Stary Sącz – miasto Klarysek

Opuszczając Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu zaplanowałem krótki pobyt w Starym Sączu aby zobaczyć jedno z najstarszych miast w Polsce.

Prywatne miasto duchowne Sądecz Stary, własność klasztoru klarysek w Starym Sączu, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie sądeckim województwa krakowskiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego. Tak jak wspomniałem jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym.

Miasteczko oferuje dużo atrakcji, ale jest ono nierozerwalnie związane z postacią Św. Kingi, która otrzymawszy w 1257 r. miasto od małżonka Bolesława Wstydliwego utworzyła tu w 1280 r. dla klasztory – klarysek (istniejący do dziś) i franciszkanów. w klasztorze klarysek ks. Kinga zmarła, została pochowana i kanonizowana na starosądeckich błoniach przez naszego papieża Jana Pawła II.

Co warto zobaczyć w tym mieście:
malowniczy rynek, gdzie można zostawić samochód. Serce miasta jest zabudowane domami z XVIII-XX stulecia. Najstarszy dom z XVII w. z charakterystycznym łamanym dachem (zwany Domem na Dołkach) mieści muzeum regionalne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Stary Sącz, Muzeum Regionalne


kościół klasztorny p.w. św. Trójcy. Wzniesiono go w końcu XIII wieku. Jest miejscem pochówku matki Kazimierza Wielkiego Jadwigi i św. Kingi (tutaj znajdują się jej relikwie). Świątynia została przebudowana w XVII w. We wnętrzu znajdują się wspaniałe barokowe ołtarze (1696 – 99), blisko 7-metrowej wysokości barokowa ambona (1671 r.) w kształcie drzewa Jessego (obrazującego genealogię NMP i Chrystusa) oraz polichromie przedstawiające życie fundatorki. Kościół i kompleks klasztorny otoczony jest okazałym murem obronnym wzmocnionym okrągłą basztą.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wejście do Klasztoru Klarysek
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Główny ołtarz w kościele klasztornym


Brama Seklerska i Ołtarz Papieski – obiekty związane z uroczystościami kanonizacyjnymi św. Kingi

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Brama Seklerska


kościół parafialny p.w. św. Elżbiety (XIV w., przebudowany w XVII w.)

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / kościół parafialny
Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Główny ołtarz w kościele p.w. św. Elżbiety


kapliczka św. Kingi ze źródełkiem z wodą o leczniczych właściwościach. Nie sposób do niej nie trafić. Idziemy wzdłuż murów klasztoru w kierunku baszty i potem strzałka prowadzi nas bezpośrednio do źródełka.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kapliczka Św. Kingi ze źródełkiem


– dla spragnionych wody – cieszące się dużą popularnością Park Wodny – Kąpielisko Stawy
Platforma Widokowa na Woli Kroguleckiej.

Wizyta w miasteczku była krótka, ale czas płynął wolno i leniwie jak w małych miasteczkach. Na rynku – bazar z owocami i warzywami, gdzie można się zaopatrzyć w świeże owoce aby ugasić pragnienie. Dodatkowo na rynku znajduje się restauracja (po schodkach wchodzimy na pierwsze piętro – wraz z tarasem gdzie mamy widok na cały rynek miejski.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / plan miasta Stary Sącz

Po powrocie na parking udałem się w dalszą drogę – kierunek Krościenko i ukochane góry – Pieniny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.