Kaszuby – zamek w Bytowie

bytow_1018-460-title

Wracając z pobytu w Darłówku, gdzie spędziłem leniwie wypoczynek nad Bałtykiem, postanowiłem przejechać przez środek Kaszub. Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza, w którym zamieszkują Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem regionalnym – etnolektem, określanym jako język kaszubski. Moim celem był zamek pokrzyżacki w Bytowie. Zwiedziłem już kilka zamków pokrzyżackich więc i ten chciałem odwiedzić.

Zamek pokrzyżacki w Bytowie jest z przełomu XIV i XV wieku (1398-1405). Został zbudowany na planie prostokąta. Posiada trzy baszty okrągłe: Młyńska, Różana i Polna oraz czworoboczną wieżę Prochową, zniszczoną w czasie wojen szwedzkich i odbudowano dopiero w okresie międzywojennym. Główny i najstarszy gotycki budynek, tak zwany Dom Zakonny, gdzie obecnie funkcjonuje muzeum, znajduje się w północno zachodniej części zamku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Bytowie

W Zamku Bytowskim poza stałymi miejscami, takimi jak Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, Restauracja i Hotel można także korzystać z imprez, które często odbywają się w zamku i na jego dziedzińcu. Dni miasta Bytowa, wymarsz wojsk na Grunwald, walki rycerskie, i wiele innych  atrakcji organizowanych przez miasto. Przy Zamku funkcjonuje również parking.

Zwiedzanie Zamku zacząłem od muzeum. Składa się ono z 3 części:

    • wystawy etnograficznej o nazwie “Kultura materialna Kaszubów Bytowskich” – czyli rzemiosła wiejskiego, gdzie możemy podziwiać sprzęt rzemiosła wiejskiego od koszy na ryby poprzez piły, siekiery czy też rzeczy, o których zastosowanie należy obowiązkowo poczytać opisy przy nich. Czasami trudno było zgadnąć, do czego były one używane.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza zamku

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrza zamku

  • wystawy o charakterze artystyczno-historycznym, gdzie możemy poznać historię tych ziem, pozostałości po elementy uzbrojenia, czy też pospacerować po korytarzach z czerwonej cegły,

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Krzyżak z Zamku z Bytowa

  • wystawy czasowe.

Wstęp do muzeum w poniedziałki jest bezpłatny, w pozostałe dni tygodnia muzeum, za wstęp trzeba uiścić kilka złotych. Niech dzieci pamiętają o legitymacjach. W sprzedaży są bilety ulgowe.

Hotel – nie planowałem nocy w Bytowie, ale z tego co wyczytałem do dyspozycji Gości jest 30 elegancko urządzonych pokoi, położonych na pierwszym, drugim oraz trzecim piętrze Zamku.
Część pokoi składa się z dwóch części – właściwej sypialni oraz antresoli, na której ustawione jest dodatkowe łóżko i inne elementy wyposażenia. Ceny pokoi dwuosobowych zaczynają się od 220 zł poza sezonem i 240 zł w sezonie do 350 zł za pokój 4 osobowy. W cenie pokoju jest śniadanie. Ceny trochę wygórowane, ale mamy możliwość spędzenia nocy w murach tak pięknie odrestaurowanego zamku. Oprócz pokoi w hotelu na parterze znajduje restauracja, oferująca polską kuchnię. W hotelu można też organizować konferencje i wesela.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Bytowie – dziedziniec

Poza zamkiem w Bytowie, kilka minut spacerkiem w kierunku rynku znajduje się ocalała wieża kościoła z XIV w. pod wezwaniem Św Katarzyny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok z Kościoła Św Katarzyny

W wieży znajduje się również malutkie muzeum poświęcone kościołowi i historii Bytowa. Vis-a-vis wieży znajduje się pomnik Jana Pawła II.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.