przypominają jej krajobrazy Polski, gdzie wcześniej mieszkała i gdzie pozostała większość jej rodziny. Swoją karierę zbudowała w zdominowanym przez mężczyzn świecie rzeźby, odkrywając swoje różnorodne tożsamości jako dziecka imigrantów w pierwszym pokoleniu, Amerykanki, artystki, kobiety i człowieka.
Wystawa będzie czynna do wiosny 2025 roku tak więc zapraszam tych, którzy są lub będą w pobliżu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pontiac Ventura 1960

To był niesamowity dzień. Droga 66 – historia i muzeum, wspaniałe samochody Pontiac i relaksujący pobyt w ogrodzie botanicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.