
Hasło na autobusach miejskich w Warszawie pt: “PRZYJEDŹ DO MNIE!” zaintrygowało mnie. Był piękny jesienny dzień – tak więc wybrałem się do Sulejówka aby poznać historię wspaniałego człowieka, Naczelnika Państwa i Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego.
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest otwarte od środy do niedzieli. W poniedziałki i we wtorki jest zamknięte.

Bilety zaczynają się od 20 zł. Dla dzieci są po 1 zł. Dla szukających tańszych biletów – są pakiety (karta dużej rodziny etc., ale w środę wstęp jest gratis ?
Do Sulejówka można dojechać koleją (SKM linia S2 lub pociągiem Kolei Mazowieckich), autobusem (ZTM nr 173 z Dworca Wschodniego) jak i samochodem. Bezpłatny parking znajduje się na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Jana Matejki.

„Są z życiu narodów i państw zmagania,, które nigdy nie ustają. Polskę na równi z innymi narodami oczekuje walka we wszechświatowych zapasach o pierwszeństwo w dziedzinie organizacji kultury”. Józef Piłsudski”
Na terenie kompleksu znajduje się budynek główny, w którym mieści się wystawa stała, dworek „Milusin” z ogrodem historycznym, Willa Bzów i dziedziniec (plac główny). Główne wejście do kompleksu znajduje się od strony Al. Piłsudskiego 29.

Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Zwiedzanie jest w grupach zorganizowanych lub indywidualnie z audioprzewodnikiem, który prowadzi nas z sali do sali przekazując ciekawe informacje dot. eksponatów w danym pomieszczeniu. Bazuje na geolokalizacji, tak więc obsługa jest bardzo prosta.

Wystawa stała to chronologiczna opowieść o Józefie Piłsudskim i epoce, w której żył. Składa się z pięciu galerii poświęconych kolejnym okresom życia i działalności: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek. Szósta galeria, Symbol, prezentuje szeroko rozumiane i wieloaspektowe dziedzictwo Józefa Piłsudskiego. Podczas zwiedzania poznałem mnóstwo ciekawych faktów i zobaczyłem pamiątki po tym wspaniałym Polaku. Jednym z ciekawych, krótkich filmów zaprezentowanych w muzeum był słynny napad na rosyjski pociąg pocztowy 26 września 1908r. Pociąg przewoził pieniądze z Królestwa Polskiego do Petersburga. Była to akcja pod Bezdanami, przeprowadzona przez grupę bojowców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Ekspozycja ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Zbudowana została na dwóch poziomach połączonych przestrzenią centralną. Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2. Centralną część wystawy oddzielono unikatowymi na skalę światową wielkoformatowymi ekranami. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne.


Dodatkowo można wykupić zwiedzanie 2 kolejnych aktrakcji na terenie kompleksu muzealnego a mianowicie wejście do Dworku „Milusin” i ogrodu historycznego.

W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w popularnym wówczas stylu, nawiązującym do architektury polskich dworów. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski. Wchodząc do dworku – wracamy do lat 20 XX wieku. Na ścianach widać instalacje elektryczne, oryginalne meble, uratowaną bibioteczkę Naczelnika jak i inne eksponaty. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem i musimy obowiązkowo założyć “kapcie muzealne”.

Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda. Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.

„Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym. Józef Piłsudski”
Kilka faktów o Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w liczbach:
- 2100 tys. m2 powierzchni wystawy stałej prezentowanej na 2 poziomach
- hala wystawy stałej znajduje się 11m pod ziemią. Schodziłem długimi schodami prawie jak do schronu
- park kulturowy o powietrzni 4 ha
- 400 kg to waga pojedynczego bloku ażurowej elewacji nowego budynku, w którym mieści się muzeum
- 5600 m3 betu architektonicznego
Na zakończenie zwiedzania, kompleks udostępnia stołówkę muzealną gdzie można się posilić codziennie przygotowywanymi i smacznymi daniami. Ceny nie są wygórowane.
Podsumowując – interesujące miejsce prezentujące biografię tak znamienitego Polaka, którego każdy zna (lub powinien znać). Jego biografia to historia Polski na drodze ku odzyskania niepodległości!.