Sewilla – stolica Andaluzji

Sewilla-Alcazar.1018-460_title

Do Sewilli zawitałem już 2 razy i ciągle odczuwam jej niedosyt. Jest tam mnóstwo rzeczy do zobaczenia, począwszy od pozostałości po Maurach (pałac Alcazar), mauzoleum Krzysztofa Kolumba, scen z Gwiezdnych Wojen, budynków z wystawy światowej z lat 20 XX wieku czy też przepięknych uliczek z mnóstwem barów tapas czy kawiarni w dzielnicy Santa Cruz.

Zapraszam na moją wędrówkę po ulicach tego andaluzyjskiego miasta, gdzie wieczorami w rytmach flamenco (Andaluzja jest stolicą tego tańca), zajadając się tapas i popijając lokalne wina można dać ukojenie nogom i wytchnienie dla ciała po całodniowym zwiedzaniu.Booking.com

Oto moja lista miejsc obowiązkowo do zobaczenia w Sewilli.

Alcazar – dawny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego, rozbudowany w latach 1350–1369 przez Piotra I Okrutnego w stylu mudejar. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Z ciekawostek – tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana, a Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Pałac zawiera wiele sal, patios i ogrodów.(ogrody opisane osobno) Bogactwo ornamentyki, dekoracji ceramicznych i komnat sprawia, że sewilski Alcazar zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla – Alcazar

Dla mnie pobyt w Alcazar to namiastka pałaców z baśni 1001 nocy, gdzie Szeherezada snuła swe opowieści o świecie arabskim. Przepiękne dekoracje ceramiczne, wzory ornamentyki i fontanny. To trzeba koniecznie zobaczyć i odpocząć podczas upalnej pogody w Sewilli. Kilka lat temu zwiedzałem ten pałac w sierpniu (temperatura w cieniu > 40 stopni Celsjusza) – bez cienia, szumu wody i przepięknych ogrodów nie mógłbym zwiedzać pozostałych atrakcji w mieście. Bilety do nabycia tuż przed głównym wejściem – dla dorosłych około 9,50 euro, studencji 2 euro, dzieci bezpłatnie. Są zniżki dla grup i osób starszych, tak więc polecam dopytać się o szczegóły na miejscu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla – Alcazar

Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli – jest największym i jednym z najwspanialszych gotyckich kościołów na świecie. Powstała w latach 1402–1506 na miejscu meczetu z lat 1184–1196. Pozostawiony minaret, Giralda, o wys. 97 m wkomponowano w bryłę kościoła, uzupełniając o dzwonnicę. We wnętrzu zwracają uwagę kaplice – Capilla Mayor i Capilla Real, chór i grobowiec Krzysztofa Kolumba. Ja udałem się do katedry – aby właśnie zobaczyć mauzoleum tego wielkiego podróżnika, który otworzył Hiszpanom drogę do Nowego Świata i jego bogactwa. Katedra mieści się tuż obok pałacu Alcazar i Hotelu Alfonso XIII – gdzie zazwyczaj parkują wszystkie turystyczne autokary. Kierując się w kierunku katedry – mijamy informację turystyczną – polecam odwiedzić ten punkt i nabyć bezpłatne mapy, przewodniki czy też uzyskać bieżącą informację co interesującego w danym dniu odbywa się w Sewilli.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla Katedra

Główne Archiwum Indii – wpisane na listę UNESCO archiwum zawierające dokumentację posiadłości zamorskich Hiszpanii. Archiwum w Sewilli wciąż jest największym zbiorem dokumentów o hiszpańskiej aktywności w Ameryce i na Filipinach. Akta są wyjątkowym źródłem informacji o historii politycznej, społecznej i ekonomicznej, dziejach Kościoła i historii sztuki, a także geografii tych terytoriów. Wiele spośród dokumentów ma bezcenną wartość historyczną: w zbiorach znajdują się m.in. rękopisy Kolumba, Ferdynanda Magellana, Vasco Núñeza de Balboa, Ferdynanda Cortesa, Francisco Pizarro. Co roku tysiące badaczy korzystają ze zgromadzonej tu dokumentacji.

Torre del Oro (Złota Wieża) z XIII wieku jedna ze 166 w systemie obronnym Maurów, potem przebudowana. Nazwę zawdzięcza nie tylko ówczesnej okładzinie złocistymi płytkami azulejos, ale i temu, że przechowywano w niej złoto złupione w koloniach. Była również istotna z punktu widzenia obronnego, ponieważ pomiędzy nią a bliźniaczą, już nie istniejącą, wieżą po drugiej stronie Gwadalkiwiru, można było rozpiąć łańcuch blokujący wejście do portu. Obecnie mieści Museo Maritimo. poświęcone zabytkom i mapom morskim.

