Łowicz – folklor i historia

 

Łowicz – miasto w województwie łódzkim, położone nad rzeką Bzurą. Był i jest turystycznie atrakcyjnym miastem.  Miasto posiada bardzo liczne miejsca związane z historią Polski. Zlokalizowanych jest tu wiele atrakcyjnych obiektów turystycznych, pomników i cmentarzy. Ciekawostka – w samym mieście zarejestrowanych jest 101 zabytków. Dodatkowo, miasto mieści się w pobliżu Nieborowa i Arkadii – opisywanych przeze mnie posiadłości Radziwiłłów. Dla mnie Łowicz kojarzył się zawsze z pełną barw kulturą łowicką i przepięknymi wycinankami.Dlatego postawiłem poznać szerzej to miasto, które zauroczyło mnie.

Łowicz położony jest w odległości ok. 80 km od Warszawy. Najszybszy dojazd ze stolicy to autrostradą A2 w kierunku Łodzi , zjazd nr 70 – kierunek Łowicz, Nieborów.  Parkingi w mieście są dobrze oznakowane, więc nie będzie problemu z ich znalezieniem. Dla podróżujących pociągiem dojście ze stacji PKP zajmie kilka minut i znajdzie się na Starym Rynku. Miasto można zwiedzać na piechotę.

Łowicz posiada długą i barwną historię, tak więc zapraszam zainteresowanych do zapoznania się indywidualnie z tymi informacjami.

Główne atrakcje miasta, o których nie tylko przewodnik będzie nam mógł powiedzieć to przede wszystkim: Stary Rynek, przy którym zlokalizowany jest Ratusz Miejski, Katedra i Muzeum.

Bazylika Katedralna – jak podaje tablica fundacyjna umieszczona na ścianie katedry, pierwszy kościół na terenie Łowicza (drewniany) został ufundowany przez księcia rezydującego na Mazowszu. Było to ok. roku 1100, a świątynia otrzymała tytuł Najświętszej Maryi Panny. Można przypuszczać, że murowany kościół w stylu gotyckim wzniesiono ok. roku 1355 wraz z budową zamku arcybiskupiego. W roku 1433 arcybiskup Wojciech Jastrzębiec nadał jej tytuł kolegiaty, powołując przy niej kapitułę.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Łowicz

Kolejną atrakcją – obowiązkową na liście każdego turysty jest: Muzeum w Łowiczu z charakterystycznym skansenem pełnym eksponatów łowickiej sztuki ludowej (stroje ludowe, wycinanki, pająki, rzeźby, meble, wyposażenie zagrody) oraz piękną barokową kaplicą św. Karola Boromeusza, z freskami Michała Anioła Palloniego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Łowicz – Muzeum Etnograficzne

Aż trudno wyobrazić sobie, iż za murem tuż przy Starym Rynku mieszczą się oryginalne zagrody z XIX wieku. Dodatkowo można zwiedzić wnętrza w/w chałup. Interesująca jest również wystawa barci, czyli przepięknych uli wyrzeźbionych w pniach drzew.Historia zbiorów muzealnych w Łowiczu sięga przełomu XIX i XX wieku i jest związana z postacią Władysława Tarczyńskiego (1845 – 1918), kolekcjonera i społecznika, który tworzone przez siebie zbiory udostępnił w 1905 r. publiczności pod nazwą „Zbiorów Starożytności”.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Łowicz – Muzeum Etnograficzne

Przy Starym Rynku znajdują się także zabytkowe kamienice oraz tablice pamiątkowe, które dowodzą, że w Łowiczu mieszkali znani artyści, pisarze, politycy, a także, że Łowicz gościł znakomitych ludzi z całego świata m.in. Napoleona. Kolejna atrakcja to Nowy Rynek – jedyny w Polsce i jeden z trzech w Europie w kształcie trójkąta z kamienicami z XVIII i XIX wieku. Godne uwagi są również kościoły miasta, zbudowane w różnych stylach i różnych okresach. Właśnie na Nowym Rynku są zlokalizowane wszystkie cykliczne imprezy i wydarzenia organizowane w Łowiczu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Skansen

Poza historią i zabytkami, do Łowicza turystów przyciągają cykliczne imprezy i wydarzenia: kościelne (Boże Ciało) (patrz film, gdzie barwne procesje Łowiczanek obrazują jak kolorowe i z pompą były obchodzone święto Bożego Ciała w Centralnej Polsce),

oraz turystyczne i kulturalne (Jarmark Łowicki, Dni Łowicza, Międzynarodowy Festiwal Organowy im. J. S. Bacha) oraz liczne rajdy krajoznawczo-turystyczne PTTK. Wydarzenia te, mają charakter regionalny, krajowy, a niektóre z nich międzynarodowy. Tak więc zachęcam do śledzenia stron poświęconych Łowiczowi, gdzie w/w informacje o terminach przyszłych wydarzeń są umieszczane. Ja polecam szczególnie procesję Bożego Ciała, jak i Jarmarki Łowickie, gdzie można bardziej poznać folklor tutejszych ziem, spróbować jak smakują lokalne potrawy i sprawdzić nasze własne zdolności manualne przy wycinankach łowickich, czy wysłuchać pieśni czy przyśpiewek ludowych w wykonaniu lokalnych zespołów muzycznych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Łowiczanie

Po zwiedzaniu miasta zachęcam do udania się w kierunku rzeki Bzury, gdzie oprócz placyków zabaw, gdzie nasze pociechy mogą zużyć swoją niespożytą energię, my możemy w cieniu topoli podziwiać panoramę miasta i wsłuchiwać się w szum płynącej rzeki Bzury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.