Malaga – główne atrakcje miasta

Katedra_Malaga

Malaga jest jednym z niewielu miast na świecie, które na niewielkim obszarze starówki skupia pozostałości po różnorodnych wielkich cywilizacjach wschodu i zachodu. Mimo to niektórych może nieco rozczarować, ponieważ część ciekawych miejsc i zabytków jest nieco przytłumiona XX-wieczną zabudową aglomeracji.

Ja wybrałem się tam kolejką podmiejską z Torremolinos. Podróż była krótka i przyjemna w klimatyzowanym wagonie. Z pociągu wysiadamy na przystanku Malaga Centro i przy wyjściu ze stacji znajdziemy informację turystyczną. Tam dostaniemy mapę miasta z proponowaną trasą zwiedzania. Tak jak wspomniałem starówka jest mała, więc nie ma sposobu aby się zgubić.Booking.com

Ja polecam 6 atrakcji, które warto zwiedzić:

1. Alcazaba

Jest to ufortyfikowany zespół pałacowy – pamiątka z czasów dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Najstarsze elementy tej budowli pochodzą z XI wieku, są zatem starsze od tych znajdujących się w Alhambrze (Granada).

Alcazaba

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Alcazaba – dziedziniec pałacowy

Widoczne z różnych części miasta, pnące się po wzgórzu masywne mury Alcazaby skrywają pałac, dziedzińce, ogrody i obronną wieżę. Wewnątrz pałacu będziemy mieli okazję zapoznać się ze średniowieczną architekturą arabską. Wędrówka po murach i zespole pałacowym jest trochę wyczerpująca, jednakże niesamowite widoki na port i wzgórze Gibralfaro rekompensują to z nawiązką.

alcazaba1

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl /Mury Alcazaby

Wstęp – 2,20 € / taryfa ulgowa 0,60 €, w niedzielę po 14:00 bezpłatnie, poniedziałki – nieczynne.

2. Gibralfaro

Gibralfaro to wzgórze oraz znajdujący się na jego szczycie zamek muzułmański (Castillo de Gibralfaro). Fenicka twierdza przebudowana w X wieku za panowania arabskiego emira Abderramana III wznosi się nieco ponad zespołem pałacowym. Rozbudowana w XIV wieku stanowiła koszary wojsk muzułmańskich chroniących Alcazabę przed chrześcijańskimi najeźdźcami. Warto się wspiąć na mury ruin zamku, by móc podziwiać wspaniały widok całego miasta, a nawet Cieśniny Gibraltarskiej i wybrzeża Afryki.

Bilet wstępu tak jak do Alcazaby, w przypadku zwiedzania obydwu zabytków 3,45 € za osobę dorosłą.

3. Teatro Romano

Teatr rzymski z I wieku p.n.e., z czasów panowania imperatora Oktawiana Augusta. Odrestaurowany zabytek znajduje się u stóp Alcazaby, do której budowy Arabowie użyli niektóre z jego elementów (np. kolumny i zdobiące jej bramę kapitele). Ze starożytnego teatru do dzisiejszych czasów przetrwały trybuny, scena oraz miejsce przeznaczone dla orkiestry. Wstęp bezpłatny. Teatr tak jak wcześniej opisane atrakcje szczególnie ciekawie prezentuje się w nocnej iluminacji – tak twierdził przewodnik. Mnie nie udało się podczas tego pobytu zobaczyć tej nocnej atrakcji. Ale może jeszcze tam wrócę.

4. Katedra La Manquita

Renesansowa Catedral de la Encarnación w Maladze to jedna z największych hiszpańskich katedr. Zbudowana na miejscu dawnego meczetu, popularna La Manquita, z zewnątrz wyróżnia się wysoką (93 m) wieżą z dzwonnicą (budowa bliźniaczej nigdy nie została ukończona) oraz fasadą z dwoma półkolistymi przybudówkami po jej obydwu stronach wyposażonymi w balkony. Przestronne wnętrze zaprojektowanej przez renesansowego mistrza Diego de Siloé katedry skrywa wspaniały ołtarz główny z 1541 roku autorstwa Diego de Vergara, barokowy chór oraz wspaniałe organy z XVIII wieku.

Katedra La Manquita

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra La Manquita

Wstęp do katedry 4 €, dzieci bezpłatnie.

Katedrę zwiedzamy sami, jednak przy zorganizowanych wycieczkach jest możliwość wejścia na wieżę z dzwonnicą. Z dzwonnicy rozciąga się przepiękny widok na miasto.

5. Muzeum Picassa i Plaza de la Merced

Plaza de la Merced to najważniejszy plac miasta, głównie ze względu na związek z jednym z największych malarzy XX wieku – Pablem Picasso. Słynny artysta przyszedł na świat w jednej z położonych wokół niego kamienic. W budynku nazywanym Casa Natal de Picasso znajduje się obecnie muzeum poświęcone artyście oraz siedziba fundacji – Fundación Pablo Ruiz Picasso. W znajdującym się niedaleko renesansowym pałacu (Palacio de Buenavista) wystawianych jest ponad 200 jego dzieł (w tym “Panny z Avignon”).

Zwiedzanie stałej ekspozycji kosztuje 6 €.

Sam plac warto jest odwiedzić szczególnie wieczorną porą by cieszyć się gwarną atmosferą barów oraz tawern.

6. Plaza de toros de La Malagueta

To jedna z najlepszych aren do walk byków w całej Hiszpanii. (sic! – arena w Rondzie jest najstarsza – więcej o Rondzie przeczytacie w moim wcześniejszym wpisie). Budowę areny w Maladze ukończono w 1876 roku. Reprezentuje ona charakterystyczny, hiszpański styl architektoniczny – neomudéjar. Zdobycie biletów wstępu na cykliczne pokazy corridy w Maladze jest bardzo trudne. Jeśli się to nam nie uda, warto jest zwiedzić Museo Taurino „Antonio Ordóñez”, a w nim rozmaite eksponaty towarzyszące torreadorom, gromadzone przez pasjonatów od XVIII wieku (m.in. stroje “traje de luces”, kapy, mulety, szable, archiwalne plakaty i fotografie).

Plaza de Toros

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Plaza de Toros

Wstęp do muzeum – 1,80 €.Booking.com

Arenę byków wypatrzymy z murów Alcazaby. Po drodze do Areny mijamy przepiękny ratusz i możemy odpocząć w malutkim parku z którego rozciąga się niesamowity widok na Alcazabę.

alcazaba3

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Alcazaba widok z parku

Podróżującym po Hiszpanii gorąco polecam wstąpić do magicznego miasta jakim jest Malaga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.