Muzeum Kolejnictwa

Stoi na stacji lokomotywa

Stoi na stacji lokomotywa…

W ostatni weekend wybrałem się do Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Powód to- 170 lecie Kolei Warszawsko Wiedeńskiej, którego kulminacyjnym punktem były przejazdy pociągu z parowozem i zabytkowymi wagonami. Skład złożony z parowozu  Ty42-107 i zabytkowych wagonów został przywieziony ze Skansenu taboru kolejowego w Chabówce.

 Obchody 170 lecia Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej sprawił, że muzeum otworzyło drzwi dla wszystkich zwiedzających bez potrzeby zakupu biletu. Super sprawa. Dlatego też Warszawiacy tłumnie przybyli aby zapoznać się z historią kolei na ziemiach polskich, pooglądać makiety lokomotyw z różnych lat, jak i przejść się wzdłuż peronów byłego Dworca Warszawa-Główna, który do końca ubiegłego wieku obsługiwał kierunek Warszawa – Radom, gdzie „zaparkowane” są lokomotywy i wagony z XIX i XX wieku. Do niektórych lokomotyw można też wejść i poczuć się jak maszynista. Ten rewelacyjny model zwiedzania przypadł do gustu wszystkim dzieciom, które wchodziły do każdej możliwej ciuchci.  Mnie do muzeum ściągnęła informacja o możliwości przejazdu pociągu z zabytkową lokomotywą, ale zostałem bardzo szybko wyprowadzony z błędu – przejazd możliwy był – ale tylko za rezerwacją – a one skończyły się w oka mgnieniu w dniu ogłoszenia tego wydarzenia. A szkoda.  Jakkolwiek zapraszam do  w muzeum taboru w Chabówce k. Rabkiskąd została sprowadzona lokomotywa do pokazów. Choć te kilka zdjęć przybliży Wam tą i inne lokomotywy tam umieszczone.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Chabówka – Muzeum Kolejnictwa

Ale wróćmy z powrotem na ul Towarową. Mnie pozostało zwiedzanie wnętrza muzeum. Zbiory są duże i ciekawe (dokumentujące rozwój kolejnictwa na świecie i w Polsce. Unikaty to m.in semafor koszowy czy dzwon sygnałowy ale też i liczne modele taboru kolejowego zachwycające precyzją wykonania), ale to co najbardziej interesuje dzieci – to „ruchome eksponaty” czyli makiety z miniaturowymi pociągami. Ja naliczyłem bodajże 4 różne makiety. Rodzice szykujcie drobne – uruchomienie pociągów kosztuje od 2 do 5 pln za 2-3 min pokazu.

Oto krótki filmik z tego pokazu :

Szczerze, ja byłem zahipnotyzowany obserwowaniem poruszających się miniatur pociągów po tak rewelacyjnie zaprojektowanych makiecie. Przypomniało mi się dzieciństwo, gdzie każdy z moich kumpli chciał mieć kolejkę!

Po krótkim spacerze po muzeum, gdzie większość rzeczy niestety nie można dotknąć – a szkoda :(,  udałem się do skansenu taboru kolejowego. Tutaj jak wspomniałem jest wystawa lokomotyw z różnych lat (począwszy od 1870 roku, do czasów współczesnych).

Jest również wagon bojowy z okresu II wojny światowej jak i wagon „Bieruta”. Niestety ta atrakcja jest udostępniana zwiedzającym tylko raz na miesiąc. Ja mogłem podziwiać tylko wnętrza tego wagonu zza brudnych okien.  Może jeszcze wrócę, kiedy będzie dostępny dla zwiedzających. Najbliższy termin to 25 październik i 29 listopad.

Czytałem, nie pamiętam dokładnie źródła, ale są plany zamknięcia tego muzeum, PKP znalazło chyba lepsze wykorzystanie terenu na którym znajduje się to muzeum – to prawie samo centrum Warszawy i przeniesienie go w inne miejsce – bodajże Odolany i wybudowanie tam muzeum interaktywnego. Zobaczymy, co wyjdzie z tych planów.  Ja trzymam kciuki. Będzie to dodatkowa atrakcja turystyczna.

Poniżej kilka zdjęć prezentujących wnętrze muzeum przy Towarowej 3.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

 W okolicach Warszawy można również skorzystać z przejazdu Kolejką Wąskotorową (Piaseczno, Tarczyn, Grójec, Piaseczno). Jest to idealny pomysł na weekendowy wypad z dziećmi na grilla – w okresie od marca do października.  Przejazd kolejką na tej 30 km trasie urozmaica krótki pobyt w miejscowości Runowo, gdzie obsługa pociągu rozpala ognisko – i można skorzystać z własnego prowiantu, albo zakupić na miejscu „typowo” grillowe dania. Dodatkowo, można odwiedzić Wild West City – małą osadę turystyczną w Runowie. Dodatkowo chętni mogą spróbować swoich sił w jeździe drezyną. Cena za przejazd to 25 pln dla osoby dorosłej i 12 pln ulgowy.  Można też wynająć pociąg na dedykowane imprezy. Byłem tam w zeszłym roku. Wyjazd z Piaseczna, na terenie stacji duży parking – co umożliwia pozostawienie samochodu. Idealny sposób na niedzielną wyprawę z dziećmi 🙂

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

Tak więc, dla fascynatów kolejnictwa, ale nie tylko, jest mnóstwo miejsc do odwiedzenia w Warszawie jak i okolicach. W Sochaczewie jest też Muzeum Kolei Wąskotorowej – ale tam jeszcze nie dojechałem. Jak ktoś z Was był – czekam na informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.