Barcelona – część 2 – śladami Gaudiego

SagradaFamilia.1018-460_title

Antonio Gaudi – wielki człowiek związany z Barceloną. Pozostawił po sobie mnóstwo atrakcji w tym katalońskim mieście. Dziś opisuję 4 największe zabytki tego słynnego architekta czyli Sagrada Familia, Park Guell, La Pedrera czy Casa Batllo. Zapraszam do lektury.

  • Sagrada Familia – symbol Barcelony. Jest to wizjonerska świątynia Gaudiego, która nie została niestety ukończona przez samego mistrza. Zginął on niestety potrącony przez tramwaj w roku 1926. Nadal tam trwają prace – od ponad 130 lat i dźwigi wciąż widać pomiędzy wieżami tej katedry. Trzy fasady kościoła  odpowiadają tajemnicom Narodzenia, Męki i Chwały, a każda z nich jest podzielona na 3 portyki. Fasady kościoła są bogato zdobione rzeźbami, które przedstawiają sceny biblijne. Wnętrze, zgodnie z informacjami które uzyskałem jest zdolne pomieścić nawet 10 000 wiernych. W podpiwniczeniu znajduje się muzeum, które gromadzi makiety, zdjęcia i rysunki kościoła. Według planu budowa świątyni ma się zakończyć za kilkanaście lat. Bilety w cenie od 15 euro. Zalecam do zakupu biletu przez internet na stronie katedry, gdzie możemy wybrać dzień i godzinę zwiedzania z wyprzedzeniem. Zakup biletu upoważniający do zwiedzania przy katedrze nie jest praktycznie możliwy. Ja rozbiłem się o kasę, gdzie dostałem ulotkę, że najlepiej kupić bilet przez internet (sic!) W kasach sprzedają bilety – jeśli są wolne miejsca – ale w większości na wejścia za kilka godzin później.

 

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Sagrada Familia

Samą katedrę z dwóch stron otacza park. Ze strony zachodniej jest mały staw i rewelacyjne miejsce dla robienia zdjęć samej katedry. Dojazd najlepiej metrem. Stacja (o tej samej nazwie) tuż przy katedrze. Dodatkowo w związku z dużym tłumem wokół katedry uczulam na bezpieczeństwo. Łatwo można „zgubić” znajomych czy też nasze rzeczy osobiste (kieszonkowcy).

  • Park Guell – jest to kolejny mistrzowski projekt Gaudiego. Park wypełniają baśniowe budowle. Na majestatycznych schodach do głównego pawilonu umieszczona jest jaszczurka – pokryta wielobarwną mozaiką lub też smok – czyli symbol Barcelony. Nad Salą Kolumnową mieści się taras widokowy. Otacza go serpentynowa ławka o długości 150m. Wszyscy chcą na niej usiąść, bo roztacza się z niej niesamowity widok na całe miasto. Na wzgórzu z drugiej strony mieści się park.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park Guell

Jeszcze kilka lat temu wejście do baśniowej części parku wraz z tą słynną ławką było darmowe. Niestety teraz należy zapłacić 8 euro i oczywiście należy odstać swoje w długiej kolejce.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Park Guell

  • Casa Milà – jest to modernistyczna kamienica zaprojektowana przez Gaudiego, zwana również – La Perdera czyli Kamieniołom. Co jest szczególnego w tej kamienicy? To przede wszystkim pofałdowana fasada i kute żelazne balkony. Wewnątrz kamienicy można zwiedzić burżuazyjne mieszkanie. Na dachu znajdują się fantazyjne kominy przedstawiające jak dla mnie rycerzy w przedziwnych hełmach. Dodatkowo z tarasu na górze można zobaczyć niezwykłą panoramę miasta wraz jej główną atrakcją – Świątynią Sagrada Familia.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Casa Milà – La Perdera

Dla strudzonych polecam mieszczącą się na parterze restaurację La Perdera serwującą wyśmienitą kawę, tapas czy słodkie dodatki.  (Wejście do kamienicy – cena 16,50 euro dla osoby dorosłej).

  • Casa Batllò. Kilka przecznic w kierunku La Rambas zlokalizowana jest kolejna kamienica zaprojektowana przez Mistrza. Fasada tej kamienicy została ozdobiona mozaiką z ceramiki oraz charakterystycznymi kolumnami przypominającymi kości. Na piętro prowadzą kręte schody w formie szkieletu zwierzęcia. Patrząc na dach, z kształtów dachówki możemy wyobrazić sobie łuski smoka zabitego przez Św. Jerzego, a sama wieża na dachu to lanca pogromcy.

Fot. Tomasz Jakubowski / MojeWedrowki.pl / Casa Batllò

Budynek został również wpisany na listę UNESCO. Wstęp niestety kosztowny – ok 20 euro.

Oto krótki filmik pokazujący kunszt i niesamowity talent tego słynnego architekta – czyli krótka wędrówka po Barcelonie śladami Antonio Gaudiego.

Przy okazji opisywania projektów Gaudiego, dość często nawiązywałem do symbolu smoka.Jak wspomniałem smok jest symbolem Barcelony a także jednym z głównych postaci w dniu Sant Jordi (czyli św. Jerzego) obchodzonego w Barcelonie w dniu 23 kwietnia – jednego z najbardziej oryginalnych świąt w Katalonii. Jest to wydarzenie cechujące się masowym charakterem, łączące kulturę z romantyzmem. Tego dnia, 23 kwietnia, tradycja nakazuje, aby pary wymieniły się prezentami: mężczyźni są obdarowywani książkami, a kobiety różami. W ten sposób Barcelona staje się jedną wielką księgarnio-kwiaciarnią pod gołym niebem. Ulice wypełniają się spacerowiczami, którzy na stoiskach z książkami i różami szukają podarku nie tylko dla ukochanej osoby, ale także dla rodziny czy przyjaciół – czyli troszeczkę jak dzień zakochanych 14 lutego. W całym mieście można znaleźć stragany z nowościami wydawniczymi, zobaczyć znanych autorów podpisujących egzemplarze swych dzieł i oczywiście, delektować się zapachem róż. Dodatkowo odbywają się festyny i parady smoków.

Nie sposób oczywiście wszystkiego zobaczyć tego jednego dnia, ale wszędzie widoczne są żółto-czerwone flagi Katalonii i czuć w powietrzu ducha Independencia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.