Marsylia – przepiękne miasto

Marsylia / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Dlaczego Marsylia? Mnóstwo powodów – ale przede wszystkim ciekawość. Bogata historia miasta, Olympique Marseille, Lazurowe Wybrzeże, przepiękne okolice, serial Netflix – Marsylia, a także niezapomniany film Luca Bessona – Taxi.. Długo by wyliczać.

To była chwila. Rok 2019. Ryanair uruchomił bezpośrednie loty do Marsylii – tak więc grzech nie skorzystać. Zakupiłem Lazurowy Przewodnik po Marsylii i zaplanowałem mój weekendowy wyjazd w to miejsce.

Marsylia z lotu ptaka / fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Marsylia została założona ok. 600 p.n.e. przez Greków z Fokai i początkowo nosiła nazwę Massalia. Była pierwszym greckim polis w zachodniej Europie. W 49 p.n.e. została zdobyta przez Juliusza Cezara, a w 476 przez Wizygotów, następnie przez Burgundów i Ostrogotów. Od VI wieku należała do państwa Franków. Za panowania Karola Wielkiego stała się głównym średniowiecznym frankońskim portem handlowym. W 879 roku została podporządkowana królestwu Arelat, a w X wieku Prowansji. W średniowieczu miała status wolnego miasta. W 1481 roku została zajęta przez Francuzów. Podczas II wojny światowej została zbombardowana i znaczna jej część uległa zniszczeniu.

Co zobaczyć w tym drugim co do wielkości mieście we Francji?

Stary Port w Marsylii i jego okolice stanowią centrum tego wielkiego miasta. Tu znajdziesz większość atrakcji wartych odwiedzenia oraz zjesz smaczne dania. Jeżeli słyszałeś, że w Marsylii jest niebezpieczne, właśnie tu nie doświadczysz problemów. Wróciłem z tej wędrówki cały i zdrowy, choć czasami GPS poprowadził mnie przez niezbyt przyjemne uliczki.

Stary Port i w oddali Bazylika Notre Dame de la Garde / fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl


Stary Port w Marsylii (Vieux-Port de Marseille) jest centrum turystycznym tego drugiego największego miasta Francji. Tu znajduje się aż 21 atrakcji, restauracje, w których zjesz lokalne dania oraz hotele, w których warto się zatrzymać. Również i ja znalazłem przytulny i tani hotel w pobliżu Starego Portu – IBIS MARSEILLE CENTRE EUROMED. W pobliżu stacja metra La Jolliete. Ceny akceptowalne, miła obsługa i kilometr od Ratusza. Można było w spokoju odpocząć od zgiełku i gwaru turystów.Booking.com

Lotnisko jest bardzo dobrze skomunikowane z miastem. Jest pociąg, są też autobusy, które kończą trasę na głównym dworcu Saint Charles, gdzie oprócz pociągów TGV jest i stacja metra. Przy przylocie pamiętaj o zakupie od razu biletu powrotnego na lotnisko. Będzie sporo taniej.

Posiłki – szukajcie urokliwych barów i restauracji, które skuszą Was zapachem, niskimi cenami dań i tanią wodą mineralną.

Na straganie mniam mniam / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Każdy powinien zwiedzać i poznawać miasto wg własnego planu. Dzięki temu każdy wyjazd powinien być udany. Mnie nie udało się zobaczyć wszystkiego, ale to co zwiedziłem wystarczy aby stwierdzić, iż z pewnością tam wrócę. Oto moja lista głównych zabytków:

Stary Port w Marsylii – trzy strony świata. Stary Port w Marsylii warto obejść z każdej strony, bo wszędzie kryją się ciekawe rzeczy do odwiedzenia.

Wejście do Starego Portu w Marsylii / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Na północy to właśnie wspominany lustrzany dach, ale także La Canebière, czyli główna ulica handlowa miasta. Kiedy budowano pobliskie Centre Bourse (centrum handlowe), odkryto tam ślady dawnego portu, czyli był on dłuższy niż dzisiaj. Uwagę przyciąga także biała fasada kościoła św. Ferreola (Église Saint-Ferréol les Augustins), który skrócono w XIX z powodu budowy drogi w tym miejscu. Przed wiekami kościół należał do Templariuszy, a w drugiej połowie XIV w. trafił do zakonu Augustianów. Po zachodniej stronie portu, na wzgórzu stoi z kolei bazylika Notre Dame de la Garde, obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek do Marsylii. Bliżej, ale po tej samej stronie są z kolei ciekawe place z kawiarniami i restauracjami. Można tam również znaleźć tani hotel w Marsylii. W pobliżu jest także opactwo św. Witora – jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego w Europie, a nieco dalej fort św. Mikołaja i Pałac Pharo zbudowany dla Napoleona III w połowie XIX w. (ale Napoleon nigdy w nim nie zamieszkał). Z okolic pałacu roztacza się wspaniały widok na wejście do portu oraz muzeum MuCEM i Fort św. Jana leżące po stronie wschodniej.

