Dolina Pałaców i Ogrodów – Łomnica

Opuściłem Pałac w Wojanowie. Nawigacje nastawiłem na kolejny Pałac w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Karkonoszach. Kierunek Łomnica. To była krótka jazda. Suma sumarum nawigacja nie była potrzebna. Pałac widziałem z daleka. Zaparkowałem tuż przy bramie wjazdowej. Znajduje się tam mały parking bezpłatny. Pałac Łomnica – to jak informują lokalni, to miejsce z duszą i pełne magii. Urzekło i mnie. Kompleks pałacowy składa się z Dużego Pałacu i Małego Pałacu, które otoczone są romantycznym parkiem. Po drugiej stronie drogi znajduje się tętniący życiem i pełen turystów Folwark.

Pałac i Folwark Łomnica to żywe „Muzeum Dolnośląskiego Dworu”. Tak głosi informacja. Cóż. Przekonam się czy tak jest. Rozpoczynam zwiedzanie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Łomnicy (Duży Pałac)

Co można zobaczyć w tym miejscu? Muzeum mieści się w Dużym Pałacu. Tam zwiedzić można sale historyczne, odrestaurowane pałacowe piwnice z prawdziwą dworską kuchnią, pralnią i pomieszczeniami dla służby oraz odwiedzić Sklep Pałacowy a także obejrzeć ciekawą prezentację multimedialną przedstawiającą losy majątku Łomnica od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Duży Pałac dostępny jest do zwiedzania przez cały rok w godzinach 10:00 – 18:00. Po senonie krócej do 17:00 — ale proszę zgłosić się do Sklepu Folwarcznego. Tam można uzyskać więcej informacji dot. zwiedzania. Cennik biletów kształtuje się następująco :

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Łomnicy – wnętrze

Bilet wstępu do Dużego Pałacu:
– Normalny – 10 zł
– Ulgowy do 16 lat – 8 zł

Bilet wstępu do Dużego Pałacu z filmem:
– Normalny – 12 zł
– Ulgowy do 16 lat – 10 zł
– Grupowy do 10 osób – 10 zł

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Łomnicy – makieta Spichlerza

Tuż za Dużym Pałacem znajduje się Mały Pałac – a w nim hotel i restauracja jest utrzymany w atmosferze wiejskiej, śląskiej, arystokratycznej posiadłości. Historyczne sale na pierwszym piętrze świadczą o wysokim poziomie kulturalnym i artystycznym, który na przełomie XVIII i XIX w. charakteryzował życie dworskie Kotliny Jeleniogórskiej. Oryginalnie zachowany budynek wyposażony jest w zabytkowe meble, portrety, grafiki i przedmioty z epoki. Rezerwacja pokoi jest możliwa poprzez stronę internetową Pałacu (tutaj). Nie skorzystałem z restauracji, choć menu wyglądało smakowicie. Postanowiłem zjeść obiad trochę później.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park krajobrazowy – Pałac w Łomnicy

Dziewięciohektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim rozciąga się wzdłuż rzeki Bóbr. Okalając oba pałace stanowi wyjątkowy przykład ciekawego założenia parkowego w Dolinie Pałaców i Ogrodów. Romantyczne alejki, klomby kwiatowe i stary drzewostan tworzą idealne miejsce na wypoczynek i spacery, a sam park to obraz istnej sztuki ogrodowej dawnych epok. Spacer alejkami parku pozwolił mi wyciszyć się, zrelaksować. Moglem również poświecić czas na zapoznanie się z historią tego miejsca.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac Łomnica – materiały reklamowe

Wróciłem na parking. Po drugiej stronie drogi znajduje się Łomnicki Folwark. Udałem się tam. Było gwarnie i pełno ludzi. Właśnie przyjechał autokar z turystami z Niemiec. Na początek udałem się do spichlerza – czyli budynku po lewej stronie. Spichlerz skrywa 2 piętrowy Sklep Lniarski, który nawiązuje tematyką do dawnych tradycji produkcji i handlu lnem w Łomnicy. Potem idąc za zapachem odkryłem piekarnię z pachnącymi, domowymi wypiekami i wyselekcjonowanymi regionalnymi produktami spożywczymi. Kupiłem kilka ciasteczek, aby póżniej schrupać je przy kawie czy herbacie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Plan majątku w Łomnicy

