Zamek Krzyżtopór

W pobliżu Sandomierza – w okolicach wsi Iwaniska znajdują się ruiny przepięknego zamku. Został on wzniesiony na polecenie wojewody Sandomierskiego – Krzysztofa Ossolińskiego w XVII wieku w wiosce Ujazd. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu. Niestety po zamku pozostały ruiny – ale warto poświęcić chwilę aby je zobaczyć!

Ów pałac – forteca miał stanowić o sile i zamożności rodu. Ale skąd ta nazwa – Krzyżtopór? Po obu stronach zamkowej bramy osadzono marmurowe płaskorzeźby: krzyż jako wyznanie wiary i topór – herbowy klejnot koronny Ossolińskich. Budowę rezydencji ukończono w 1644 roku. Pałac zbudowano na pięciobocznym założeniu obronnym typu nowo-włoskiego. Forteca mieściła budynki pałacowe i ogród.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek w Ujeździe

Skomplikowany układ przestrzenny i dekoracja nawiązywały do podziału czasu!. Nie do końca prawdziwa jest opowieść o wpisanej w mury symbolice : 4 wieże oznaczały 4 pory roku, 12 sal – 12 miesięcy, 52 komnaty – 52 tygodnie roku, 365 okien – 365 dni w roku, ale w niczym nie umniejsza to wspaniałości zamku. Ossolińscy szczycili się rezydencją zaledwie kilkanaście lat. W 1655 roku zajęli ją Szwedzi, by w 1657 r puścić z dymem. Później już nikt nie był w stanie dźwignąć jej z ruiny (w części była zamieszkana tylko do 1770 roku).

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Główna brama wejściowa na Zamek Krzyżtopór

Informacje praktyczne:

  • Ceny biletów wstępu waha się od 5 do 10 pln. Płatność tylko gotówką.
  • Czas zwiedzania – około 1 godziny.
  • Dokładna lokalizacja – 15 km na południowy zachód od Opatowa. Stoi tuż przy drodze nr 758 łączącej Iwaniska z Klimontowem. Po drodze jest kilka drogowskazów, tak więc bez problemu można trafić.
  • Przy zamku znajduje się bezpłatny parking.

Co zwiedzamy – na zamku znajdują się tablice informacyjne, które przeprowadzą Was przed główne odrestaurowane części zamku m.in.  stajnie, komnaty (2 kondygnacja), skrzydła gospodarcze czy piwnice. Obowiązkowo polecam zobaczyć sklepienie wieży oktogonalnej.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Odrestaurowane sklepienie dawnych stajni

Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek związanych z zamkiem Krzyżtopór (źródło – www.zamkipolskie.com)

Sala jadalna na górnej kondygnacji pałacu miała podobno strop wykonany ze…szkła w taki sposób, że wydawało się, iż jest to wielkie akwarium z rybkami w środku.

 

W przyziemiu północnej wieży wypływa źródełko, z którego zaopatrywano zamek w wodę. Woda ta, o nazwie Krzyżtopożanka, jest bardzo smaczna i uchodzi nawet za leczniczą.

 

W jednym z podziemnych pomieszczeń można zobaczyć drobne stalaktyty i stalagmity narosłe wskutek 300-letniego przecieku wody opadowej przez sklepienie ze skały wapiennej.

 

Stajnie zamkowe posiadają znakomite właściwości akustyczne. Warunki tam panujące są tak dobre, że w pomieszczeniach tych można z sukcesem organizować kameralne koncerty.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Zamek Krzyżtopór

W okolicach zamku Krzyżtopór (34 km czyli około 30 min jazdy samochodem w kierunku Staszowa) znajduje się piękna rezydencja rodu Popielów – Kurozwęki – gdzie oprócz odrestaurowanego pałacu można podziwiać pasące się bizony. Opis pałacu znajdziecie na moim blogu – pod tym linkiem. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.