Ostróda – zamek komturski

Po opuszczeniu Nidzicy – pojechałem do Ostródy – przez wielu uważaną jako bramę do Warmii i Mazu. Ostróda przywitała mnie ulewą. Niestety przewidywania pogodynek zaczęły się sprawdzać. Cóż. Dam radę. Ulewę przeczekałem w hotelu w pobliżu zamku.

Udałem się do przepięknie położonego tuż przy jeziorze Drwęckim Willa Port Art & Spa – aby połączyć przyjemne z pożytecznym – zjeść lunch w Trattorii LA RIVA i przeczekać ulewę. Choć była to tematycznie włoska restauracja – tak więc królowała pizza czy pasta, w menu były również dostępne dania rybne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Hotel Willa Port Art & Spa

Mnie zasmakował smażony sandacz podawany na gotowanych warzywach z dodatkiem szyjek rakowych. To był naprawdę dobry wybór. Na deser tiramisu i mnie jak i pogodzie na zewnątrz poprawił się humor. Pełny brzuch i słońce sprawiło, że udałem się na krótki spacer wokół jeziora. Popołudniowe słońce, które wyjrzało po ulewie pokazało piękno Ostródy. Jezioro wyglądało niesamowicie. Wodniacy powrócili na swoje deski, oddając się rozkoszy ślizgania się po falach, a ja rozprostowałem nogi spacerując wzdłuż brzegu. Potem udałem się na zamek. Zbliżała się 15.00. Zamek można zwiedzać do 16.00. Na zwiedzanie nie potrzeba dużo czasu. 30 min powinno wystarczyć.Booking.com

Teraz krótko o historii zamku i miasta:

Pierwsza warownia prokuratorska położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęcego istniała zapewne w początku XIV wieku na wschód od dzisiejszego zamku. Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z około 1300 roku. Była to prawdopodobnie budowla o konstrukcji drewniano-ziemnej i podlegała administracyjnie komturowi dzierzgońskiemu.Nową budowlę obronną wzniesiono w latach 1350–1370, a więc za rządów komtura ostródzkiego Güntera von Hohensteina, który jest znany jako inspirator budowy zamku w Olsztynku i w Świeciu. Przygotowując się do nowej wojny z Polską, zamek odbudowano w latach 1407–1410 na planie zbliżonym do obecnego, z tym że lepiej go umocniono, otoczono murem i fosą. Fosa była wypełniona wodą. Zasypano ją dopiero w XVIII wieku. Do zamku wjeżdżało się od strony zachodniej przez zwodzony most znajdujący się ponad fosą, następnie przez podwójną bramę wjazdową ostro sklepioną z bloków granitowych. Podzamcze pełniło funkcję ośrodka rzemieślniczo-usługowego, z browarem, młynem, kuźnią. Od strony wschodniej znajdowały się stajnie, szopy i spichlerze. W końcu XIV wieku zamku broniła artyleria.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Makieta zamku w Ostródzie

Cennik zwiedzania:

  • Bilet normalny – 4 pln
  • Bilet ulgowy – 3 pln

Zwiedzanie obejmuje 2 sale – ekspozycja stała i wystawy czasowe.

Podstawowym elementem ekspozycji stałej „Z dziejów Ostródy i okolic” są zabytki archeologiczne związane z przeszłością ziemi ostródzkiej, od epoki kamienia do czasów nam współczesnych. Najliczniejsza jest tu kolekcja ceramiki i broni pochodzących z okresu średniowiecza. Jednym z ciekawszych elementów wystawy stałej jest skarb 93 denarów rzymskich z I-II w., odnaleziony w okolicach Zalewa.  Obok tego prezentowane są tu obiekty z epoki nowożytnej odnalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie zniszczonego pod koniec II wojny światowej ratusza. Dużą grupę ekspozycyjną stanowią również przedmioty użytku codziennego z XIX i XX wieku, wśród nich znajdują się bogato zdobione skrzynie posagowe, narzędzia rolnicze i gospodarcze.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl /Kolekcja monet w muzeum

Ciekawostka związana z Ostródą.

Od 21 lutego do 31 marca 1807 roku na zamku rezydował Napoleon Bonaparte, toczący w tym czasie kampanię pruską pierwszej wojny polskiej. Zajmował pokój na pierwszym piętrze północnego skrzydła. Stąd dowodził wojskiem i administrował cesarstwem

Wystawa czasowa : „Bursztyn bałtycki i żywice kopalne”. 
Wystawa Bursztyn Bałtycki i żywice kopalne przygotowana przez Dział Bursztynu PAN Muzeum Ziemi w Warszawie na podstawie scenariusza profesor Barbary Kosmowskiej-Ceranowic. Właściwej wystawie towarzyszy wybór plakatów związanych z tematem (wystawa „Bursztyn na plakacie”).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Bursztyn w Zamku Ostróda

Sale te znajdują się na parterze. Piętra są wykorzystywane przez ośrodek kultury – tak więc nie można ich zwiedzać. No cóż.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Widok na jezioro Drwęckie

Po zwiedzeniu zamku w Ostródzie, zgodnie ze wcześniejszym planem udałem się w drogę do Olsztyna, gdzie zaplanowałem nocleg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.