iPolak – ciekawa aplikacja

iPolak to ciekawa aplikacja na smartfony i tablety stworzona przez nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Odkryłem ją 2 lata temu i zagościła na moim telefonie. Do tej pory nie musiałem z niej korzystać, ale zawiera bardzo przydatne dla każdego turysty informacje. Wg MSZ stanowi niezbędnik dla Polaka, aby bezpiecznie podróżował. Zalecam zapoznać się z możliwościami tej aplikacji. (*nie jest to artykuł sponsorowany*)

Aplikacja posiada kilka funkcji. Przede wszystkim możemy dzięki intuicyjnemu menu znaleść podstawowe informacje o interesującym nas kraju dot. bezpieczeństwa, ubezpieczenia, zdrowia, ceł, jak podróżować po kraju czy też gdzie znajduje się najbliższa placówka dyplomatyczna Polski. Ważnym przyciskiem jest S.O.S. Jest to skrót do telefonu najbliższej placówki dyplomatycznej za granicą. Istotne, aby podczas korzystania z tego przycisku mieć włączoną geolokalizację, wówczas działanie będzie prawidłowe.

Podstawową zaletą aplikacji jest wysyłanie ostrzeżeń dla podróżujących w 4 stopniowej skali, które pozwalają się zorientować czy wybrany kraj jest w chwili obecnej bezpieczny dla turystów. Poniżej screen prezentujący te ostrzeżenia. Są one publikowane na bieżąco. Pamiętajmy więc przed podróżą włączyć aplikację. Dzięki temu zostanie ona uaktualniona o najświeższe informacje. Czasami na uaktualnienie informacji trzeba chwilkę poczekać – ale jeśli się uda zostanie nam wyświetlony komunikat. Pamiętajmy, iż uaktualnianie wiadomości za granicą jest możliwe tylko w przypadku posiadania dostępu do internetu. Z tym czasem mogą być problemy. W jednym z moich postów – patrz link – Internet za granicą możecie się zapoznać z moim radami na ten temat. Samo użytkowanie aplikacji nie wymaga dostępu do internetu – może być używana off-line.

Dodatkowo, aplikacja iPolak posiada duży dział – tzw porady. Podzielone one są na kilka kategorii, które w spójny sposób przedstawią nam niezbędne informacje na podstawowe tematy np: z wizą czy bez wizy, ubezpieczenie, przed podróżą, w podróży, zagrożenia, choroba, utrata pieniędzy, zatrzymanie itp. Oczywiście, informacje przedstawione w tym poradniku nie wyczerpują tematu – ale pozwalają zapoznać się z rekomendacjami naszego MSZ.

Na razie nie musiałem z niej korzystać za granicą – ale licho nie śpi. Polecam zainstalować i mieć ją w rezerwie. Nie zajmuje dużo miejsca na telefonie ( u mnie to ok 80 MB), a z pewnością pozwoli nam, podróżnikom, turystom uaktualnić naszą wiedzę dotyczącą zagrożeń w miejscach do których planujemy się udać. Dodatkowo, informacje te mamy w telefonie (nawet off-line), który z resztą również towarzyszy nam w podróżach bliskich czy dalekich, czyli mamy je zawsze przy sobie 🙂

Aplikacja jest dostępna na 3 główne mobilne systemy operacyjne (iOS, Android, Windows Phone). Dla tych co nie chcą instalować odsyłam po więcej szczegółów na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.