Cerkiew w Powroźniku i Ogrody Zmysłów

Weekend w Krynicy-Zdroju obfitował w dużo atrakcji i zwiedzania. Kilka godzin poświęciliśmy na wycieczkę do uzdrowiska Muszyna. Kilkanaście kilometrów od Krynicy-Zdroju znajduje się miasto Muszyna. Tuż przed Muszyną jest interesujące miejsce, które chcę rekomendować.

Cerkiew św. Jakuba – dawna greckokatolicka cerkiew w Powroźniku. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Cerkiew Św. Jakuba w Powroźniku.

Cerkiew w Powroźniku istniała od 1600, jednak z pierwotnego budynku zachowała się jedynie część, wkomponowana w bryłę obecnej cerkwi jako zakrystia. Wygląd współczesnej cerkwi formował się między XVII a XVIII wiekiem, jednak decydującą rolę odegrała przebudowa w 1813. Cerkiew została wówczas przeniesiona z dawnej lokalizacji na miejsce nieco wyższe, ze względu na zagrożenie powodziowe. Następnie świątynię rozbudowano. Po Akcji „Wisła” obiekt został przejęty przez Kościół łaciński.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Informacja o ikonostasie w Cerkwi

W cerkwi zachował się osiemnastowieczny ikonostas. Niestety z racji, iż byłem tam w poniedziałek – cerkiew jest zamknięta tego dnia dla zwiedzających. Z uwagi na obecne wykorzystanie cerkwi jako kościoła rzymskokatolickiego został on przecięty; pierwotny rząd Deesis i rząd proroków zlokalizowano na wschodniej ścianie nawy, zaś pozostałe ikony zawieszono bezpośrednio na ścianach pomieszczenia ołtarzowego. W świątyni zachowały się również wcześniejsze ikony oraz drzwi diakońskie, dawne części poprzedniego, siedemnastowiecznego ikonostasu. Inne cenne ikony zachowane w budynku to Sąd Ostateczny z 1623 oraz Opłakiwanie Chrystusa z 1646. Teren świątyni otacza kamienny mur z XX-wiecznymi rzeźbami przedstawiającymi świętych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rzeźba z kamiennego muru otaczającego Cerkiew

Muszyna (łac. Mussina) – miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Muszyna. Muszyna posiada status miejscowości uzdrowiskowej z licznymi odwiertami i rozlewniami wód mineralnych. Znajdują się tam pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, baseny oraz parki. Ja postanowiłem tutaj zwiedzić dwie atrakcje na świeżym powietrzu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na plan Parku Zdrojowego – Zapopradzie w Muszynie

Pierwszą z atrakcji to Ogrody Sensoryczne. Jak tam dojechać? Kierujemy się na Park zdrojowy „Zapopradzie”,  Al. Zdrojowa (nad sanatoriami „Korona” i „Muszyna”) Muszyna. Do Ogrodów Sensorycznych można wejść z dwóch stron: od strony sanatoriów „Korona” i „Muszyna” oraz od pijalni wody mineralnej „Antoni”. Pierwsze wejście jest dogodniejsze dla osób niepełnosprawnych. Miejsc parkingowych jest mnóstwo, tak więc bez problemu będzie można zaparkować (parkowanie bezpłatne).

Największe w kraju Ogrody Sensoryczne, nazywane również Ogrodami Zmysłów, cieszą oko różnorodnością pięknych roślin, jak również rozkoszują nasze zmysły owocami z krzewów i drzewek owocowych takich jak: czereśnia, jabłoń, malina, aronia. W ogrodach można aktywnie spędzić czas ćwicząc na przeróżnych sprzętach – taka siłownia na świeżym powietrzu (które są także przystosowane dla osób starszych) podziwiając jednocześnie przepiękną panoramę okolicy. Przy dobrej widoczności, z wieży widokowej zobaczyć można słowackie Tatry. Ogrody sensoryczne są szczególnym miejscem dla nowożeńców, którzy mogą tu zasadzić swoje drzewko miłości – symbol szczęścia. Obok wieży widokowej znajduje się bar, gdzie możemy schłodzić się zimnymi napojami, lodami czy ciastkami. Jest mnóstwo parasoli, tak więc delektując się kawą możemy podziwiać okoliczne góry.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Ogród Zmysłów w Muszynie podzielony jest na kilka stref. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują (informacje napisane są pismem Brajla oraz w języku polskim, słowackim i angielskim). Oto one:
– Ogród zdrowia
– Ogród zapachu
– Ogród dźwięku
– Strefa zapachowo-dotykowa
– Ogród smaku

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ogrody Sensoryczne w Muszynie

Z ogrodów sensorycznych prowadzi ścieżka w dół w kierunku stawu do Ogrodów Magicznych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ogrody Magiczne w Muszynie (Ogród antyczny)


Ogrody Magiczne ze stawami rekreacyjnymi, a także posągami i stelami do złudzenia przypominają greckie lub rzymskie ogrody. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym antyczny Perseusz wkraczający do pełnego ludzkich posągów ogrodu Meduzy. Na powierzchni ponad 7 ha usytuowane są figur z piaskowca, przedstawiających muzy, bogów greckich, a także pory roku. Duże zainteresowanie budzi rzeźba przedstawiająca jesień, do złudzenia przypominająca Dionizosa – boga wina, dobrej zabawy i atrakcji, których w Muszynie nie brakuje. Szczególną ozdobą ogrodu jest barwne ptactwo sprowadzone z różnych zakątków świata.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ogrody Magiczne

Spacerując po Ogrodach Magicznych można było pokarmić kaczki w stawie, zrelaksować się w kawiarniach czy zrobić sobie selfie z jedną z rzeźb w Ogrodzie Antyczym. Po spacerze po Ogrodach udaliśmy się na parking i wróciliśmy do Krynicy-Zdroju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.