Oko w oko z dinozaurami

Park Rozrywki w Solcu Kujawskim.  Jest to olbrzymi JuraPark, który przybliża historię powstania, panowania na ziemi i niespodziewanego upadku dinozaurów. W odróżnieniu od JuraParku w Bałtowie pod Ostrowcem Świętokrzyskiem, makiety dinozaurów w Solcu wyeksponowane są w lesie – ich naturalnym środowisku co z jednej strony trochę „przeszkadza” w podziwianiu w całej okazałości te „zwierzaki”, ale z drugiej stronie pokazuje jak potrafiły przystosować się do otoczenia, że trudno było ich spostrzec. Brakowało mi tylko wrażeń dźwiękowych i czułbym się jak na planie Jurassic Park.

Ścieżka dydaktyczna stanowi główną atrakcję tego olbrzymiego obiektu. Poruszając się zgodnie ze strzałkami miałem możliwość odbycia mojej wędrówki przez całą erę mezozoiczną – czyli erę dinozaurów. 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Solec Kujawski – DinoPark

Zgodnie z informacjami na stronie DinoParku modele, które można podziwiać w JuraParku wykonywane są przez współpracujących z właścicielami Parku paleo-rzeźbiarzy, którzy z niezwykłą dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona konsultantów Parku należą światowej sławy znawcy dinozaurów oraz odkrywcy ich tropów, a także uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / JuraParkSolec – plan sytuacyjny

Nad częścią dydaktyczną czuwają osoby o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym i dydaktycznym. Dzięki temu fakty są przedstawione w dostępny i ciekawy sposób i potrafią zainteresować wszystkich. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Najliczniej reprezentowane – ponad 100 – są oczywiście dinozaury ale równie ciekawie prezentują się gady ssakokształtne. Spacer poprzez kolejne okresy dziejów Ziemi pozwala uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego już świata.

Ustawione wzdłuż ścieżki tablice prezentują ważniejsze wydarzenia z dziejów życia na Ziemi oraz liczne  fotografie środowisk roślinnych charakterystycznych dla ery dinozaurów.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zauropod

Cennik biletów wstępu wygląda następująco (ceny 2018)

  • bilet normalny – 29 pln
  • bilet ulgowy – 23 pln
  • bilet rodzinny (2+2) – 88 pln
  • dla dzieci poniżej 4 lat wstęp bezpłatny.

Park oferuje różnego rodzaju zniżki (teraz obowiązuje wiosenna promocja  – 15%).  Tak więc polecam śledzenie strony Parku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Skamieniałości – Muzeum Ziemi

JuraPark Solec oprócz ścieżki dydaktycznej, która jest główną atrakcją obiektu, oferuje również kilka innych atrakcji, umieszczonych na terenie parku:

  • muzeum Ziemi – posiadające jedną z największych kolekcji skamieniałości w Polsce.
  • ogród Zimowy – gdzie możemy zobaczyć wiele egzotycznych i reliktowych gatunków roślin
  • Park Owadów – gdzie zobaczymy eksponaty tych najbardziej niezwykłych zwierząt w potężnej skali.
  • Jurajski Ogród Botaniczny
  • Park Rozrywki
  • Gastronomia – na terenie parku znajduje się mnóstwo miejsc z ciepłym posiłkiem (np. Restauracja Jaskiniowa). W sezonie można też zjeść szybkie gorące dania (np. kiełbaski z grilla) ale i także słodkie przekąski i lody.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wielka Mrówka – Park Owadów

Ja spędziłem tam kilka godzin. Zapewniam, że atrakcji jest mnóstwo i trzeba przeznaczyć kilka godzin aby spokojnie wszystkie je zobaczyć. Tuż przy Parku znajduje się duży parking. Dojazd do Parku jest dobrze oznakowany. Dodatkowo, w pobliżu Parku znajduje się miejski kryty basen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.