Gdańsk i Gdynia – atrakcje dla dzieci

soldek.1018-460-title

Wybrałem kilka miejsc w Gdańsku i Gdyni, gdzie zachęcam aby udać się dziećmi. Są to miejsca, których zwiedzanie poszerzyło nasze horyzonty, pozwoliło odkryć nowe fakty z historii Polski, zagłębić się w tajniki nauki a przede wszystkim jednak świetnie się bawiliśmy. Polecam również Wam odwiedzić te miejsca.

Zapraszam Was do odwiedzenia miejsc, gdzie nauka i zabawa spotykają się w jednym miejscu. Oto moje propozycje:

  • Centrum Hewelianum w Gdańsku (Góra Gradowa)
  • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
  • Centrum Nauki Experyment w Gdyni
  • Akwarium w Gdyni, w pobliżu Dar Pomorza czy Niszczyciel Błyskawica

Booking.com

A teraz trochę szczegółów dotyczących w.w atrakcji dla dzieci.

Centrum Hewelianum ul. Gradowa, w Gdańsku, w pobliżu dworca kolejowego Gdańsk Główny. (www.hewelianum.pl). Przed wjazdem na parking główny należy poczekać na zmianę świateł (bo centrum jest umieszczone na szczycie wzniesienia Góry Gradowej).

Centrum Hewelianum to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej – dawnego fortu pruskiego. Centrum Hewelianum zajmuje się popularyzacją nauki organizując interaktywne i multimedialne wystawy w nowoczesny sposób pokazujące inne oblicza nauki! W centrum są wystawy stałe o następującej tematyce : „Z energią!”, „ Dookoła Świata”, ‚Łamigłówka”, „Laboratorium Pana Kleksa”, „Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią”, „Hewelianum bez barier”, „Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk”, „Galeria ruchu”. Dodatkowo są organizowane różnego rodzaju wystawy czasowe.

Centrum Nauki pozwala zrozumieć w prosty sposób fizykę, astronomię, historię czy biologię a wkrótce także matematykę i chemię. Wystawienniczą ofertę Centrum uzupełniają innowacyjne zajęcia edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych, wystawy czasowe, plenerowe imprezy historyczne, imprezy okolicznościowe, pokazy science show oraz okazjonalne wykłady popularnonaukowe. Wykaz imprez jest na bieżąco aktualizowany na ich stronie internetowej, także zachęcam zapoznanie się z bieżącą propozycją tego centrum nauki. Proszę pamiętać iż centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli. Naprawdę jest co robić i gwarantuję, że ani mały ani duży nie będzie się nudził. My spędziliśmy tam ponad 3 godziny, i gdyby nie głód z pewnością zostalibyśmy dłużej.

Cennik biletów wstępu na wystawy wynosi na chwilę obecną (cena łączna za poniższe wystawy „Z energią!”, „Dookoła świata”, „Łamigłówka” „Zabawy z historią” – 13 PLN normalny, 9 PLN ulgowy – ale jest i bilet rodzinny – 30 PLN (2+2). „Laboratorium Pana Kleksa” jest płatne dodatkowo 12/10 PLN (normalny/ulgowy). Pozostałe 2 wystawy stałe są za darmo. Jest możliwość płatności kartą. Centrum oferuje również specjalne pakiety dla szkół i przedszkoli czy grup zorganizowanych.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Olbrzymie muzeum znajdujące się tuż przy starówce, na dwóch brzegach rzeki Mołtawy. Proponuję rozpocząć zwiedzanie od Spichlerzy na Ołowiance (duży bezpłatny parking). Tam, w budynkach odrestaurowanych spichlerzy można zapoznać się z historią Polski i jej powiązania z Bałtykiem. Wystawy ciekawe, interesujące. Można dowiedzieć się mnóstwa ciekawostek dot. handlu, wojen czy też obejrzeć bogatą kolekcję obrazów marinistycznych czy też zobaczyć bogatą kolekcję zabytków podniesionych z dna morskiego. Pośród eksponatów jest m.in czółno wiślane z IX wieku, ładunek XV – wiecznego statku handlowego, czy też rzeczy osobiste marynarzy ze szwedzkiego okrętu wojennego „Sołdek”.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Spichlerze na Ołowiance

Przy spichlerzach zacumowany jest Sołdek. „Sołdek” to pierwszy zbudowany przez polski przemysł stoczniowy statek pełnomorski – jest to rudowęglowiec o unikatowej nitowanospawalnej konstrukcji, 4 ładowniach. Projekt wstępny statku opracował zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem mgr inż. Henryka Giełdzika. Opracowanie dokumentacji warsztatowej do budowy statku zlecono francuskiej stoczni Augustin Normand w Hawrze. Budową statku w utworzonej 19 października 1947 roku Stoczni Gdańskiej kierował inż. Jerzy Doerffer (późniejszy profesor i rektor Politechniki Gdańskiej).Do 2 stycznia 1981 roku „Sołdek” odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat eksploatacji statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów. Statek można zwiedzać od ładowni, maszynowni, poprzez kajuty czy mostek kapitański. Polecam.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Statek muzeum Sołdek

