Wędrówka po szlakach w Karkonoszach

Karpacz to góry i przede wszystkim góry. W słoneczny dzień w Karpaczu widać z daleka najwyższy szczyt Sudetów i Karkonoszy. Na pierwszym planie oczywiście plasuje się obserwatorium astronomiczne umieszczone na tym szczycie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Olbrzymy

Kilkakrotnie już wędrowałem szlakami prowadzącymi na Śnieżkę. Dziś chciałbym zaprosić Was do wspólnej wędrówki w te przepiękne okolice.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce

Wędrowanie po górach jest niesamowite. Pozwala zmierzyć się z własną wytrzymałością na trud i znój. Obcowanie z przyrodą wydziela endorfiny i redukuje stres. Przebywanie na świeżym powietrzu – wzmacnia organizm.

Ja ostatnio zacząłem używać aplikacji Mapa Turystyczna – dostępne na iOS i Android. Ułatwia planowanie trasy i podaje przybliżony czas wędrówki i poziom wzniesień. Tak wygląda zaplanowana trasa.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zrzut z aplikacji.

Kilka słów o szlakach turystycznych. Górskie szlaki w Polsce są znakowane zgodnie ze standardami wytyczonymi przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Znaki składają się z trzech pasów. Zewnętrznych białych i środkowego wybranego koloru.
CZERWONY oznacza tzw. szlak główny. To na nim odnajdziemy najbardziej widowiskowe i najciekawsze miejsca regionu. Długie szlaki dalekobieżne oznaczane są kolorem NIEBIESKIM, natomiast ZIELONY oraz ŻÓŁTY to szlaki krótkie. CZARNA barwa na znaku informuje zaś o tym, że pójdziemy tzw. szlakiem dojściowym, najkrótszym z pozostałych dostępnych na danej trasie. Aby iść prostą i w miarę wygodna trasą, często musimy nadrobić drogi, podążając niejako dookoła. Krótkie szlaki, często są wytyczane jako najbardziej bezpośrednie przejścia pomiędzy jednym a drugim punktem, dlatego też ich wybór wiąże się ze stromymi i trudnymi trasami.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Drogowskaz na szlaku na Ścieżkę

Oto moja propozycja szlaku – z Karpacza przez Pielgrzymy – Słonecznik z opcją na Śnieżkę i powrót do Karpacza.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Słonecznik

Biały Jar – Polana KPN – żółty szlak na Pielgrzymy i Słonecznik – potem czerwony szlak – Kocioł Wielkiego Stawu – Kocioł Małego Stawu – punkt widokowy nad Kotłem Małego Stawu – z widokiem na schronisko Samotnia – Spalona Strażnica – Strzecha Akademicka – powrót do Białego Jaru.

Fot. Tomasz Jakubowski /MojeWedrowki.pl / ku schronisku Samotnia

Druga opcja kontynuacja szlaku od – Spalona Strażnica – Schronisko Dom Śląski – i Śnieżka – obserwatorium meteorologiczne- i powrót Łomniczką do Białego Jaru. Wszystko zależy, kto ile ma siły.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Szlak od Słonecznika na Śnieżkę

Na Śnieżkę można też wyruszyć od Świątyni Wang. Docieramy do Polany KPN i potem albo dłuższym szlakiem przez Pielgrzymy albo odbijamy w kierunku na schronisko Samotnia i potem na Śnieżką. Świątynię Wang to opisałem jakiś czas temu. Karpacz – zimowa przygoda. Zapraszam do zapoznania się również z tym wpisem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kierunek Śnieżka

Z pewnością polecam rozpoczęcie wędrówki po górach z samego rana przy pięknej pogodzie. Wtedy mniej ludzi na szlaku i można spokojnie sobie narzucić tempo odpowiednie dla każdej osoby. Dodatkowo mamy pewność – że zdążymy wrócić na obiad do miasta.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wielki Staw

Pamiętajmy – w górach jest zimniej niż w mieście tak więc radzę wziąć ze sobą coś ciepłego, podkoszulkę na zmianę, jeśli się za bardzo spocimy. Dużo wody i batony energetyczne, wygodne buty i przede wszystkim uśmiech na twarzy! Jak zobaczyliście – widoki są niesamowite. Wędrówka nie jest zbyt wymagająca – tak więc – ruszajcie na szlak!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.