Wypoczynek w nadmorskim kurorcie – Ustka

Lato 2021 było upalne i słoneczne tak więc tym razem na wypoczynek wakacyjny udałem się nad nasze ukochane i jedyne w swoim rodzaju polskie morze. Nasz Bałtyk i piaszczyste plaże. Wybór padł na Ustkę – nadmorski kurort pełen słońca, tętniący życiem, idealne miejsce na wypoczynek i dobrą zabawę.

Miasteczko to ma swoje drugie oblicze – historię, która przemawia do nas przez ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i tworzyli to miasto oraz budynki.

W podróż do Letniej stolicy Polski oprócz mnie udało się tysiące rodaków, tak więc po drodze korki i mnóstwo aut. Jednak dojechałem bezpiecznie, cały i zdrowy bez żadnych incydentów.

Co można zobaczyć w Ustce:

Park Zdrojowy
Zagospodarowanie terenu między nadmorską promenadą, biegnącą skrajem plaży, a powstającą właśnie dzielnicą willową opracowano zapewne w latach 80. XIX w., przy okazji budowy rządowej willi dla Żelaznego Kanclerza (dziś Villa Red).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nasz piękny błękitny Bałtyk i mewy

Plaża i morze w Ustce. Nad polskim morzem, choć nie należy ono do najcieplejszych, wypoczywają tłumy turystów, głównie ze środkowej i południowej Polski.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Plaża w Ustce – widok z promenady.

Falochrony i ustecka Syrenka. Problemem dla rozwijającego się dynamicznie portu w Ustce do końca XIX w. był brak awanportu z prawdziwego zdarzenia, osłaniającego ujście Słupi do Bałtyku i wejście do portu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ustecka syrenka

Promenada w Ustce. Jedna z najpiękniejszych na Pomorzu promenad (www.komplekspromenada.ustka.travel) biegnie szczytem przymorskiej wydmy na odcinku ponad 1100 m od wschodniego falochronu portowego po, graniczną dawniej, uliczkę, noszącą dziś nazwę Traktu Solidarności.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pomnik poświęcony Ludziom Morza.

Usteckie bunkry i fortyfikacje. Ciekawe miejsce – oprócz walorów czysto historycznych jest też świetna garkuchnia. Poniżej kilka szczegółów o tym miejscu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Bunkry Bluchera – tablica informacyjna
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Inscenizacja w Forcie Bluchera

Bunkry Blüchera, zlokalizowane przy ul. Westerplatte przy zachodnim molo. Zwiedzanie w okresie letnim : w lipcu i sierpniu od godz. 9.00-21.00, we wrześniu i październiku oraz od marca do czerwca w godz. 10.00-18.00

od listopada do lutego w godz. 10.00-16.00. Co oferują – oto pełna lista atrakcji:

  • zwiedzanie bunkrów z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem (po polsku, angielsku lub niemiecku)
  • kuchnia polowa
  • wypożyczalnia rowerów
  • strzelnica ASG
  • tor łuczniczy
  • strzelnica paintballowa
  • wydawnictwa historyczne
  • specjalna oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych, lekcje historii w terenie, ogniska, gry i zabawy zręcznościowe

Sound of Gravity Ustka 2021. Udało mi się być na tym wydarzeniu.

Największe nad polskim morzem ekstremalne widowisko wraca do Ustki! Po roku przerwy ustecka plaża i port będą gościć niesamowitych sportowców łamiących zasady grawitacji! Ekstremalne skoki w wykonaniu Dawida i Szymona Godziek czy znakomitych hulajnogowców Bartka Oskrobę i Dawida Sladeczka to tylko niektóre punkty tegorocznej edycji SOUND of GRAVITY!Mając na względzie bezpieczeństwo i aktualnie panujące obostrzenia, tegoroczna edycji Sound of Gravity zmieni nieco swój format. Tym razem będziemy świadkami fascynujących zawodów sportowych w trzech widowiskowych konkurencjach, które zostaną rozegrane w trzech oddzielnych strefach!

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sound of Gravity – pokazy akrobatyki na rowerach.