Jest to historia Pałacu w Łomnicy przedstawiona przez jego właścicieli – rodzinę v. Kuster

Już od średniowiecza przy przeprawie na rzece Bóbr istniał zamek, na którego fundamentach powstał później barokowy pałac. Pierwszym właścicielem Łomnicy był w XV i w XVI w. znany śląski rycerski ród von Zedlitz. Od 1650 r. Łomnica była w posiadaniu austriackiej szlacheckiej rodziny v. Tomagnini, która w 1720 r. wybudowała Pałac w rozpoznawalnej do dziś formie. Czar rozkwitu Łomnicy jako jednego z centrów słynnej śląskiej produkcji lnu przypadł na okres od 1738 do 1811 r. Łomnica należała wówczas do bogatego kupca lnu Christiana Menzla i jego potomków. Ich dziełem jest między innymi „Dom Wdowy”, zwany dziś Małym Pałacem. W posiadaniu dziś znowu żyjącej tu rodziny v. Kuster Łomnica znajduje się od roku 1835 r. Pruski dyplomata na dworze sycylijskiem Carl Gustav Ernst v. Kuster nabył majątek rycerski, przebudował pałac w stylu klasycystycznym i założył park krajobrazowy. Rodzina v. Kuster żyła w Łomnicy do końca wojny 1945 r. Wtedy to majątek wraz z folwarkiem przejęła Polska Ludowa. Początkowo pałac wykorzystywano jako szkołę, potem jednak popadł w ruine. Upadek Łomnicy wydawał się nieunikniony. Stało się jednak inaczej. Zmiany polityczne w 1989 r. oznaczały dla Łomnicy ratunek w ostatniej chwili. W 1991 r. rodzina v. Kuster odkupiła od państwa najpierw ruinę dużego pałacu, następnie mały pałac, park i folwark. Odbudowa zdegradowanego majątku rozpoczęła się z wielkim trudem. Dziś pałace świecą pełnym blaskiem, romantyczny angielski park krajobrazowy zachwyca gości. Folwark tętni życiem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Łomnicy – Fowark – Restauracja

Sklep Folwarczny to całe bogactwo rękodzieła i rzemiosła regionu, a Kuchnia Ziemiańska zaprasza na ciekawe szkolenia kulinarne – smaki dzieciństwa jak domowe ciasta i konfitury, tradycyjne domowe przepisy i smak pałacowych wyrobów, sprawią, że będziecie chcieli tu powrócić.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Łomnicy – wnętrze sklepu z pysznościami 🙂

Wyszedłem ze sklepu i dalej w stajni i oborze mieszkają pałacowe konie: Bolek i Lolek, świnki oraz owieczki. Obok jest kuźnia, która zapozna Was z ginącym już zawodem kowala. W dawnej głównej stajni czeka Was miła niespodzianka – Restauracja „Stara Stajnia”. Duże, szerokie, drewniane ławy wewnątrz stajni i mnóstwo śląskich dań. Nie mogłem opuścić tego miejsca bez posiłku. W restauracji panuje samoobsługa. Posiłki są wydawane szybko i sprawie. Można płacić kartą. W związku z dużą wycieczką, wybrałem miejsce pod chmurką, gdzie również były rozstawione przytulne stoliki. Uraczyłem się obfitym obiadem, palce lizać. Do kawy skosztowałem ciasteczka kupione wcześniej w sklepie. Brzuszek pełny – czas ruszać dalej.

To był już ostatni wpis poświęcony Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Oto linki do poprzednich wpisów:

Z pewnością muszę powrócić w te rejony, gdyż pozostało jeszcze mnóstwo miejsc do odwiedzenia. Was też zapraszam do wędrówek po tym uroczym i przepięknym regionie Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.