Maraton – tam gdzie zwyciężyli Grecy

Dzisiejszy Maraton to głównie płaska równina ze sztucznym jeziorem, jednak nazwa ta wciąż przywodzi na myśl wielkie zwycięstwo Greków (490 rok p.n.e.) nad perskimi najeźdźcami. Dziś wioska Maraton organizuje doroczny bieg ku czci greckiego posłańca, który przebiegł stąd do Aten z wieścią o zwycięstwie nad Persami.

Miejscowość Maraton znajduje się kilka kilometrów od hotelu Golden Coast. Ja wybrałem się tam taksówką, która obwiozła mnie po najważniejszych miejscach.  Planowałem pojechać rowerem ale żar z nieba się lał ( temperatura > 36 stopni), tak więc zrezygnowałem. Na recepcji hotelowej  zamówiłem taksówkę, której kierowca pełnił również rolę przewodnika. Oto plan mojej wycieczki:

 1. Kopiec poświęcony zwycięstwie Greków nad perskimi najeźdźcami.

Maraton to niewielka miejscowość w Grecji, położona we wschodniej Attyce w pobliżu Jeziora Maratońskiego, około 30 km od centrum Aten. Jedną z jego ciekawszych atrakcji turystycznych jest usytuowany około 5 km w kierunku południowym od centrum miasteczka starożytny kurhan Platejczyków. Jest to prosta mogiła o średnicy 180 metrów i wysokości 10 metrów, która usypana została przez starożytnych greków dla upamiętnienia poległych w zwycięskiej bitwie nad Persami sprzymierzonej Atenom armii Platejczyków. Wedle zapisków stracili oni 11 żołnierzy, w tym 10 letniego chłopca. Miejsce pochówku oznaczone zostało kamieniem nagrobnym z wizerunkiem poległego wojownika. Dziś oryginalny kamień obejrzeć można w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach. Przy mogile zaś, znajduje się jego kopia.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kopiec poświęcony zwycięstwu Greków nad Persami.

Przy mogile znajduje się parking dla samochodów i autobusów. Niezbędny jest zakup biletu wstępu, który również upoważnia do wstępu do muzeum archeologicznego pod Maratonem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Statua żołnierza greckiego z czasów najazdu perskiego.

 •  Muzeum archeologiczne Maratonu, w którym obejrzeć można bogatą ekspozycję różnego rodzaju artefaktów i antycznych przedmiotów jakie udało się odnaleźć w czasie prac archeologicznych jakie prowadzone były w okolicy. Położone jest w Vranas.

Tak jak wspomniałem, zakup biletu przy kopcu upoważnił mnie do zwiedzenia bogatej kolekcji antycznych przedmiotów wykopanych w okolicach Maratonu. Wykopaliska obejmują czasy prehistoryczne aż do czasów rzymskich. W większości są to wykopaliska z okolicznych cmentarzy.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Naczynia greckie – Muzeum Archeologiczne Maraton.

Kolekcja muzeum obejmuje:

 • eksponaty garncarstwa z okresu neolitycznego z jaskini Pan, cmentarza z Tsepi, a także z cmentarza z Vrana
 • eksponaty garncarstwa z okolic Maratonu datowane na okres klasyczny
 • Statuy i reliefy nagrobne z okolic Maratonu
 • Statuy i elementy architektoniczne z egipskiego sanktuarium w Brexila (datowane na 2 wiek przed Chrystusem

Wsród eksponatów na uwagę zasługują:

 • marmurowe stelle z inskrypcjami po obydwu stronach. Na jednej stronie tekst przedstawia prawdopodobnie reformy Kleisthenesa, ojca ateńskiej demokracji, zaś na drugiej stronie znajduje się rozporządzenie w sprawie zakończenia Heraklionu w Maratonie
 • Amforę pogrzebową z okolic Vrany – datowaną na IV wiek przed Chrystusem
 • Egipską statuę pochodzącą z bram sanktuarium w Brexili.
 • Głowę Heroda Atticusa z Tumulus – datowaną na II wiek przed naszą erą.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Elementy sztuki garncarskiej. Muzeum Archeologiczne w Maratonie

Obok głównego budynku Muzeum, znajduje się pawilon, w którym znajduje się oryginalny grób grecki z czasów antycznych. Na placu wokół muzeum można spostrzec porozrzucane stelle grobowe i wciąż żywe stanowiska archeologiczne.

