Co skrywa Kamienna Góra?

Karpacz zimą – to nie tylko narty w Karkonoszach. Za każdym razem jak wracam w te okolice staram się poznawać historię okolic Dolnego Śląska. Dziś moje wędrówki zaprowadziły mnie do Kamiennej Góry.

Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi  kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu  podziemnych  obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i  broń. 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Hans pilnujący wejścia do podziemi.


„Projekt Arado – Zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, to jedno, jak twierdzą pomysłodawcy, z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce.  
Co kryją podziemia? Ulotka opisywała to następująco : unikalne w skali Europy eksponaty – części pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. Tajemnicze konstrukcje i wiele więcej. Oferta zamieszczona na stronie internetowej skusiła mnie. Tak więc udałem się w to tajemnicze miejsce.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Szpital polowy w podziemiach


W czasie II wojny światowej Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego – w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.  Oto krótka charakterystyka tych 2 maszyn:

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Projekt Arado 555 – z deski kreślarskiej

Arado Ar 234 – niemiecki samolot bombowo-rozpoznawczy o napędzie odrzutowym, produkcji zakładów Arado Flugzeugwerke GmbH, używany przez Luftwaffe w latach 1944-1945. Pierwszy na świecie bombowiec z silnikami odrzutowymi. Jedna z ciekawszych, nowatorskich, a nawet pionierskich pod wieloma względami konstrukcji lotniczych okresu II wojny światowej.
Arado Ar E.555 – seria projektów maszyn typu latające skrzydło, z racji przeznaczenia określanych zbiorczym terminem Amerika-Bomber. Samoloty miały być zdolne do bombardowania celów strategicznych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta Arado 555

Kompleks zlokalizowany jest w centrum Kamiennej Góry, przy ulicy Lubawskiej 1a. Do kompleksu i parkingów (od 20 do 200 metrów od kompleksu)  prowadzą z każdej strony miasta specjalne drogowskazy.
Zwiedzanie kompleksu trwa około 50 minut. 
Wejście do podziemi tylko z przewodnikiem – usługa ta jest wliczona w cenę biletu.
Ze względu na niską temperaturę (ok. 7°C przez cały rok) i wysoką wilgotność powietrza wewnątrz obiektu zalecane jest zabranie ciepłej odzieży.
Trasa jest dostosowywana do wieku uczestników.   

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zalana sztolnia

Cennik – bilet normalny : 25 złotych , bilet ulgowy 20 złotych
Godziny otwarcia w sezonie zimowym od 10:00 -17:00, a w sezonie letnim (IV- XI) od 10:00 -18:00 Szczegóły – dot zniżek i innych zapytań proszę sprawdzać też na stronie projektarado.pl

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Jeden z podziemnych korytarzy wypełniony bronią.

Spytacie jak wrażenia? Cóż … Byłem mile zaskoczony. Narracja przewodnika Piotra (szacun 😀) wprowadziła nas w czas II wojny światowej, a dokładnie do 1944 r. Korytarze sztolni oświetlone tylko punktowo wypełniała poza tym nieprzenikniona ciemność. Nadawało to aurę tajemniczości. Eksponaty porozmieszczane w różnych miejscach sztolni wraz z barwną historią opowiedzianą przez przewodnika – pokazywały, że projekt Arado – to przemyślana trasa turystyczna dostarczająca nie tylko walorów wizualnych, ale także naszpikowana faktami historycznymi przygoda intelektualna.

Podsumowując – ciekawe miejsce, które gorąco polecam odwiedzić nie tylko pasjonatom II wojny światowej. Cóż jeszcze mogą skrywać okolice Kamiennej Góry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.