Tężnie i Bella Skyway Festival

To był ciekawy sierpniowy weekend. Pełen atrakcji i wrażeń, które długo zapadły mi w głowę.  Po pierwsze – planowałem wybrać się na Bella Skyway Festival, która już – 9 edycja odbywała się w Toruniu – w dniach 22 – 27 sierpnia 2017.

Problemem okazał się nocleg. W ten weekend w Toruniu oprócz wspomnianego powyżej festiwalu odbywała się konferencja lekarzy. Niby nic takiego, ale okazało się, że wszystkie hotele w rozsądnej cenie w Toruniu były zajęte. Nie pozostało mi nic innego tylko znaleść nocleg gdzieś w pobliżu. Wybór padł na Ciechocinek. Miasto kuracjuszy, które przede wszystkim kojarzy mi się z turnusami rehabilitacyjnymi i masą emerytów i rencistów.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park Zdrojowy – Ciechocinek

Dużo się nie pomyliłem. Suma sumarum znalazłem tam nocleg. Pokój obszerny z 2 odrębnymi sypialniami, co bardzo pomaga jak się podróżuje z dzieckiem. Zatrzymałem się w Pałac Łazienki II w Ciechocinku. Hotel odrestaurowany – tak więc pokoje wygodne. Restauracja hotelowa trochę trąci myszką, ale miałem tam spędzić tylko jedną noc, tak więc nie stanowiło to i tak żadnego problemu. Po zakwaterowaniu ruszyłem na spacer po Ciechocinku aby odwiedzić tężnie. Byłem tutaj kilka lat temu, ale tym razem chciałem trochę bardziej poznać miasto.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Łazienki II, Ciechocinek

Tężnie – unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa – profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle – ustawione w kształcie podkowy.
Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Tężnie

Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna „Grzybek”) i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

Opłaty za wstęp pobierane są sezonowo – wiosna – jesień. Jest to kilka złotych. Proszę zachowajcie bilet do kontroli. Można również wejść na tężnie i podziwiać Ciechocinek z wysoka. Polecam.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Tężnie

Po spacerze w tężniach udałem się do Parku Zdrojowego aby podziwiać drewniane domy w stylu szwajcarskim. Poniżej – jeden z pięknie zachowanych domów, zbudowany w 1880 – 1882 r. w popularnym stylu szwajcarskim, bogato zdobiony ażurowymi motywami drewnianymi.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park Zdrojowy – Pijalnia Wód Zdrojowych

W mieście jest również mnóstwo innych atrakcji – natomiast nie planowałem ich zwiedzać. Wrócę tam jeszcze. Od Torunia jest blisko.

Po południu – zjadłem pożywny obiad i czas najwyższy ruszyć do Torunia – aby :
– znaleść dogodny parking blisko starówki
– mieć czas na spacer wzdłuż Wisły (pogoda dopisywała) i relaks
– przygotować się do Festiwalu Światła.

Miałem dużo szczęścia. Parking znalazłem przy samym centrum miasta. Potem krótki spacer przez starówkę. Przybiłem piątkę z Kopernikiem i udałem się nad Wisłę, aby posilić się i podziwiać przepiękne okolice Wisły. Wybór padł na pizzę. Zjadłem ją na jednej z zakotwiczonych barek tuż przy starówce. Pizza z pieca. Pycha.

Czas leniwie mijał, słońce zachodziło i już za chwilę miał się rozpocząć główny pokaz Bella Skyway Festival. Zgodnie z ulotką festiwalu udałem się na rynek starówki , gdzie miał rozpocząć się główny pokaz. Tłum ludzi robił się coraz większy, ale udało mi się znaleść miejsce tuż przy Koperniku z miarę dobrym widokiem. Choć powiem Wam, że przydałby się dron, to relacja wideo byłaby jeszcze lepsza. Oto krótki film, który nagrałem podczas pokazu otwierającego ten festiwal.


W roku 2018 Festival Bella Skyway odbędzie się w dniach 21 – 26 sierpnia 2018

I krótko o festiwalu. Do Torunia wróciła Mariano Light. Włoska grupa na trwale zapisała się w pamięci uczestników Skywaya tworząc w 2014 roku na ulicy Szerokiej świetlane arkady czy też pulsujący światłem i muzyką świetlisty tunel. W opinii wielu internautów na naszym forum była to jedna z najciekawszych instalacji ostatnich lat. Włosi ponownie zaanektują na swoje artystyczne potrzeby 200-metrowy odcinek od pomnika Kopernika wgłąb ulicy Szerokiej. Podobnie jak przed trzema laty w czasie trwania instalacji ruch będzie odbywał się tylko w jedną stronę.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toruń – Instalacja Bella Skyway

Sobota minęła, ale weekend trwał. Wujek Google zasugerował odwiedzenie Parku Rozrywki w Solcu Kujawskim. Jest to olbrzymi DinoPark, który przybliża historię powstania, panowania na ziemi i niespodziewanego upadku dinozaurów.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Solec Kujawski – DinoPark

W odróżnieniu od DinoParku w Bałtowie pod Ostrowcem Świętokrzyskiem, makiety dinozaurów w Solcu wyeksponowane są w lesie – ich naturalnym środowisku co z jednej strony trochę „przeszkadza” w podziwianiu w całej okazałości te „zwierzaki”, ale z drugiej stronie pokazuje jak potrafiły przystosować się do otoczenia, że trudno było ich spostrzec. Brakowało mi tylko wrażeń dźwiękowych i czułbym się jak na planie Jurassic Park. Po zwiedzeniu ekspozycji – udałem się posilić mięsem z mamuta… Ale więcej o tym Parku w następnym wpisie.- Oko w oko z dinozaurami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.