Krzywy Las w Gryfinie

Wracając ze Szczecina zaciekawiła mnie przyrodnicza osobliwość. „Krzywy Las”. Zboczyłem trochę z zaplanowanej trasy i udałem się do Nowego Czarnowa, cztery kilometry od Gryfina, nieopodal Elektrowni „Dolna Odra”.

Krzywy Las jest to skupisko około 100 zdeformowanych sosen rosnących na obszarze około 0,30 ha. Posadzono je najprawdopodobniej w 1934 roku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Krzywy Las

Tuż nad ziemią pień zamiast rosnąć pionowo – skręca pod kątem 90 stopni i wygina się szerokim łukiem ku górze. Wszystkie pnie wygięte są w kierunku północnym. Widok, jaki tworzą te drzewa jest niesamowity.

Myślałem, że będę jedyny, który przyjechał zobaczyć to miejsce – ale rozczarowałem się 😔. Kilkanaście samochodów na parkingu przed blokiem. Obok strzałka – do Krzywego Lasu. Kilka minut i tam byłem. Tablica informacyjna i mnóstwo osób. Aby zrobić zdjęcie musiałem trochę poczekać.

Dookoła tego miejsca rosną proste sosny, wygląda więc na to, że ktoś kiedyś musiał się przyczynić do pokrzywienia drzew. Czy deformacja sosen była zamierzona? Taki charakter krzywizn pni sosny pospolitej jest bardzo rzadko spotykany. Widać na nich wyraźnie, że powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń.

Poziome pałąkowate wygięcia mają długość od jednego do trzech metrów. Nad łukiem pnie pną się już pionowo do góry. Sosny pomimo swojego wieku są stosunkowo niskie, nie ma wśród nich takiej, której wysokość przekroczyłaby 15 metrów. Oglądając pnie drzew można zauważyć, że na początku zgięcia znajdują się stare sęki, a więc młode drzewka prawdopodobnie były nacinane przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich. Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. Jednak istnieje wiele hipotez próbujących wytłumaczyć to niezwykłe zjawisko.

Najbardziej znaną teorią jest, że drzewa zostały tak ukształtowane w wyniku celowej działalności ludzi, którzy uprawiali je specjalnie na tzw. krzywulce do celów stolarskich lub szkutniczych, takich jak budowa mebli, łodzi, sań itp. Jaka jest prawda – nikt nie może tego wytłumaczyć.

Ciekawe miejsce. Może ktoś wreszcie odkryje rąbka tajemnicy i poda prawdziwy powód dlaczego te sosny tak właśnie urosły?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.