Muzeum Józefa Piłsudskiego

Hasło na autobusach miejskich w Warszawie pt: “PRZYJEDŹ DO MNIE!” zaintrygowało mnie. Był piękny jesienny dzień – tak więc wybrałem się do Sulejówka aby poznać historię wspaniałego człowieka, Naczelnika Państwa i Marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest otwarte od środy do niedzieli. W poniedziałki i we wtorki jest zamknięte.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pamiątki z muzeum

Bilety zaczynają się od 20 zł. Dla dzieci są po 1 zł. Dla szukających tańszych biletów – są pakiety (karta dużej rodziny etc., ale w środę wstęp jest gratis ?

Do Sulejówka można dojechać koleją (SKM linia S2 lub pociągiem Kolei Mazowieckich), autobusem (ZTM nr 173 z Dworca Wschodniego) jak i samochodem. Bezpłatny parking znajduje się na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Jana Matejki.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Infografika pokazująca mapę Europy w roku 1900

„Są z życiu narodów i państw zmagania,, które nigdy nie ustają. Polskę na równi z innymi narodami oczekuje walka we wszechświatowych zapasach o pierwszeństwo w dziedzinie organizacji kultury”. Józef Piłsudski”

Na terenie kompleksu znajduje się budynek główny, w którym mieści się wystawa stała, dworek „Milusin” z ogrodem historycznym, Willa Bzów i dziedziniec (plac główny). Główne wejście do kompleksu znajduje się od strony Al. Piłsudskiego 29.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Czasy carskie

Wystawa stała „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867 – 1935”. Zwiedzanie jest w grupach zorganizowanych lub indywidualnie z audioprzewodnikiem, który prowadzi nas z sali do sali przekazując ciekawe informacje dot. eksponatów w danym pomieszczeniu. Bazuje na geolokalizacji, tak więc obsługa jest bardzo prosta.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Józef Piłsudski na Kasztance – obraz Wojciecha Kossaka (1928 r.)

Wystawa stała to chronologiczna opowieść o Józefie Piłsudskim i epoce, w której żył. Składa się z pięciu galerii poświęconych kolejnym okresom życia i działalności: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik, Marszałek. Szósta galeria, Symbol, prezentuje szeroko rozumiane i wieloaspektowe dziedzictwo Józefa Piłsudskiego. Podczas zwiedzania poznałem mnóstwo ciekawych faktów i zobaczyłem pamiątki po tym wspaniałym Polaku. Jednym z ciekawych, krótkich filmów zaprezentowanych w muzeum był słynny napad na rosyjski pociąg pocztowy 26 września 1908r. Pociąg przewoził pieniądze z Królestwa Polskiego do Petersburga. Była to akcja pod Bezdanami, przeprowadzona przez grupę bojowców Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Premierzy RP – w latach 1926 – 1947

Ekspozycja ma powierzchnię 2 100 m2 i znajduje się w podziemnej hali. Zbudowana została na dwóch poziomach połączonych przestrzenią centralną. Ścieżka zwiedzania zaczyna się na poziomie -3 i kończy na poziomie -2. Centralną część wystawy oddzielono unikatowymi na skalę światową wielkoformatowymi ekranami. Na wystawie pierwszoplanową rolę odgrywają eksponaty, których przekaz uzupełniają infografiki, reprodukcje, cytaty, światło, dźwięk oraz prezentacje multimedialne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kajdany katorżnicze, Rosja XIX w.
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Popiersie Piłduskiego

Dodatkowo można wykupić zwiedzanie 2 kolejnych aktrakcji na terenie kompleksu muzealnego a mianowicie wejście do Dworku „Milusin” i ogrodu historycznego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Dom Piłsudskiego „Milusin”.

W 1923 r. rodzina Piłsudskich wprowadziła się do „Milusina”. Dom został zaprojektowany przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza w popularnym wówczas stylu, nawiązującym do architektury polskich dworów. Gdy Marszałek zrezygnował z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski. Wchodząc do dworku – wracamy do lat 20 XX wieku. Na ścianach widać instalacje elektryczne, oryginalne meble, uratowaną bibioteczkę Naczelnika jak i inne eksponaty. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem i musimy obowiązkowo założyć “kapcie muzealne”.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Milusin – jadalnia

Ogród historyczny otaczający dworek to miejsce, gdzie najważniejszym bohaterem jest bliska Piłsudskim przyroda. Spacer po „puszczy milusińskiej” z odtworzonym warzywnikiem, sadem i pasieką, pozwala poznać uroki dawnego letniska, jakim był Sulejówek.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / biurku przy którym pracował J. Piłsudski

„Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym. Józef Piłsudski”

Kilka faktów o Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w liczbach:

  • 2100 tys. m2 powierzchni wystawy stałej prezentowanej na 2 poziomach
  • hala wystawy stałej znajduje się 11m pod ziemią. Schodziłem długimi schodami prawie jak do schronu
  • park kulturowy o powietrzni 4 ha
  • 400 kg to waga pojedynczego bloku ażurowej elewacji nowego budynku, w którym mieści się muzeum
  • 5600 m3 betu architektonicznego

Na zakończenie zwiedzania, kompleks udostępnia stołówkę muzealną gdzie można się posilić codziennie przygotowywanymi i smacznymi daniami. Ceny nie są wygórowane.

Podsumowując – interesujące miejsce prezentujące biografię tak znamienitego Polaka, którego każdy zna (lub powinien znać). Jego biografia to historia Polski na drodze ku odzyskania niepodległości!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.