Pałac Pharo / fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Bazylika Notre Dame de la Garde jest widoczna z niemalże każdego miejsca w Marsylii. Budowla góruje nad miastem i jest jedną z jego ciekawszych atrakcji.

Bazylika Notre Dame de la Garde / fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Odwiedzając Marsylię nie sposób nie zauważyć kościoła z wysoką wieżą i rzeźbą na jej szczycie. To Bazylika Notre Dame de la Garde, która stoi na wzgórzu La Garde wysokim na 162 m. Jest jedną z częściej odwiedzanych atrakcji Marsylii oraz świetnym punktem widokowym. Bazylikę widać z wielu miejsc w mieście, może zatem być również punktem orientacyjnym dla turystów. Nie pomyl jej tylko ze stojąca w porcie ogromną katedrą la Major, która również jest cała w paski. Do bazyliki udałem się pieszo, rozpoczynając wędrówkę z Pałacu Pharo. Można metrem, autobusem, ale ja wolę zwiedzać pieszo. W przerwie espresso, bagietka czy inne przekąski. Widoki z katedry na całą Marsylię są niesamowite.

Panorama Marsylii. Widok z tarasu widokowego Bazyliki Notre Dame de la Garde /fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

MuCEM czyli Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej to jedna z częściej odwiedzanych atrakcji Marsylii. Nowoczesna bryła muzeum została sprytnie połączona z zabytkowym Fortem św. Jana, a z obiektu można podziwiać Stary Port w Marsylii i okoliczne atrakcje.

MuCEM – Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej / fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Pałac Longchamp zbudowano w Marsylii w XIX w., by uczcić doprowadzenie wodociągu do miasta. Park otaczający obiekt jest popularnym miejscem spacerów, a sam pałac świetnym plenerem fotograficznym. Mieszczą się tu również dwa muzea. Pałac Longchamp (Palais Longchamp) to jedna z atrakcji, z których słynie Marsylia. Obiekt otwarto w 1869 r. i do dzisiaj przypomina o budowie kanału z wodą pitną z rzeki Durance, co znacznie poprawiło komfort życia w mieście. W pałacu mieszczą się muzea, a znajdujący się za nim park to popularne miejsce spacerów.

Pałac Longchamp, Marsylia /fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl


Opactwo św. Wiktora w Marsylii to jedno z pierwszych miejsc kultu religijnego w Europie. Kościół z kryptami znajdziesz w pobliżu Starego Portu.


Ogromna katedra la Major w Marsylii to jedna z większych świątyń we Francji. Stoi tuż przy morzu i przyciąga wzrok swoją pasiastą bryłą zwieńczoną wieżyczkami i kopułami. (Francuzi nazywają ją piżamą. Katedra la Major (cathédrale Sainte-Marie-Majeure – katedra Matki Bożej Większej) to zabytkowa świątynia w Marsylii stojąca niedaleko Starego Portu w Marsylii, w turystycznej strefie miasta. Razem z bazyliką Notre Dame de la Garde i opactwem św. Wiktora stanowi główne religijne atrakcje Marsylii.

Katedra La Major / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Niewielka wyspa, na której stoi zamek If leży u brzegów Marsylii i przyciąga tłumy turystów. Sprawcą popularności jest Aleksander Dumas i jego fikcyjne dzieło: Hrabia Monte Christo. Natrafiłem różne opinie na temat zamku If – czy go zwiedzać czy nie? Finalnie zrezygnowałem. Jak wrócę to następnym razem go odwiedzę.

Mairie de Marseille / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Stałem przed Ratuszem. Czekałem aż spotkam Roberta Taro – serialowego burmistrza miasta Marsylii, w którego wspaniale wcielił się Gerard Depardieu… Niestety nie udało się 😔. Ale dzięki serialowi mogłem odnaleźć kilka ciekawych miejsc, gdzie były kręcone odcinki tego serialu #Marseille.

Nie zobaczyłem wszystkiego. Niedosyt musi pozostać, aby planować powrót do tego cudownego miasta. Natomiast polecam 2 wycieczki: do Awinionu i Cassis – miasteczka słynącego ze śródziemnomorskich fiordów. Moje wrażenia z tych dwóch wycieczek opisałem we wcześniejszych artykułach na blogu.

Dla spragnionych wrażeń zakupowych – polecam ogromne centrum handlowe przy Dockach. #Shopping, jedzenie, kino i taras z widokiem na port.

Róża wiatrów – na tarasie Centrum Handlowego / Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl

Tutaj też znajduje się port, gdzie promy Corsica ruszają na podbój Morza Śródziemnego, Włoch, Grecji i Afryki 🙂

To był wspaniały weekend. Pełen wrażeń, mnóstwa zdjęć, kroków i niesamowitych zwrotów akcji, pysznych dań i rewelacyjnych francuskich win. Lazurowe wybrzeże – już wkrótce tam wrócę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.