Dolina Pałaców i Ogrodów – Wojanów

Wojanów znajduje się na obrzeżach Jeleniej Góry. Dokładny adres to Wojanów 9, Jelenia Góra. Usytuowany po południowej stronie drogi z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich. Dojazd jest łatwy, jedynie co mnie boli, to brak pobocza, tak więc rowerzyści – weźcie to pod uwagę i bądźcie ostrożni. Pałac wraz z ogrodem jest otoczony murem. Parking znajduje się przed główną bramą do Pałacu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Wojanów – Brama wjazdowa

Pałac Wojanów to obecnie nowoczesne centrum konferencyjne osadzone w murach romantycznej rezydencji dworskiej. Zamieszkały nieprzerwanie od ponad 400 lat, oferuje noclegi w 11 luksusowych apartamentach i 81 komfortowych pokojach, wyposażonych w wygodne stylowe meble, podkreślające historyczny charakter obiektu. Strona do hotelu znajduje się pod tym linkiem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Wojanów – Front

Zgodnie z informacją, którą uzyskałem na recepcji – jest możliwość zorganizowania wycieczki po pałacu – śladami historii tylko dla grup zorganizowanych ( 20 osób). Niestety, w okolicy nie mijałem żadnego autokaru tak więc aby poznać historię Pałacu Wojanów, zwiedzenia dostępnych pomieszczeń oraz zapoznania się z bogactwem zabytków architektury Doliny Pałaców i Ogrodów – muszę zaplanować tutaj kolejną wycieczkę – tym razem w większej grupie 😀.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Wojanów – rzeźba „Usta”.

Pałac posadowiony na wysokim cokole, przechodzącym w taras po stronie południowej. 3-kondygnacyjny z mezzaninem na planie zbliżonym do kwadratu z okrągłymi alkierzowymi wieżami, nakryty stromym dachem namiotowym. W elewacji ogrodowej rozległy taras z bocznymi schodami, skrajne naroża flankowane przez oranżerie. W elewacji frontowej zachował się dwudzielny portal zwieńczony fryzem, na którym umieszczono tarcze herbowe, obramienia okien w dolnej kondygnacji oraz wewnętrzny portal prowadzący do piwnicy. Korpus boniowany zwieńczony krenelażem. Wnętrze 2-traktowe i 3-dzielne. Znaczna część wyposażenia XIX w. pałacu uległa zniszczeniu w przeciągu lat powojennych i pożaru w 2002 r. Szczęśliwie zachowała się sala balowa z polichromią oraz ornamentalne malowidła sklepień z jednej z górnych kondygnacji wież.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Wojanów – widok z parku

Po roku 1945 w Pałacu i folwarku znajdował się PGR, a obecnie jest własnością prywatną, w którym mieści się jak wspomniałem kompleks hotelowo – konferencyjny. W wokół pałacu rozpościera się historyczny park, z romantycznymi ścieżkami i trasami biegowymi. Jego powierzchnia to 16 ha. Spacerując, starałem sobie wyobrazić jak wyglądał on w czasach świetności. W pałacu otworzono już restaurację, tak więc mogłem kontynuować kontemplację przy filiżance espresso. Kawa była znakomita. Menu obiadowe – godne polecenia. Kuchnia polska – palce lizać, ale na obiad było za wcześnie 😔. Następnym razem z pewnością postanę tutaj dłużej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Wojanów – wnętrze restauracji

Z Pałacu w Wojanowie dojedziemy w kilka minut do Pałacu w Łomnicy. Tam też się udałem – jako kolejny etap mojej podróży po Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.