Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim

Będąc w Olsztynie nie sposób nie wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. Niecała godzina drogi i jesteśmy w mieście słynnym z siedziby biskupów warmińskich, którzy od 1243 roku sprawowali na Warmi władzę świecką i duchowną. Główną atrakcją miasta jest Zamek, w którym mieściła się siedziba biskupów.

Zamek lidzbarski zbudowano w latach 1350-1401 na miejscu niewielkiego grodu pruskiego o nazwie Lecbarg, położonego w ramionach rzek Łyny i Symsarny. W tym samym czasie powstały również przedzamcza. W południowym mieściły się: stajnia, spichrze i wozownia; w północnym (przemysłowym): młyn, tartak, szlifiernia, kuźnia miedzi, folusz i garbarnia. Całość otoczono była niezależnymi od miasta murami obronnymi i fosami zasilanymi z położonej wyżej Symsarny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Na mocy postanowień II pokoju toruńskiego Warmia została przyłączona do Polski. Od tej pory aż do roku 1795 na zamku lidzbarskim rezydowali wybitni Polacy, znakomici przedstawiciele kultury polskiej: Łukasz Watzenrode, Mikołaj Kopernik, Jan Dantyszek, Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer, Jan Stefan Wydżga, Andrzej Chryzostom Załuski, Adam Stanisław Grabowski, Ignacy Krasicki. Stworzyli oni tutaj liczący się ośrodek kulturalny, przeciwważny wyznaniowo i politycznie w stosunku do luterańskiego dworu książęcego w Królewcu. W chwili obecnej w odrestaurowanym zamku mieści się Muzeum Warmińskie, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sklepienie w Kapitularzu

Co można zwiedzić – praktycznie zwiedzić można cały zamek:

 • począwszy od piwnic (2 poziomowe),
 • krużganki – z końca XIV wieku,
 • zbrojownia zamkowa, możemy też podziwiać siedem XVIII – wiecznych luf armatnich fundacji biskupa Stanisława Grabowskiego,
 • Apartamenty Biskupów, w tym wystawę poświęconą osobie biskupa Ignacego Krasickiego,
 • przepiękny Mały Refektarz – czyli letnią jadalnię biskupów jak i
 • Kapitularz/ Południowy Refektarz czy Salę Obrad. Sala ta kryta jest pięcioprzęsłowym sklepieniem gwiaździstym.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zbrojownia na Zamku

Ceny biletów:

 • Bilet normalny – 14 zł
 • Bilet ulgowy – 10 zł
 • Bilet rodzinny – 30 zł (2+1); 40 zł (2+2, 2+3, 1+3) rodzice lub prawni opiekunowie + dzieci do lat 18
 • Wejście na dziedziniec i do piwnic – 5 zł
 • Wejście na wieżę – 10 zł

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Krużganki i dziedziniec zamkowy

Podczas zwiedzania zamku istnieje możliwość wypożyczenia strojów z różnych epok historycznych i „przechadzania się” po  zamkowych krużgankach, tak jak powyżej.

Wokół zamku mieści się duży parking, tak więc nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca dla samochodu. Tuż przy Zamku został wybudowany elegancki Hotel Krasicki, stylizowany na wnętrzach zamkowych. Ceny są wygórowane, ale spokojnie można znaleść ciekawe oferty na booking.com.

Poniżej krótki film ze spaceru po zamku biskupów Warmińskich.

Wracając do Olsztyna mijamy jedno z warmińskich miast – Dobre Miasto, z przepiękną gotycką kolegiatą z XIV wieku. Kolegiata pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – to druga co do wielkości świątynia na Warmii. Naprawdę warto odpocząć w tym mieście należącym do zrzeszenia miast „slow city”. Kto nie co to jest to zapraszam na Warmię, aby poczuł jak czas tam spowalnia.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze Kolegiaty w Dobrym Mieście

Oprócz kolegiaty w mieście ostały się fragmenty murów obronnych z gotycką wieżą bocianią z XIV wieku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Baszta Bociania – Dobre Miasto

I na tym kończy się moja krótka wycieczka do Lidzbarka. Wieczorem wróciłem do Olsztyna, aby kontynuować zwiedzanie tego miasta. Moje krótkie wspomnienia po wędrówce po tym mieście Mikołaja Kopernika są pod tym linkiem. Zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.