Nidzica – zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki w Nidzicy, który znajdował się na granicy państwa krzyżackiego i Polski był pierwszym punktem mojego planu zwiedzania na długi weekend. Jego budowę rozpoczęto około 1370 r. , a w 1409 roku rezydował już w nim krzyżacki prokurator Można powiedzieć, że budowa została ukończona tuż przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 r.


W dniu 12 lipca 1410 roku w drodze z armią w głąb Państwa Krzyżackiego nieobroniony zamek został zajęty przez wojska polskie. Podczas wojny głodowej w 1414 roku zamek obległo polskie rycerstwo i 6 lipca zdobyło po ośmiu dniach oblężenia. W 1454 roku zamek zajął propolski Związek Pruski.i w lutym 1455 roku przekazał czeskim wojskom zaciężnym pod wodzą Jana Koldy z Žampachu, którzy odparli 28 kwietnia najazd wojsk krzyżackich. W 1517 roku rozbudowano i umocniono przedzamcze. W 1784 roku spłonęło przedzamcze. W 1812 roku zamek zdewastowały wojska francuskie. W latach 1828-1830 zamek przebudowano na sąd i więzienie. W zimie 1945 roku wojska radzieckie zbombardowały zamek, który do odbudowy w latach 1961-1965 pozostawał ruiną. Obecnie w zamku znajduje się Nidzicki Ośrodek Kultury.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – baszty zamkowe

Tak jak już wspomniałem moim planem na weekend było odwiedzenie kilku miejsc związanych z zakonem krzyżackim jak i polskim kanonikiem i astronomem Mikołajem Kopernikiem. Moja trasa obejmowała odwiedzenie 4 zamków: w Nidzicy, Ostródzie, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Plan może nie ambitny, ale pogoda miała być zmienna i martwiłem się, że deszcze pokrzyżują mi plany. Nie zważając na prognozy udałem się trasą nr 7 na Warmię i Mazury.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamki Krzyżackie na Warmii i Mazurach

Jako pierwszy zwiedziłem zamek w Nidzicy. Proszę nie mylić z Niedzicą – gdzie nota bene też znajduje się zamek – ale to zupełnie inna część Polski. Dla zainteresowanych poznaniem historii Niedzicy zapraszam do mojego wpisu – link tutaj.

Kilka informacji praktycznych o Zamku w Nidzicy. Nie jest to typowe muzeum. W jego murach prężnie działa Nidzicki Ośrodek Kultury. W zamku do zwiedzania mamy tylko kilka sal pod nadzorem przewodnika.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – dziedziniec zamku

Ceny biletów dla osób indywidualnych to:
Normalny – 8 pln
Ulgowy – 6 pln

Zamek udostępniony jest do zwiedzania w następujących godzinach:

  • od X do IV w godzinach 9:00 do 16:00
  • od V do IX w godzinach 9:00 do 17:00

Zwiedzanie trwa zwyczajowo około 50 min.

Wokół zamku jest duży i przestronny parking dla aut i autobusów (bezpłatny).

Przewodnik, który oprowadzał mnie po zamku przekazał bardzo dużo ciekawych i interesujących informacji i faktów z historii zamku jak i okolic. Serdecznie dzięki za tak obszerną lekcję historii ziem Warmii i Mazur.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – sala rycerska

Zwyczajowo przewodnik rozpoczyna zwiedzanie co godzinę. Jakkolwiek indywidualni turyści mogą dołączyć do zwiedzania podczas grup zorganizowanych. Mnie również to się udało i dołączyłem do grupy zorganizowanej. Dzięki temu nie musiałem czekać do pełnej godziny.

Zwiedzałem następujące sale :

Sala Rycerska – to dawna kancelaria wójta, kaplica i refektarz. Znajduje się tam piękne XV wieczne polichromie oraz gotyckie sklepienie. Sala na jest wykorzystywana w chwili obecnej przez ośrodek kultury.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – reflektarz

Sala Widowiskowa – to dawny krzyżacki spichlerz z pięknym starym obelkowaniem drewnianym i gankami wartowniczymi oraz z panoramą na miasto, zamek i okolicę. Na chwilę obecną znajduje się tutaj „Galeria pod Belką”, gdzie wystawiane są obrazy Nidzickiego Ośrodka Kultury. Z okien rozpościera się widok na całe miasto.

Ekspozycja historyczna – czyli kilka sal muzealnych w zamkowym przyziemiu. W salach przedstawione są eksponaty ukazujące historię Prusów, zamku i miasta. Kolejna sala zwana zbrojownią, przedstawia kopie uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem. Ostatnia sala poświęcona jest etnografii – prezentująca wyposażenie mazurskich chałup i sprzętu domowego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – ekspozycja stała – sala tortur

Ciekawostka – zamek mieści się na naturalnym wzniesieniu (17m nad poziomem otoczenia). Otoczony był bagnami. Miasto powstało u podnóża zamku – czyli jest zbudowane na bagnach. Aby domy się utrzymywały na powierzchni wykorzystano naczynia gliniane, do wykonania warstwy izolacji pod posadzką piwnicy budynku które denkami do góry stanowiły naturalne podłoże budowlane.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Nidzica – naczynia gliniane jako izolacja.

Na krużgankach zamku przedstawione są fotografie zarówno miasta jak i zamku sprzed 2 wojny światowej.

Po zwiedzeniu zamku udałem się do kolejnego punktu na mojej trasie – czyli udałem się do Ostródy – bramy Warmii i Mazur.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.