Latarnia morska. Polskie wybrzeże może pochwalić się siedemnastoma latarniami morskimi. Ta ustecka zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wyróżnia się ciekawą architekturą. Wzniesiona na planie ośmiokątnej wieży, ozdobiona licznymi gzymsikami – latarnia, od ponad stu lat wyznacza statkom drogę do portu. Oprócz podziwiania budynku z zewnątrz, warto odwiedzić go również w środku. Po pokonaniu zaledwie 68 schodów, czeka na Nas niesamowity widok na morze, plażę oraz ustecką panoramę.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Latarnia Morska w Ustce.

Kładka. Uruchomiona w 2013 roku obrotowa kładka, łącząca przeciwlegle brzegi Słupi, to jedyna tego typu konstrukcja w Europie. W wygodny i szybki sposób pozwala dostać się na drugą stronę portu. Jest naprzemiennie otwierana – pozwalając skorzystać z niej pieszym, i zamykana – umożliwiając ruch jednostkom pływającym. Oprócz tego, że posiada ogromne znaczenie komunikacyjne, stanowi również wyjątkową atrakcję turystyczną. Warto zobaczyć kładkę nocą, kiedy dodatkowo zachwyca kolorowym oświetleniem.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kładka nocą

Stara Osada Rybacka ulokowana jest między obecnymi ulicami Czerwonych Kosynierów i Marynarki Polskiej. Początkowo zajmowała teren wśród wydm. W XI wieku zaczęły powstawać tu pierwsze chaty rybackie. Przeważały budynki o konstrukcji szachulcowej, tak chętnie wykorzystywanej do budowy domów na Pomorzu. Dziś Stara Osada Rybacka objęta jest rewitalizacją, mającą na celu przywrócenie jej dawnego charakteru. Na jej obszarze zachowały się tylko nieliczne domy, należące do najznaczniejszych mieszkańców Ustki – kapitanów statków.
Adres: ul. Czerwonych Kosynierów i ul. Marynarki Polskiej

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Domy z osady rybackiej

Rowerem do Rowów.

Mnie leżenie na plaży nie pociąga – tak więc jednego dnia wypożyczyłem rower i udałem się międzynarodową ścieżką rowerową do Rowów szlakiem R10 – czyli EuroVelo 10 , która przez 9 krajów prowadzi rowerzystów dookoła Morza Bałtyckiego. Polski odcinek rozpoczyna się w Świnoujściu, a kończy się w Braniewie na granicy z Rosją.

Rowy to miejscowość turystyczna (dawniej osada rybacka) położona między Łebą a Ustką wśród lasów sosnowych. Nad morzem wyznaczone zostały 2 letnie kąpieliska. Kąpielisko Rowy Zachód ma łączną długość linii brzegowej 400 metrów i 4 zejścia na plażę, natomiast kąpielisko Rowy Wschód ma łączną długość linii brzegowej 200 m i 1 zejście na plażę.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wytowno – „serwis rowerowy” po drodze do Rowów

Droga przyjemna, odcinkami piaszczysta, ale też idealna na rodzinną trasę rowerową. Ja wybrałem dłuższą trasę, gdyż po drodze zboczyłem w kierunku jeziora Gardno, aby odwiedzić platformę widokową i zachwycić się pięknymi widokami na Gardno.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kierunkowskazy w Słowińskim Parku Narodowym w okolicach wieży widokowej na jezioro Gardno.
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z wieży widokowej na jezioro Gardno.

Wycieczka o długości prawie 50 km stanowiła idealną odskocznię dla plażowania. W Rowach zatrzymałem się na posiłek, uzupełniłem płyny i planowałem trochę poplażować. Niestety pogoda zaczęła się zmieniać, tak więc ruszyłem z powrotem do hotelu. Udało się. Dojechałem na miejsce i zaczęło padać. Wieczorem została więc kąpiel w basenie hotelowym – dla relaksu nóg 🙂

Pobyt w Ustce uważam za udany – jest mnóstwo atrakcji (w sam raz na kilka dni pobytu) i jeśli ktoś lubi przyrodę i rowery – to dodatkowo może znaleść odskocznię od „nudnego” plażowania. Wybieracie się tam na wakacje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.