Zakochaj się w Toledo

Toledo – miasto w środkowej Hiszpanii (ok. 70 km na południe od Madrytu). Będąc w Madrycie zachęcam do jedniodniowej wycieczki do tego uroczego miasta. Można dojechać na wiele sposobów. Ja wybrałem szybki pociąg RENFE ze stacji Atocha.

Pociąg klimatyzowany, miejsca numerowane. Bilet kosztuje około 10 € w jedną stronę. Bilet należy kupić w kasach samoobsługowych. Zalecam zakup wcześniej – jeden, dwa dni wcześniej. Wówczas będziemy mogli wybrać się o określonej godzinie. Toledo to przepiękne miasto, tak więc i mnóstwo turystów planuje się tam wybrać.  Ważne – bagaż jest prześwietlany przed wejściem na peron. Tak więc trzeba być kilkanaście minut wcześniej przed odjazdem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pociągi RENFE na stacji w Toledo

Toledo jest stacją końcową. Podróż trwa do 30 min.
Kilka słów o mieście – jest to znany ośrodek turystyczny, kultu religijnego – siedziba prymasów Hiszpanii. Jeden z najcenniejszych klejnotów hiszpańskiej architektury. Wielu znanych ludzi i artystów urodziło się lub mieszkało w Toledo, m.in. Al-Zarkali, Garcilaso de la Vega, Eleonora z Toledo, Alfons X Mądry i El Greco.
Przyjeżdzamy to wspaniale zachowanej stacji kolejowej. Witraże i przepiękna poczekalnia urzekły mnie. Przed stacją stoją autokary turystyczne i taksówki. Natomiast większość osób wybiera pieszą wycieczkę w kierunku starówki. Ja również poszedłem za tłumem. Dzięki temu, mogłem podziwiać przepiękny krajobraz jak i wspinać się schodami Alcazaru w kierunku starówki miasta. Moim celem była Katedra Najświętszej Marii Panny. Główny punkt wycieczki.
Katedra Najświętszej Marii Panny, po katedrze w Burgos, najbardziej znacząca budowla gotycka w Hiszpanii. Budowana w latach 1227-1493 na miejscu pierwszej katedry, zamienionej w czasach władzy Maurów na meczet. Na fasadach widać wpływy francuskiego gotyku. Wieża południowa nieukończona, jedynie zamknięta barokową kopułą.; wieża północna o wys. 90 m.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra w Toledo

Bilety wstępu kupuje się w sklepiku z pamiątkami. Warto o tym pamiętać. Można też wypożyczyć wideo przewodnik – w cenie biletu – natomiast należy zostawić w zastaw dokument ze zdjęciem.  Polecam ten sposób zwiedzania.
Katedra to najbardziej oblegana atrakcja turystyczna – tak więc dla podróżujących na własną rękę, należy się więc uzbroić w cierpliwość – kolejki są duże do kasy, aby kupić bilet wstępu.  Na samo zwiedzanie katedry należy poświęcić około 1 godziny. Ten czas naprawdę mija bardzo szybko.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra w Toledo, Główny Ołtarz

I kilka słów o Katedrze – za Wikipedią:
Przed wejściem do katedry krużganek z XIV w., przebudowany w XV–XVI i XVIII w. We wnętrzu, 5-nawowym, o dług. 112 m i szer. 56 m o wystroju barokowym – 22 kaplice, m.in.:
– Capilla de San Juan, mieszcząca przebogaty skarbiec a w nim słynną monstrancję o wys. ok. 3,0 m, najważniejszy element procesji w Boże Ciało;
– Capilla Mayor, ze wspaniałymi bogato rzeźbionymi ścianami ołtarza, po obu stronach którego znajdują się grobowce królów, książąt i biskupów;
– Capilla Mozarabe, w której odprawiana jest msza według liturgii mozarabskiej (według obrządku Wizygotów, żyjących pod panowaniem Maurów);
– Capilla Santiago, z mistrzowsko rzeźbionym grobowcem A. de la Luna i jego żony;
– Chór, z należącymi do najpiękniejszych na świecie stallami w stylu gotyckim i renesansowym;
– Zakrystia, z obrazami El Greco i Goi;
Poniżej link do krótkiego filmu, który nakręciłem w Katedrze. Może odda on jej piękno.

