Muzeum kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zlokalizowane jest na terenie najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje teren ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Na 3 km torów zgromadzone zostało ponad 150 zabytkowych pojazdów kolejowych – lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Stoi na stacji lokomotywa… Jaworzyna Śląska

Dojazd pociągiem : Na stacji kolejowej w Jaworzynie Śląskiej zatrzymują się wszystkie pociągi osobowe jadące z Wrocławia w kierunku Wałbrzycha, Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Świdnicy, Dzierżoniowa oraz Bielawy. Przejazdy realizują wszyscy najwięksi przewoźnicy kolejowi.

Dojazd samochodem : Jaworzyna Śląska leży w bezpośrednim sąsiedztwie największych miast na Dolnym Śląsku – Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy i Legnicy. Najwygodniejszy dojazd zapewnia autostrada A4 i drogi krajowe DK5 oraz DK35.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze muzeum

Zwiedzanie – poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 16:00. W sezonie od maja do września w godzinach 10:00 – 18:00. Cennik zaczyna się od 22 zł – bilet ulgowy, 29 zł – bilet normalny. Są bilety rodzinne, grupowe, roczne. Na zwiedzanie należy przeznaczyć z 2 godziny. Bilety proszę kupować przez internet lub na miejscu. Przy muzeum znajduje się bezpłatny parking.

Intencją Muzeum jest opowiedzenie historii kolei, jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach naszej cywilizacji, w oparciu o lokalny, dobrze udokumentowany kontekst w zrekonstruowanych wnętrzach stanowiących autentyczne i atrakcyjne tło dla głównej narracji. Zawartość ekspozycji stanowią w dużej mierze nie prezentowane wcześniej eksponaty ze zbiorów Muzeum Kolejnictwa na Śląsku i pozostałych oddziałów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Dużej liczbie różnorodnych rodzajowo zabytków towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny — tekstowy, mapowy oraz ikonograficzny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pracownia ODRA


W częściowo chronologicznym układzie wyodrębniono 6 tematycznych przestrzeni ekspozycyjnych:
– Naczelnik 1930 (historia kolei w Jaworzynie Śląskiej 1843 – 1945),
– Naczelnik 1970 (historia kolei w Jaworzynie 1945 – 1990),
– Pracownia ODRA (prezentująca jedyną na Dolnym Śląsku polską cyfrową maszynę obliczeniową ODRA 1305),
– Kolejowa Kasa,

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pokój naczelnika stacji rok 1930.

– Kolejowa Medycyna Pracy,
– Zabytkowe makiety kolejowe,
– Warsztat kolejowy. (Najważniejsze działania obejmowały uruchomienie zespołu zabytkowych obrabiarek – tokarek kołowych, wiertarek, pras czy frezarek. Część maszyn napędzana jest za pomocą transmisji pasowej, napędu grupowego szeroko stosowanego w warsztatach i fabrykach w XIX i na początku XX wieku. )

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Pokój naczelnika stacji – rok 1970!

Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych. Oprowadzają prawdziwi pasjonaci kolei. Mnóstwo się od nich dowiedziałem o historii kolei w Polsce. Każda lokomotywa stojąca w tym muzeum ma swoją historię, każdy eksponat jest wyremontowany, elementy odtworzone w warsztacie kolejowym wewnątrz muzeum.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Warsztat kolejowy – tokarka

Kto lubi poznawać historię kolei to jest odpowiednie miejsce. Ja ze swojej strony zapraszam do odwiedzenia tego miejsca udając się w Sudety. Naprawdę warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.