Zamki w Pieninach

20130809_zamek_czorsztyn

Pieniny to jeden z moich ulubionych miejsc w Polsce, nieważne czy latem czy zimą. Pieniny przyciągają mnie krajobrazami, atrakcjami i dużą bazą turystyczną. W lecie możemy zdobywać szczyty Pienin – np. Trzy Korony, czy przejść się wzdłuż przepięknego wąwozu Homole, a następnego dnia popływać w Zalewie Czorsztyńskim. Można też udać się rowerem do  Czerwonego Klasztoru na Słowacji. Zimą obowiązkowo narty, sanki, deska czy to w Szczawnicy (Polanica), czy w Kluszkowcach (Góra Wdżar). Dla spragnionych innych wrażeń, krótka podróż do Białki Tatrzańskiej czy nawet Zakopanego.

Dziś ponownie odwiedziłem okolice Zalewu Czorsztyńskiego. Znajdują się tam dwa niesamowite zamki, położone na przeciwległych brzegach sztucznego zalewu.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zalew Czorsztynski - widok z Góry Wdżar

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zalew Czorsztynski – widok z Góry Wdżar

Przestawiam Zamek Czorsztyn i Zamek w Niedzicy.

  • Zamek w Czorsztynie

Do naszych czasów przetrwały tylko ruiny tej starej warowni. Zamek ten został zbudowany około 1350 roku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, którego podstawowym zadaniem było dbanie o bezpieczeństwo granic. W następnych wiekach był ośrodkiem władzy królewskiej i siedzibą dożywotnio mianowanych starostów. około 1795 roku spłonął od uderzenia pioruna. Potem pozostał tylko ruiną. W 1992 roku Pieniński Park Narodowy przystąpił do remontu konserwatorskiego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ruiny Zamku w Czorsztynie

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Ruiny Zamku w Czorsztynie

Zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie jest indywidualne, bez przewodnika. Zamek jest otwarty dla zwiedzających: od 01.05 do 30.09; w godzinach 9:00 – 18:00 oraz od 01.10 do 30.04; w godzinach 10:00 – 15:00. Cennik: 5 zł / os. bilet zwykły, 2,5 zł / os. bilet ulgowowy (m.in. uczniowie szkół, emeryci i renciści, żołnierze, osoby niepełnosprawne), dzieci do lat 7 – wolne od opłat. Zamkiem opiekuje się Pieniński Park Narodowy.

Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego. Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych, XVI-wieczną klatką schodową turyści przechodzą na zamek górny. Otwiera się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie, zamknięte wałem zapory. Na prawo od zapory bieleje zamek Niedzicki i osiedle Niedzica-Zamek. Horyzont zamykają Pieniny Spiskie i Tatry. Z tarasu schodzi się do wyporządkowanych i częściowo zrekonstruowanych pomieszczeń piwnicznych. Urządzono tu ekspozycję muzealną (plansze omawiają historię Czorsztyna i zapory) oraz stylową kawiarnię. Po zwiedzaniu tego zamku polecam rejs po zalewie Czorsztyńskim.

Rejsy statkiem „Biała Dama” od zamku w Czorsztynie do Zamku w Niedzicy trwa około pół godziny. Ceny w jedną stronę: dorośli 4 zł, ulgowe 3 zł (od 3 do 16 lat). Udajemy się nim na drugi brzeg zalewu do Zamku w Niedzicy.

Oto krótki film z mojej pierwszej wędrówki po Zamku w Czorsztynie.

  • Zamek w Niedzicy

W latach 1320-1330 landgrafowie spiscy z rodu Berzevicsych zbudowali  zamek zwany Dunajecz, mający strzec traktu handlowego łączącego Węgry z Polską. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskie „kipu” – rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Dzisiaj Zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowe, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Niedzicy

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Niedzicy

Do zamku prowadzi „aleja”. Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI – XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez kolejną bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale o głębokości ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Niedzicy

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Niedzicy

Po zwiedzeniu zamku, możemy udać się spacerkiem w kierunku zapory na jeziorze Czorsztyńskim.

Historię budowy wielkiej zapory na Dunajcu przedstawię wkrótce w oddzielnym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.