Zamek Topacz i Muzeum Motoryzacji

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Topacz

Zamek Topacz położony jest jedynie 20 minut od centrum Wrocławia i międzynarodowego lotniska Copernicus, 2 km od autostrady A4 i obwodnicy miasta, w miejscowości Ślęza. Zamek Topacz Resort & ART SPA to wyjątkowe miejsce z historią oraz nutką nowoczesności w tle. Dojazd jest dobrze oznakowany, na terenie zamku mieści się przestronny parking dla gości hotelowych i nie tylko.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Rolls Royce 20/25

Zamek ma burzliwą historię. Pierwsze zapiski datują go na XIV w. Wieża zamku ma historię powiązaną z Templariuszami. W czasie II wojny światowej zamek nie uległ zniszczeniu. W PRL mieścił tutaj się zakład wychowawczy. Rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich został wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych Gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach,2 restauracje, 5 sale konferencyjnych, Muzeum Motoryzacji, 50 ha park i wiele dodatkowych atrakcji dla Gości indywidualnych, biznesowych, rodzin oraz grup.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Lincoln Continental

Muzeum Motoryzacji mieści się na terenie Zamku w jednym z jego piętrowych budynków. Wstęp płatny. Wchodząc do tego muzeum należy przygotować się do wyjątkowej podróży do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Machiną czasu zostałem przeniesiony o pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Podczas oglądania mnóstwa pojazdów poznałem także klimat powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze Lincolna

W muzeum zaprezentowano ponad 100 pojazdów polskiej produkcji, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley. Niestety nie można usiąść za kierownicą prezentowanych samochodów, a szkoda ?. Na pocieszenie lecz fotkę z każdym z nich można sobie zrobić – nie ma ograniczeń. Prezentowana kolekcja powaliła mnie dosłownie na kolana.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Fort T

Tyle niesamowitych aut – znanych z różnych filmów i zdjęć można było obejrzeć w jednym miejscu. Niesamowite miejsce dla każdego fana automobili. Muzeum należy koniecznie wpisać na listę – do zobaczenia! Naprawdę nie zawiedziecie się.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Syrena – model sportowy

Na zdjęciach pokazałem tylko kilka modeli aut ale kolekcja zaprezentowana w muzeum jest naprawdę niesamowita. Powyższy pomarańczowy model sportowej Syreny – wygląda bosko. Szkoda, że nie udało się do wprowadzić do seryjnej produkcji ?. Wyobrażam sobie słynnego inżyniera Karwowskiego, który pędzi na budowę Dworca Centralnego tym właśnie modelem auta, a nie Fiatem 126P.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Topacz

Restauracja Brasserie w Zamku Topacz powstała z myślą o tych wszystkich, którzy chcą zjeść szybki lunch lub niezobowiązującą kolację w swobodnym otoczeniu. Tak brzmi motto tej restauracji. Brasserie to typ francuskiego lokalu, w którym panuje nieco luźniejsza, kawiarniana atmosfera. Przyjazny, rodzinny klimat, szybka obsługa i różnorodne menu to główne wyróżniki tego miejsca. Pogoda tego dnia była naprawdę piękna – słońce, 30 stopni w cieniu – a mnie ściągnął zapach pieczonej karkóweczki. Okazało się, że tuż za zamkiem w 50h parku w sezonie letnim działa bar na świeżym powietrzu, gdzie na leżaczkach i pod parasolami można skosztować wybornych grillowanych mięsiw i ugasić pragnienie słodzonym do idealnej temperatury napojem chmielowym? Po prostu rozkosz. Czego można chcieć więcej?

Podsumowując – ciekawe miejsce – zdala od utartego szlaku. Można odpocząć, zrelaksować się. Dobrze zjeść i zobaczyć naprawdę interesujące modele aut. Zapraszam !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.