Krokowa – zamek i siedziba rodu von Krockow

Krokowa – duża wieś kaszubska, położona w powiedzie puckim, przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 213 i nr 218. Polecam każdemu zmotoryzowanemu, który spędza wakacje na Pomorzu aby udać się w kierunku jeziora Żarnowskiego i po drodze zobaczyć ten urokliwy zakątek Kaszub. Zachęcam odwiedzić zamek i skosztować wyśmienitych dań w hotelowej restauracji, zlokalizowanej w murach zamku.

Niegdysiejsza siedziba rodu von Krockow mieści dziś przytulny, elegancki hotel. Jego gościnne progi czekają na gości, oferując im dobroczynną ciszę, wygodne, stylowe pokoje, fachową obsługę i niezapomniane wrażenia. Otoczony pięknym parkiem trzyskrzydłowy pałac to miejsce chętnie odwiedzane przez gości z całego świata. Trudno im się dziwić, skoro od lat znajdują tu niezwykle rodzinną atmosferę i wyjeżdżają z postanowieniem rychłego powrotu. Jak każdy zamek, tak i ten w Krokowej ma swoją białą damę. Jest nią Luiza von Krockow, piękna i utalentowana hrabina, która jak nikt inny przyczyniła się do rozkwitu zamku w XVIII wieku.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Krokowo – wnętrza zamku

Zwiedzanie zamku – a właściwie kilku sal, udało się odwiedzić za darmo… Poznałem burzliwą historię rodu von Krockow. Z ciekawostek – podczas II wojny światowej – dwaj bracia – walczyli po dwóch stronach frontu – jeden został wcielony do armii niemieckiej, zaś drugi walczył w polskim mundurze. Więcej szczegółów znajduje się w gablotach informacyjnych.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Krokowo – wnętrza zamku

W hotelowej restauracji skosztowałem wyśmienitej szarlotki i kawy… Na sam widok – ślinka cieknie.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Szarlotka w hotelowej restauracji 🙂

W pobliżu zamku, kilka kroków poprzez park, tuż za kościołem znajduje się Muzeum Regionalne. W dawnej gospodzie wiejskiej „Pod księciem Mestwinem” mieści się jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie. Tam, gdzie niegdyś znajdowała się sala taneczna, dziś można zapoznać się z historią i sztuką naszego regionu oraz obrazem skomplikowanych losów Kaszubów, Polaków, Niemców, czy Olendrów. Znajdują się tam zbiory etnograficzne, pamiątki po rodzinie – dawnych właścicieli zamku, a także czasowe wystawy historyczne i artystyczne. Z ciekawostek można zobaczyć dawne suknie Pani von Krockow.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Muzeum Regionalne

Kolejnym zabytkiem Krokowej – tym razem sakralnym jest kościół parafialny św. Katarzyny Aleksandryjskiej, neogotycki, z połowy XIX w., do 1945 r. ewangelicki. Ceglany, nietynkowany, o charakterystycznych, ośmiokątnych, płasko zwieńczonych wieżach z ceglaną balustradą. Główną patronką krokowskiego kościoła jest św. Katarzyna Aleksandryjska, natomiast na bocznych obrazach widnieją: św. Pius X i św. Wojciech.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kościół w Krokowej

Z porad praktycznych – można zaparkować na parkingu wokół kościoła, który znajduje się obok muzeum regionalnego i zamku.

Z Krokowej można udać się do Żarnowca. Planowałem zwiedzić to miejsce – ale pogoda nie dopisała. Tuż przed Żarnowcem – minąłem historyczną granicę drugiej Rzeczypospolitej z Rzeszą Niemiecką.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Granica II Rzeczypospolitej

Tuż za tym ciekawym znakiem drogowym dotarłem do miejscowości w Wierzchucino, gdzie znalazłem miejsce na ucztę smaków. Tam znajduje się restauracja Kaszubski Młyn – gdzie w listopadzie mogłem rozkoszować się np. burgerem z gęsiny.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Kaszubski Młyn

Sama restauracja jest zlokalizowana w odrestaurowanym młynie. Wnętrza są przytulne i romantyczne.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Wnętrze restauracji Kaszubski Młyn

Jedzenie pyszne. Zaś piwniczka win – godna polecenia.

Kaszuby – to ciekawy zakątek Polski, pełen zieleni jak i odrestaurowanych zamków czy pozostałości militarnych. Idealne miejsce na wędrówki podczas leniwie spędzanych wakacji nad przepięknym Bałtykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.