Nieborów i Arkadia – romantyczny zakątek

Jak mieszkali Radziwiłłowie? Kto wie jakie posiadłości należały do tego rodu magnackiego w Polsce? Dla zainteresowanych polecam odwiedzić jedną z ich rezydencji w okolicach Warszawy. Tak więc w drogę do Nieborowa. Dziś zapraszam do rozkoszowania się zielenią, przepychem i kunsztem rzemieślników.

Pałac w Nieborowie jest zlokalizowany w malowniczej okolicy Łowicza ok 80 km od Warszawy w kierunku zachodnim przy autostradzie A2. Dla niezmotoryzowanych polecam zorganizowanie wycieczki rowerowej. Dojazd do Łowicza Kolejami Mazowieckimi, a następnie kilku kilometrowy odcinek można przejechać na rowerze.

Ceny biletów wstępu na ekspozycje stałe do Pałacu w Nieborowie to: bilet normalny 15 pln, bilet ulgowy 10 pln. We wtorki wstęp bezpłatny. Parking bezpłatny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie z otaczającym go parkiem jest godnym polecenia miejscem do zapoznanie się z historią polskiego magnackiego rodu. Poznać w jakim przepychu i bogactwie żyli magnaci. Pałac w chwili obecnej jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego, tak więc został odrestaurowany i można go zwiedzać.  Znajduje się  w nim muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Na uwagę zasługują : rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło. Ciekawe są również kolekcje sreber, zegarów, tkanin i zbiory biblioteczne, uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Spacer po komnatach, pełnymi przepychu, malowniczych obrazów, czy też unikalnych mebli może być prawdziwą lekcję historii.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nieborów – wnętrza pałacu

Pałac położony jest w przepięknym ogrodzie barokowym w stylu regularnym (francuskim). Ogród zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Dominują w nim rodzinne gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770. Nieborowski park posiada symetrycznie ukształtowane kwiatowe partery, niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką lipową aleję z trawnikiem dywanowym, wytyczoną na osi założenia pałacowego. W parku znajdują się m.in. zabudowania gospodarcze (oranżerie, stajnia itd.) i Pawilon Myśliwski (mieszczący dzisiaj pokoje gościnne). Park ten urzeka kolorami tęczy od wiosny do jesieni.

W  1881 roku Michał Piotr Radziwiłł założył w swym majątku w Nieborowie manufakturę majoliki, która mieściła się w dworskiej oficynie. Manufakturą majoliki artystycznej kierował sprowadzony z Francji syn polskiego emigranta politycznego Stanisław Thiele, specjalista wytopu ceramiki majolikowej. Wyroby ceramiczne można podziwiać w samym pałacu, gdyż część korytarzy czy piece są wykonane z tej ceramiki. Urzekają detalami i niezwykłą starannością ówczesnych rzemieślników.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nieborów – fabryka majoliki

Będąc w Nieborowie, nie sposób zapomnieć, że w odległości kilku kilometrów od niego mieści się kolejne pozostałości po posiadłości Radziwiłłów – a mianowicie Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.   Ceny biletów wstępu do ogrodu wraz z muzeum Diany, kształtują się następująco – 12 pln bilet normalny, 8 pln bilet ulgowy, dzieci w wieku od 7 do 16 roku – 1 pln.   Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności” średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany. Znalazły się w nim Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa. Podobny charakter mają dzieła sztuki wykonane na zamówienie księżny, jak Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa. Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola ,,baby”, kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park w Arkadii

Ciekawostka: Dla tych co pamietają film z Piotrem Fronczewskim „Akademia Pana Kleksa”, te okolice mogą przywołać wspomnienia. To właśnie tutaj były kręcone sceny z w/w filmu. Kto pamięta – ręka do góry.

Spacer po parku otaczającym Pałac w Nieborowie czy też zwiedzanie ogrodów w Arkadii, to dobry sposób na spędzenie słonecznego weekendu. Pozwoli to na ukojenie nerwów, wyciszenie się od codziennego zgiełku i dostarczy atrakcji tak małym jak i dużym. Zachęcam i polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.