Arena walk byków (hiszp. La Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla), amfiteatr zbudowany w latach 1749–1881, mieszczący 12 500 widzów. Wewnątrz znajduje się muzeum corridy, prezentujące kolekcję kostiumów (w tym pomalowana przez Picassa purpurowa kapa torreadora), portrety i afisze.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla Arena Byków

Plac Hiszpański (hiszp. Plaza de España), zbudowany w latach 20. XX wieku na podstawie projektu sewillskiego architekta Aníbala Gonzálesa półkolisty plac z jednej strony zamknięty pałacem, którego środkowa fasada zbudowana została w stylu barokowym, pozostała zaś część budynku w stylu renesansowym. Dodatkowo zbudowano dwie wieże narożne wzorowane na Giraldzie. To tutaj kręcono sceny do filmu Gwiezdne Wojny – Atak Klonów – gdzie plac hiszpański stanowi wyjście z terminala kosmodromu na Theed (gdzie Anakin i Padme Amidala spacerują po korytarzach zewnętrznych budynku (sic!)). W budynku w chwili obecnej mieści się muzeum wojskowe. Plac Hiszpański mieści na wschodniej stronie Parku Marii Luisy.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla – Plac Hiszpański

Zwiedzanie jest interesujące i wciągające i uważam że nigdy nie ma na tyle czasu aby zobaczyć wszystko, co człowiek odhaczy/zakreśli w przewodniku. Podczas moich pobytów w Sewilli zawsze panował niesamowity skwar i duchota. Ja ochłody szukałem nie tylko w barach ale i wsród zieleni. Oto 3 główne parki znajdujące się w centrum tuż przy wspomnianych powyżej atrakcjach turystycznych. Strudzonym polecam odpocząć w parkach i ogrodach:

Park Marii Luisy (Parque de María Luisa) – park, zbudowany na Wystawę Światową, która odbyła się właśnie w Sewilli w 1929 roku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla – Park Marii Luisy

Ogrody pałacu Alcazar – ogrody, umiejscowione z tyłu pałacu Alcazar. Były sadzone i projektowane równolegle do pałacu, w taki sposób, aby w każdym ich sektorze dominowały inne style i rośliny.

Ogrody Murillo (Jardines de Murillo) – ogrody, ciągnące się wzdłuż murów Alcazaru, niedaleko dzielnicy Santa Cruz. Budowa rozpoczęła się na początku XX wieku.

Będąc w Sewilli i nie udać się do dawnej dzielnicy żydowskiej, to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffel’a. Dlatego polecam popularną wśród turystów dzielnicę Santa Cruz. Ta dawna dzielnica żydowska pełna jest krętych i wąskich uliczek, małych eleganckich placyków, a także tradycyjnych andaluzyjskich domów, odgrodzonych od ulicy bramami z kutego żelaza. Dzielnica ta (usytuowana jest za murami sewilskiego Alcazaru (dokładniej mówiąc pomiędzy Alcazarem, Ogrodami Murillo oraz ulicami Santa Maria la Blanca, San Jose i Mateas Gago).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sewilla – dzielnica Santa Cruz

Dziś Santa Cruz odzyskała swój blask, wypełniona turystami którzy tłoczą się na eleganckich placach Plaza de Santa Cruz, Plaza de Doña Elvira czy też Plaza del Patio de Banderas albo przesiadują w tutejszych kawiarniach i tawernach, często odwiedzanych przez cygańskie zespoły muzyczne. Dawniej na Plaza de Santa Cruz stał się kościół Santa Cruz (od którego wywodzi się dzisiejsza nazwa dzielnicy). Budowla ta została wzniesiona w stylu mudejar, w miejscu danej synagogi, a później, w czasach napoleońskich, została zburzona. Parafię przeniesiono więc do obecnego kościoła Santa Cruz (hiszp. Iglesia de Santa Cruz), usytuowanego przy ul. Mateos Gago. Warto zaglądnąć do świątyni i zobaczyć tu „Ostatnią Wieczerzę” dzieła Bartolome Estebana Murillo – znanego hiszpańskiego malarza doby baroku. Podążając tropem Murillo warto również zajrzeć do domu – muzeum malarza, Casa de Murillo, usytuowanego przy Calle Santa Teresa, a utworzonego 1972 r.Booking.com

Z pewnością, każdy spacerując tymi wąskimi uliczkami i mijając tłoczne kawiarnie czy tawerny poczuje tętniące serce miasta i podąży za zmysłami aby zaspokoić głód, pragnienie, potrzebę rozmowy itp, itd… Rozmarzyłem się…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.