 • Stadion lekkolatletyczny

Z muzem w Vranas, udałem się wreszcie do miejscowości Maraton. Droga poprowadziła mnie na początek na stadion lekkoatletyczny. Stąd rozpoczyna się coroczny bieg z Maratonu do Aten. Tutaj znajduje się też miejsce, skąd bierze swój początek ogień olimpijski.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ogień olimpijski i ja.

 

fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Stadion lekkoatletyczny w Maratonie

 • Muzeum Biegu Maratońskiego

W miejscowości Maraton koniecznie polecam odwiedzić muzeum biegu maratońskiego.Znajdują się tam pamiątki, medale i zwycięscy poszczególnych biegów maratońskich z całego świata.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zwycięskie puchary z biegów maratońskich. Muzeum Biegu Maratońskiego.

Stała wystawa – Maraton Olimpijski  – przedstawia historię olimpijskiego biegu maratońskiego począwszy od pierwszych nowożytnych igrzysk z 1896 r., skończywszy na roku 2000.

fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Biegu Maratońskiego. Pierwszy zwycięzca maratonu – grek Spiridon Luis (mleczarz)

Ponad 4000 eksponatów prezentuje historię biegu maratońskiego od roku 1896 r do czasów obecnych. Jest to unikalna sportowa kolekcja, której trudno szukać poza miejscem powstania biegu maratońskiego.

Z ciekawych pamiątek w muzeum, to polskie akcenty – pamiątki, medale czy t-shirty. Poniżej pamiątkowy medal z 34 biegu PKO w Wrocławiu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Biegu Maratońskiego

Na koniec mojego krótkiego wypadu do Maratonu (suma sumarum wycieczka ta zajęła około 3 godzin), udałem się do tamy na jeziorze Maraton.

 •  Tama na jeziorze Maraton.

Jezioro Maraton – jest to sztuczny zbiornik wodny w odległości około 45 km od Aten, stolicy Grecji. Jest to główny zbiornik wody pitnej dla Ateńczyków. Tama została zbudowana pomiędzy rokiem 1926 a 1929, aby pokryć coraz większe zapotrzebowanie na wodę w stolicy kraju, związane z olbrzymią falą imigracji po wojnie w Azji Mniejszej (1919 – 1922 r. ). Ten zbiornik wodny był jedynym źródłem wody dla Aten do roku 1959. Tego roku wprowadzono zaopatrzenie w wodę pitną z jeziora Yliki, w pobliżu miasta Teby.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na Tamę na jeziorze Maraton

Tuż przy tamie znajduje się urokliwa restauracja, gdzie w cieniu drzew upajamy się widokiem na przepiękne jezioro. Bryza znad jeziora i kawa mrożona – daje wreszcie możliwość schłodzenia się po upale jak i trudach zwiedzania.

Podsumowując, rekomenduję tą wycieczkę. Pozwala poznać historię biegu maratońskiego jak i miejsce gdzie się to wszystko zaczęło. Nie jest męcząca, ale dostarcza bardzo dużo ciekawych informacji.

Kolejnym etapem mojej podróży będzie stolica Grecji  – czyli Ateny. Zapraszam.

Odpowiedź do artykułu “Maraton – tam gdzie zwyciężyli Grecy

 1. Tomek

  Polecam Ateny ze względu nie tylko na niesamowity maraton, ale również samo miasto. Wspomnienia z przebiegnięcia tej trasy na długo zostają w pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.