Dolina Pałaców i Ogrodów – Miłków

Wycieczka do Parku Miniatur w Kowarach, gdzie zobaczyłem przepięknie zbudowane miniatury zabytków architektonicznych na Dolnym Śląsku, sprawiła, że zaplanowałem krótką wycieczkę objazdową po wybranych miastach w okolicy Karpacza, aby podziwiać w całej okazałości piękne pałace i ogrody.

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej to jeden z najbardziej niezwykłych regionów w Europie Środkowej. Na powierzchni zaledwie 100 km2 znajdują się tu malownicze miasteczka, największe nagromadzenie pałaców w Europie oraz wspaniałe górskie krajobrazy. Nie sposób ich nie zobaczyć będąc tak blisko. (w Karpaczu). Dolina przeżywała czasy największego rozkwitu w XIX wieku, kiedy to pruska rodzina królewska, jej krewni oraz przyjaciele zbudowali tu swe letnie rezydencje. W rezultacie w bliskim sąsiedztwie zostały wzniesione niepowtarzalne pałace, a wokół nich niezwykle malownicze parki romantyczne. W trakcie spacerów po tych miejscach podziwiałem majestatyczne Karkonosze ze Śnieżką górującą nad Kotliną. Po ponad 70 letniej przerwie to bogactwo to odradza się. Pałace są odbudowywane i wracają do pełnej świetności oddane w prywatne ręce.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Miłkowie

Pałac w Miłkowie

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Brama wjazdowa do Pałacu Milków – Spiż

Pałac w Miłkowie, gdzie można się przenocować i skosztować piwa marki Spiż, produkowanego przez właścicieli tego pałacu. Pałac Miłków położony jest około 3 km od Karpacza i ma swój początek w XVI wieku. Zabytkowy Pałac otoczony jest 200 letnim parkiem z zabytkowym drzewostanem i stawami rybnymi. Przy pałacu znajduje się parking dla gości hotelowych, ale spokojnie dla każdego znajdzie się tutaj miejsce. Pałac nie można zwiedzać, gdyż został przekształcony w hotel. Hotel oferuje 28 pokoi. W hotelu znajduje się restauracja, gdzie możemy się posilić jak i skosztować piwo „spiż”. Teraz jest dowożone do Miłkowa z browarów we Wrocławiu czy Katowicach, ale jak się dowiedziałem już niedługo będzie również warzone w Miłkowie, na oczach gości. Piwo Spiż jest produkowane w kilku gatunkach takich jak:

Fot. Piwo Spiż
  • AIPA
  • jasne
  • jasne mocne
  • jasne pszeniczne
  • jasne miodowe
  • jasne o smaku wiśniowym
  • jasne o smaku bananowym
  • ciemne karmelowe
  • marcowe
  • ciemne
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza restauracji pałacowej

Mnie najbardziej zasmakowało o smaku wiśniowym i ciemne karmelowe. Ale każdy ma swój gust, tak więc będąc w okolicy polecam odwiedzić to miejsce i skosztować tego trunku. W pałacu nie serwują tylko piwa. Można skosztować mnóstwa lokalnych specjałów. Wszystko przygotowane i podane w jak najlepszy sposób, a dania smakują naprawdę wspaniale. Palce lizać !.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza pałacowe

Z pałacowego ogródka rozpościera się przepiękny widok na Karkonosze i w słoneczny, bezchmurny dzień można zobaczyć szczyt Śnieżki.

Hotel pałacowy oferuje ciekawe pakiety pobytowe – szczegóły na ich stronie – tutaj. Można wynająć pokój na dobę czy skorzystać z ciekawych pakietów weekendowych albo nawet zorganizować pobyt dla większej grupy (impreza firmowa). Pałac otacza duży park. Trochę zaniedbany, ale widać, że właściciele powoli ale sukcesywnie starają się przywrócić mu dawny wygląd.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Fasada frontowa pałacu w Miłkowie

Podsumowując, jest to uroczy pałac położony „u podnóża” gór. Wycieczka – nawet rowerem z Karpacza, nie będzie stanowić dla większości problemu. Przepiękna okolica, miła obsługa, pyszna kuchnia i gaszące pragnienie zimne piwo Spiż to tylko kilka zalet tego pałacu. Z pewnością jeszcze odwiedzę to miejsce. A Wy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.