Po zwiedzeniu statku, mając wykupiony karnet przepływamy na drugi brzeg promem (2-3 min), aby zwiedzić charakterystyczny symbol Gdańska „Żuraw”. Jest to największy i najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Za jego pomocą do XIX wieku wyładowywano towary ze statków oraz stawiano maszty. Żuraw to także brama miejska i element średniowiecznych fortyfikacji Gdańska. Po wojnie został odbudowany i przekazany Muzeum Morskiemu. W środku jest prezentowana wystawa stała „Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowe miasta. Wystawa ta pokazuje jak funkcjonowało miasto portowe w Złotym Wieku. Oczywiście zwiedzamy i sam żuraw. Jego serce to dwie pary kół deptakowych o średnicy 6 metrów. Uruchamiane były przez stąpających w nich robotników.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Żuraw

Na koniec zachęcam by udać się do położonego obok Żurawia, Ośrodka Kultury Morskiej, gdzie są 2 wystawy – jedna dotyczy Łodzi Ludów Świata, a druga (dodatkowo płatna – ale oblegana przez dzieci od rana do wieczora) – interaktywna wystawa Ludzie-Statki-Porty. Wystawa zajmuje powierzchnię blisko 400m2. Została przygotowana w taki sposób, aby młodzi zwiedzający po kolei poznawali poszczególne zagadnienia związane z morzem, a zdobytą wiedzę wykorzystywali na kolejnych stanowiskach. W skrócie – można popływać modelami statków i żaglówek, poczuć się kapitałem łodzi ratunkowej, popływać batyskafem, załadować kontenerowiec, pobawić się klockami LEGO, czy też poznać alfabet Morse’a czy też inne sposoby komunikacji na statkach. Wstęp na wystawę jest ograniczony czasowo – wchodzimy na określoną godzinę – ale wg mnie jest to pozycja obowiązkowa dla każdego dziecka odwiedzającego Trójmiasto.

Cennik na wystawę – Ludzie-Statki-Porty: bilet Normalny – 8 zł, Ulgowy – 5 zł.

Na pozostałe wystawy w Narodowym Muzeum Morskim zalecam zakup karnetu. Karnet obejmuje wstęp do 3 obiektów w Gdańsku: Spichlerze na Ołowiance, „Sołdek”, Centrum Kultury Morskiej z wystawą „Łodzie Ludów Świata”  i  Żuraw wraz z przeprawą promem „Motława” w obie strony. Cena karnetu – bilet Normalny – 18 zł, Ulgowy – 10 zł. Bilet dla dzieci i młodzieży (Muzeum za złotówkę) – 1 zł – za każdy obiekt. Bilety sprzedawane są w kasach Spichlerzy na Ołowiance i Ośrodka Kultury Morskiej.

Przeprawa tylko Promem  „Motława” to koszt w jedną stronę – 1,50 zł, w obie strony – 3 zł. Zakup bezpośrednio na promie.

Centrum Nauki Experyment w Gdyni (www.experyment.gdynia.pl), zlokalizowane jest przy ulicy Zwycięstwa 96/98 w Gdyni.

Można dojechać autem – jest duży parking zewnętrzny. Poza tym SKM – przystanek Gdynia – Redłowo, czy autobusami i trolejbusami – przystanek Centrum Nauki Experyment. Linie trolejbusowe: 21, 23, 24, 26, 27, 29, 710. Linie autobusowe: R, S, Z, 105, 119, 125, 180, 192, 321, 326, 700. Cennik – bilet normalny 20 PLN, bilet ulgowy 12 PLN, bilet rodzinny (2+1) – 50 PLN.  Są również zniżki z kartą dużej rodziny.

Co można zobaczyć? W tym centrum nauki jest kilka  wystaw tematycznych/interaktywnych: Hydroświat, Drzewo życia, niewidoczne siły, akcja: człowiek, wynalazki Leonarda da Vinci, czy też zajęcia prowadzone przez ekspertów na miejscu.

Kto był w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik – nie muszę przedstawiać zalet pobytu w takim centrum nauki. Kto nie był jeszcze w żadnym takim centrum z dzieckiem – obowiązkowo należy się udać. Dziecko będzie mogło poznawać naukę wszystkimi swoimi zmysłami – tam wszystko można dotykać, a nauka jest poprzez zabawę. Każde stanowisko jest interaktywne i dwujęzyczne (pl/ang).

Proponuję wziąć dzieciom coś na zmianę, gdyż zabawa z wodą w dziale Hydroświat – z pewnością zamoczy nie tylko ich ubranko.

Akwarium w Gdyni to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Zkolalizowane przy alei Jana Pawła II, 1 w Gdyni. (www.akwarium.gdynia.pl). Można tu zobaczyć różne gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Ponadto dla ciekawych biologii morza, a przede wszystkim dla młodych odkrywców, Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Na zajęciach można zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska. Bilety w cenie 24 pln normalny/ 12 pln ulgowy.

Przy tym samym nabrzeżu mamy możliwość zwiedzenia Okrętu-Muzeum OPR „Błyskawica”, czy też statku-muzeum „Dar Pomorza”. Niestety w okresie zimowym te 2 muzea są nieczynne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Gdynia – ORP Błyskawica

Tak jak wspomniałem na początku, to są moje propozycje, aby zachęcić dzieci do poznawania nauki poprzez zabawę. Są to idealne miejsca, gdzie przy każdej pogodzie wypełnimy atrakcjami czas naszym dzieciom.

2 odpowiedzi do artykułu “Gdańsk i Gdynia – atrakcje dla dzieci

    1. Tomek Autor

      Dziękuję za pozytywny komentarz. Trójmiasto jest piękne o każdej porze roku i liczba atrakcji dla dużych i małych z roku na rok wzrasta… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.