Wąwóz Homole – atrakcje Pienin

Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Wspominałem o nim w swoim ostatnim wpisie – o okolicach Zalewu Czorsztyńskiego.

Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie.

Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów. Ale nie tylko. Upatrzyły go również młode pary, które w słoneczne i letnie miesiące odwiedzają te urocze okolice, aby to przepiękne otoczenie stanowiło tło do ich kolekcji zdjęć ślubnych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Fotografia ślubna w plenerze

Nie sposób nie zauważyć także wysokich kolorowych ścian sięgających 120 metrów, zbudowanych z białego i czerwonego wapienia krynoidowego oraz fantazyjnego kształtu samych turni. W wąwozie obserwować możemy także bardzo bogatą florę porostów. Swoje schronienie znajduje tutaj także wiele zwierząt. W tym m.in. puchacz, sokolik pustułka czy jaszczur plamisty. Wąwóz Homole zawiera liczne osobliwości zarówno przyrody żywej jak i nieożywionej. Nic więc dziwnego, że obszar ten został objęty ochroną.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wąwóz Homole – potok Kamionka

Z porad praktycznych – zalecam wędrówkę przez wąwóz w suche dni. Tuż po opadach spacer po wąwozie jest trochę uciążliwy – w związku z mokrym podłożem. Łatwo przewrócić się chyba, że mamy odpowiednie obuwie. Nieważne w jakie dni – odradzam japonki czy inne klapki… Szkoda sobie zwichnąć kostkę.Część szlaku prowadzi ścieżką poprzez potok Kamionka. Małe mostki czy leżące poprzek konary drzew – stanowią wyzwanie dla młodych wędrowców.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wejście do wąwozu

Gdy idziecie do wąwozu z małymi dziećmi, szczególnie w upalne lato, proszę weźcie pod uwagę, że dzieci się szybko odwodniają. Kilkakrotnie widziałem rodziców z bobasami, którzy w upalne lato w samo południe podjeżdżali na parking w Jaworkach i szykowali się na podbój wąwozu. Oczywiście w samym wąwozie jest chłodno i przyjemnie. Lecz jeśli chcecie przejść przez cały szlak turystyczny, to przy słonecznej pogodzie na górze latem jest upalnie i duszno… Dla mnie byłoby trudno, jako takiemu bobasowi zmagać się z takimi wyzwaniami… Bez czapeczki i mnóstwa płynów 😀… Pamiętajcie o tym!

Przez wąwóz Homole biegnie zielony szlak turystyczny , którego trasa wygląda następująco: Wąwóz Homole – Dubantowska Dolina –  Rówieńki  –  Polana pod Wysoką –  Wysokie Skałki. W sezonie za wejście na  teren wąwozu pobierane są opłaty w wysokości 1,50 pln od osoby.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Potok Kamionka

Wąwóz nie jest trudny do przejścia. Przez potok Kamionka są przerzucone metalowe kładki i przy trudniejszych podejściach pod górę metalowe schody. W Dubantowskiej Dolinie znajduje się kilka stołów i ław, przy których można odpocząć. W weekendy oraz w sezonie turystycznym miejsce jest zatłoczone i niestety często zaśmiecone. Ale polecam zrobić sobie w tym miejscu krótki postój. Po wspięciu na szczyt idąc szlakiem docieramy do bacówki a także i gospody gdzie można się posilić, ugasić pragnienie zimnym piwem. Dla dzieci są lody i oczywiście placyk zabaw. Potem czeka nas tylko zejście w dół po żwirowej drodze. Tak docieramy z powrotem do Jaworek.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Bacówka z oscypkami i nie tylko

Z praktycznych informacji. Tuż przed wejściem do Wąwozu Homole w Jaworkach znajduje się duży parking, gdzie spokojnie możemy pozostawić nasz samochód. Parking jak się nie mylę jest płatny. Dodatkowo z Szczawnicy są busiki, które mogą dowieść nas do tego miejsca. Jadąc do wąwozu – szczególnie z rana – należy być gotowym na przymusowy postój. Mnie ostatnio zatrzymały owce prowadzące przez bacę….

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl /Owce na drodze do Wąwozu Homole

Samochód otoczony owcami – stojący pośrodku drogi…. Trzeba trochę cierpliwości… Ale przecież jesteśmy na urlopie….

Pieniny, przepiękna przyroda w wąwozie Homole, oscypki, czysta woda pienińska, Zalew Czorsztyński – to ta część Polski, do której wracam, jak tylko mogę. Polecam każdemu 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.