Co jeszcze można zwiedzić w Toledo? Lista jest długa. Ja miałem mało czasu, tak więc planuję tutaj jeszcze wrócić aby pospacerować uliczkami tego historycznego miasta i zobaczyć coś więcej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra Najświętszej Marii Panny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra Najświętszej Marii Panny – renowacje

Oto niektóre z zabytków, które polecają przewodniki:
 • Alkazar, twierdza z XI wieku wzniesiona w najwyższym punkcie miasta, po ciągłych uszkodzeniach odbudowywany. W trakcie oblężenia w 1936 r. całkowicie zniszczony. Odbudowany zgodnie z planami z czasów Karola V. Wewnątrz muzeum z pamiątkami po wojnie domowej;
 • Castillo de San Servando, średniowieczny zamek nad brzegiem Tagu;

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toledo – Castillo de San Servando

Jak w każdym mieście jest mnóstwo kościołów.Oto kilka z nich:

 • San Tome z XIV w., dawny meczet w stylu mudejar, znany z obrazu El Greco Pogrzeb hrabiego Orgaza;
 • San Juan de los Reyes z XV/XVI w., zbudowany w stylu izabelińskim początkowo miał zostać miejscem pochówku Królów Katolickich, zamiar zmieniono po zdobyciu Grenady;
 • San Roman z XII w., obecnie muzeum ze zbiorami z czasów Wizygotów;
 • Santo Cristo de la Luz z X/ XII w. przebudowany z meczetu, w stylu mudejar;
 • Santiago del Arrabal z XII w., w stylu mudejar;
 • klasztor del Cristo de la Vega z XI w w stylu mudejar;
 • Synagoga El Transito z 1356, mieści muzeum Żydów sefardyjskich
 • Santa Maria la Blanca z XII w., przekształcona z synagogi na kościół w XV w., z pięknymi wnętrzami w stylu mudejar; podobno najstarszy istniejący budynek synagogi w Europie;

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Santa Maria La Blanca

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza Santa Maria la Blanca

Poza klasztorami znajdują się pałace, m.in. Palacio de Fuensalida z XV w.; pałac arcybiskupi z XVI/XVII w.; Galiana Palace z XIII w w stylu mudejar; Ratusz z XVII w.
Co jeszcze można zobaczyć:
 • Hospital de Tavera – Museum Duque de Lerma z XVI w. w stylu renesansowym;
 • Ruiny budowli rzymskich i średniowiecznych, m.in. bramy: Puerta Vieja de Bisagra z XI w., Puerta Nuevade de Bisagra z XVI w., Puerta del Sol z XIV w., w stylu mudejar, Puerta del Cambron – muzułmańska i XVI w;
 • Mosty , m.in. Puente de Alcantara z IX w.;
 • Muzea: Museo-Hospital de Santa Cruz, w dawnym renesansowym szpitalu z XVI w. Druga pod względem ważności (po Prado w Madrycie) galeria malarstwa hiszpańskiego;
 • Casa del Greco, rezydencja magnacka z XIV/XV w., dom El Greco; posiada obrazy mistrza oraz innych malarzy ze szkoły Murilla i Velazqueza – miałem to na swojej liście. Niestety, w dniu mojego pobytu w Toledo muzeum zamknięto wcześniej niż mówił przewodnik. Cóż. El Greco musi poczekać na kolejną moją wizytę.
 • Muzeum Archeologiczne, ze znaleziskami z czasów rzymskich i wizygockich.

 

Jak widzicie sami, lista jest długa. Nie sposób zobaczyć wszystko, a człowiek nie zabytki – musi jeść i pić – a sami wiecie jak smaczne jest hiszpańskie jedzenie. Na koniec – widok na gęstą zabudowę nowoczesnego Toledo.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Toledo

Zapraszam do odwiedzenia tego uroczego miasta podczas Waszego pobytu w Madrycie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.