Internet za granicą

Internet – coraz bardziej potrzebny podczas zagranicznych wędrówek. Każdy z nas jest coraz bardziej uzależniony od bycia „częścią świata”, tak więc dostęp do FB, Instagramu czy maila to niezbędny dodatek podczas urlopów.   Większość hoteli oferuje darmowy internet w lobby a opcje w pokojach są w większości płatne.

 

Bezpłatny internet w lobby, oferuje większość hoteli, w których przebywałem, choć czasami ciężko się do niego zalogować. Większość routerów ma ograniczona przepustowość i liczbę użytkowników. Prędkość transmisji danych nie jest zadowalająca dla chcących używać YT czy innych serwisów streamingowych. Dla zwykłego użytkownika do czytania maili, czy wpisów na FB jest wystarczająca.

Można też włączać się pod wifi w knajpach czy barach. Tam mniej użytkowników więc i transfer/przepływ danych jest lepszy.

Pamiętajmy – nigdy nie włączajmy pakietu danych w roamingu we własnej sieci komórkowej. Ceny za 100kB są olbrzymie (nie ważne czy podróżujemy po Europie czy poza nią). Aplikacje w naszych smartfonach wymagają synchronizacji – co bardzo szybko może „nabić” nam wysoki rachunek przez nieumiejętne korzystanie z nich. Wydaje mi się, że wszystkie polskie telekomy ustaliły limit wartościowy na transfer danych w roamingu na wysokości około 250 pln. Potem następuje blokada. Lepszym rozwiązaniem jest wykup specjalnego pakietu danych w roamingu u swojego operatora. Aktywuje się go tuż przed wyjazdem (dzień wcześniej lub danego dnia wyjazdu)  Ceny są wysokie, ale dzięki temu mamy kontrolę nad naszymi wydatkami. Szczegóły tych promocyjnych pakietów należy zweryfikować ze swoim operatorem telekomunikacyjnym.

Inna opcją to zakup karty prepaid w kraju docelowym. Można jej używać do rozmów czy internetu. Wszystko zależy co kupimy. Pamietajmy jednak ze jeśli wymieniamy kartę sim w telefonie, i jeśli mamy na nasz numer „polski” podpięte kontakty z np z bankiem to w przypadku problemów z autoryzacja kart itd. tracimy możliwość otrzymania telefonu z naszego banku, co może skutkować zablokowaniem karty. A tego chyba nie chcemy doświadczyć będąc na urlopie.

Kolejną opcją jest zakup routera wifi w kraju – jest to opcja dla często podróżujących. Potem należy nabyć karty prepaid w sieci lokalnej kraju, w którym spędzamy urlop. Sami sobie tworzymy sieć wifi i może z niej korzystać więcej osób. Dla rodzin czy grupy znajomych jest to dobre rozwiązanie.  Mamy mnóstwo gadżetów, wiec to może być idealne rozwiazanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.