Kontemplacja w Guadalupe

bazylika_1018_460-title

Była niedziela. Po drodze do piramid w Teotihuacan touroperator zgodnie z planem zatrzymuje autobus w pobliżu Basilica de Nuestra Señora de Guadalupe. Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe – mieści się w północnej części miasta Meksyk. Touroperator Turibus zapewnił nam wystarczająco dużo czasu aby oprócz podziwiania tej przepięknej i olbrzymiej budowli, każdy z uczestników wycieczki mógł oddał się refleksji nad własnym życiem oraz pomodlić się w Bazylice.

Kiedy przepiękna świątynia z XVIII w. okazała się zbyt mała, by pomieścić tłumy (a przy tym zaczęła się wyraźnie przechylać i stopniowo zapadać – co widać na zdjęciu poniżej) , w pobliżu na dużym placu zbudowano nową Bazylikę.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe

Otwarta przestrzeń kolistego, duże wnętrza może pomieścić jednorazowo 10 000 osób. Dodatkowo specjalne zaprojektowane drzwi pozwalają uczestniczyć i podziwiać obraz pielgrzymom zgromadzonym na placu zdolnym pomieścić 100 000 osób. Niemal zawsze odprawiane jest tu jakieś nabożeństwo, a dodatkowo ludzie wchodzą i wychodzą podziwiając witraże, marmurowe schody, współczesne żyrandole i sufit z polerowanego drzewa.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze Bazyliki w Guadapule

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze Bazyliki w Guadapule

Powolny mechaniczny chodnik przewozi codziennie tysiące pątników, którzy oddać chcą cześć cudownemu wizerunkowi Matki Boskiej wiszącej wysoko na jednej ze ścian.

Matka Boża z Guadalupe – katolicki tytuł Marii z Nazaretu, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.

Od 1999 NMP z Guadalupe czczona jako Patronka obu Ameryk. Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe przypada 12 grudnia. (za Wikipedia)

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl /Obraz Matki Boskiej z Guadalupe

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Obraz Matki Boskiej z Guadalupe

Tuż przy bazylice widnieje pomnik papieża św Jana Pawła II – papieża Polaka, który kilkakrotnie odwiedzał tą bazylikę w swoich pielgrzymkach. (1990, 1993, 1999 r.).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pomnik Św Jana Pawła II

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pomnik Św Jana Pawła II – papieża Polaka

Przy Bazylice, w specjalnych pomieszczeniach można zapalić świeczkę w intencji, w której przyszliśmy do Bazyliki. Nie wygląda to tak spektakularnie jak w Fatimie w Portugalii, gdzie w ogień idą w wykonane ze steryny kończyny, narządy wewnętrzne, które pątnicy zakupują w intencji wyzdrowienia i rzucają je w ogień!

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Świece z intencją - Bazylika w Guadalupe

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Świece z intencją – Bazylika w Guadalupe

Ponad świątynią znajduje się Capilla de Pocito. Jest to mała kaplica na planie koła, mieszczącego studnię. Polecam się tam wspiąć aby podziwiać z góry świątynie i cały plac. Na dole mnóstwo straganów z dewocjonaliami, jedzeniem, zabawkami i losami loterii.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na Bazylikę

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na Bazylikę

Codziennie ciągną tu pielgrzymi, każdy z własną intencją. Bywa też tu przy każdym pobycie w Meksyku i Wojciech Cejrowski. Jak wspominał w odcinku w serii „Boso przez świat” – Meksyk – jest to obowiązkowe miejsce pielgrzymki dla każdego katolika.

Oto krótki film z wędrówki po tym świętym miejscu.

W Mexico City jest mnóstwo kościołów. Ja polecam odwiedzić jeszcze jedno miejsce – tym razem znajdujące się na głównym placu -Meksyku – Zocalo. Jest to Katedra Metropolitańska (Catedral Metropolitana). Stanowi ona swoisty leksykon meksykańskiej sztuki kolonialnej. Budowana była przez 300 lat. Zawiera w swej architekturze elementy renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Wnętrze – długie na 100 m i szerokie na 46 m podzielone jest na 5 naw.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra Metropolitalna przy Placu Zocalo

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Katedra Metropolitalna przy Placu Zocalo

Podwaliny pod tą budowlę zrobił Herman Cortes, który dotarł do Azteckiego Tenochtitlan w 1519 r i zburzył to miasto. Przy głównym wejściu do katedry znajduje się Altar del Perdon – Ołtarz Przebaczenia. Na końcu środkowej nawy widać wspaniały Altar de los Reyes – Ołtarz Królewski. Sąsiadująca z katedrą Sagrario Metropolitano – to bogato zdobiona kaplica Najświętszego Sakramentu.Booking.com

Polecam w tym miejscu w ciszy oddać się  kontemplacji i modlitwie z dala od zgiełku i tłumu tego wielkiego miasta.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.