Historia wykuta w soli – Bochnia

Kopalnia Soli w Bochni- jest to już nieczynna kopalnia soli, w której eksploatację prowadzono od 1251 do 1990 r. Ten zabytkowy obiekt jest czynny dla ruchu turystycznego i leczniczego. Jest polskim pomnikiem historii a roku 2013 został wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO. Jest to druga obok Wieliczki kopalnia soli w Polsce.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kopalnia Soli w Bochni

A teraz poznajmy trochę historii tego pomnika historii.

Bocheńska kopalnia była przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Polsce. Od XIII wieku do 1772 roku wchodziła w skład żup krakowskich. W 1368 roku Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem żupnym. Dokument ten ustanawiał zasady organizacyjne żup solnych i prawa rządzące sprzedażą soli. Dzięki właśnie sprzedaży soli, król Kazimierz Wielki miał olbrzymie przychodzi do skarbca i mógł rozpocząć rozbudowę kraju budując fortyfikacje. W tym czasie eksportowano sól na Ruś i na Węgry. W kopalni pracowało od 120 do 150 osób. W XV i XVI wieku kopalnia w Bochni (Żupa bocheńska) w ramach żup krakowskich, a więc wraz z kopalnią soli w Wieliczce, rozwinęła się znacznie – zatrudniając około 500 kopaczy (górników) w roku 1518. Powstały też nowe szyby: Regis, Bochneris, Campi. W XVI i XVII wieku kopalnia składała się z dwóch części: Stare Góry – najstarszej (wschodniej) i praktycznie wyeksploatowanej części kopalni z szybami Floris, Sutoris i Gazaris oraz części zachodniej Nowe Góry z szybami Regis, Bochneris i Campi. Głębokość kopalni w tym czasie osiągnęła około 300 metrów.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Grafika przedstawiająca budynek kopalni.

Kopalnia bocheńska osiągnęła głębokość 468 metrów. Dalszą eksploatację kopalni uznano za nierentowną i w 1990 roku zaprzestano wydobywania soli. Rozpoczęto podsadzanie najgłębszych, a zarazem najmłodszych wyrobisk kopalni, które nie stanowiły większej atrakcji turystycznej. Oszczędzono jedynie część zabytkową z zamiarem wyeksponowania jej do celów turystycznych. Zachowano istniejące szyby – Sutoris, Campi i Trinitatis. W latach 1960–1970 zlikwidowano historyczne szyby Floris i Regis.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Korytarz w kopalni – „trasa turystyczna”

Zwiedzanie kopalni pozwala dobrze poznać sposoby dawnej techniki wydobywczej. Już na początku zwiedzania zjeżdżamy windą górniczą na dno kopalni gdzie zaczyna się zwiedzanie. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. W bocheńskiej kopalni do zwiedzania udostępnione są aż trzy trasy turystyczne: Podstawowa trasa z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, Trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry” oraz Trasa przyrodnicza, każda z nich różni się stopniem trudności. Ja wybrałem trasę z ekspozycją multimedialną. Tutaj dzięki krótkim animacjom zaznajomiłem się z technikami wydobycia soli, porozmawiałem z Królem Kazimierzem Wielkim i poznałem historię okolic i samej soli. Spacer sztolniami wypełniony multimediami bardzo podobał się nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Grudki soli na ścianie w kopalni

Zwiedzamy w grupach – tylko z przewodnikiem. Trasa zwiedzania zajmuje do 3 h. Na końcu trasy zwiedzania znajduje się olbrzymia sala restauracyjna z boiskiem, stołem do pingponga. W tym miejscu również odbywają się imprezy okolicznościowe (sylwester, studniówki etc).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pomnik żupnika w kolpalni

Bilety zaczynają się od 68 zł, ulgowy od 54 zł. Więcej szczegółów w temacie cen biletów znajdziecie bezpośrednio na stronie internetowej kopalni : https://kopalnia-bochnia.pl/cennik/index

Zachęcam do rezerwacji i zakupu biletów via internet.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Metanowa Tablica Kontrolna

Dojazd do kopalni dobrze oznaczony – adres to Kopalnia Soli w Bochni ul. Campi 15, 32-700 Bochnia. Bochnia znajduje się w odległości około 40 km od Krakowa przy trasach A4 i E40. Z dworca Kraków Główny kursuje do Bochni szybki pociąg oraz minibusy. Przy muzeum znajduje się duży parking (płatny) ale część osób parkuje vis-a-vis lub w pobliżu kopalni gdzie bezpłatnie można zostawić samochód.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ambona – część ołtarza – wyrzeźbiona w przepięknej sali w kopalni (przez tą salę przejeżdża kolejka z turystami 🙂

Podsumowując – bardzo ciekawe miejsce na mapie turystycznej Polski. Nie tak oblegane jak Wieliczka, ale z pewnością ma swój urok i klimat. Pod ziemią panuje stała temperatura – tak więc polecam polar i odpowiednie buty. Latem można się schować przed upałami a zimą – ugrzać się 🙂

Protip:
UWAGA #weekendzapolceny – Kopalnia Soli Bochnia po raz kolejny przyłączyła się do akcji „Polska zobacz wiecej – Weekend za pół ceny” udzielając 50% rabatu na zwiedzanie trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną. Weekend za pół ceny – będzie w następujących dniach – 18-20 i 25-27 listopada 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.